Prečo teraz nekupovať tieto rýchlené rastliny? Ak ich už doma máte, takto ich udržíte pri živote
V období zimy a pred jarným oteplením, keď sú mnohé rastliny vo fáze vegetačného pokoja, sa v obchodoch objavujú aj druhy, ktoré by mali ešte „spať“. Zimný útlm aj s pôsobením mrazov je pre ne neoddeliteľnou súčasťou ich regenerácie a posilnenia.
Napriek tomu obchodníci ponúkajú rastliny v plnom rozkvete, ktoré však v interiérových podmienkach dlhodobo neprospievajú. Suchý vzduch, nedostatok svetla a absencia denných a nočných teplotných výkyvov vedú k oslabeniu záhradných typov rastlín. Sú tak náchylné na choroby a škodcov a vysilené časom zájdu.
Na ktoré druhy si dávať pozor
Najčastejšie sa stretávame s miniružami, ktoré sa niekedy označujú ako „izbové“. To je zavádzajúce s cieľom predať ich čo najväčšiemu počtu zákazníkov. V byte dlhšie neprospievajú, avšak ľudia si obvykle myslia, že niečo pokazili oni. Krátky čas pri týchto podmienkach vydržia, ale na trvalé pestovanie to nie je.
Podobne sa predávajú aj zakvitnuté hortenzie, pri ktorých platí to isté ako pri miniružiach. Okrem toho, ak vykvitnú v zime a my ich stihneme pred oslabením a skonom vysadiť von, v jarnom období nie je isté, či budú schopné ešte v tejto sezóne znovu vytvoriť nové súkvetia. Tie sa totiž pripravujú na koncoch konárikov pred zimou.
Okrem miniruží a hortenzíí niekedy natrafíme aj na skalkové zvončeky viacerých druhov alebo chryzantémy. Odlišným prípadom sú rýchlené cibuľoviny, čo popisujeme v tomto článku.
Ako riešiť rýchlené rastliny?
Ideálne, ak ich v tomto období vôbec nekupujeme, ale vyberáme si riadne zimované a podstatne odolnejšie rastliny z klasických záhradníctiev. Ak vás láka kúpiť si takéto „kvetinárske“ druhy, odporúčame len v období od polovice mája, kedy nehrozia mrazy a môžete ich hneď vysádzať priamo von.
Rastliny narýchlené v zime nemôžeme, samozrejme, vysadiť von – aj keď ide o druhy, ktoré celoročný pobyt vonku znášajú. Ich jemné pletivá nie sú schopné odolávať obvyklému chladu, na rozdiel od konvenčne vonku pestovaných a odolných rastlín. Producenti týchto rastlín im dokážu navodiť vyhovujúce podmienky, aby v čase predaja vyzerali ukážkovo. V bytoch ich obvykle nemáme.
Ak však rastlinu dostaneme darom, môžeme sa pokúsiť ju udržať až do obdobia, kedy ju môžeme mať trvalo v exteriéri – vysadenú v záhone alebo vo väčšej nádobe na balkóne či terase. Vyhneme sa miestam, kde hrozí mráz, chlad v rozmedzí 5 – 15 °C im však vyhovuje. Tieto podmienky pomôžu rastlinám spomaliť ich neprirodzený vývoj a postupne sa tak adaptujú na vonkajšie pomery.
Vhodné sú v tomto období chladnejšie zimné záhrady, presklené verandy, balkóny alebo aspoň chladné chodby. Ak je to možné, vždy s dostatkom svetla. S príchodom teplých jarných dní ich môžeme natrvalo „oslobodiť“ od týchto, pre ne neprirodzených pomerov.
Na rozdiel od krátkej životnosti týchto rastlín v bytoch, rastliny adaptované na záhradné podmienky môžu v ideálnom prípade prežiť zimu bez problémov. V exteriéri nám tak môžu robiť radosť dlhé roky.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Prosim o radu, ako sa vola tato rastlina