Ako založiť zimnú záhradu a čo v nej pestovať?

  • 20.12.2021

Predstavme si miesto, kde sa môžeme tešiť zo svojich rastlín celý rok. Či je leto, či je zima, v zimnej záhrade je krásne zeleno v každom ročnom období.

Zimná záhrada

V oranžérii, ako sa kedysi nazývala, sa darí aj exotickým rastlinám a kvetom, ktorým je ťažké vytvoriť ideálne podmienky v interiéri. Ako založiť zimnú záhradu a čo v nej pestovať?

Kde je vhodné miesto na zimnú záhradu?

Najvhodnejším miestom na zimnú záhradu je západná a južná strana. Tieto svetové strany ponúkajú vhodné svetelné podmienky a vlhkosť vzduchu. Naopak, nevhodnou stranou pre založenie zimnej záhrady je sever. Z neho ide na rastliny najväčšia zima a majú nedostatok slnečného svetla.

Ako založiť zimnú záhradu?

Pri založení zimnej záhrady máme hneď niekoľko možností. Prvou z nich je založiť zimnú záhradu z terasy. Pokiaľ ju máme zastrešenú, ostáva ju už iba zaskliť. Na zimnú záhradu je vhodné použiť izolované sklo, ktoré je vyrobené z minerálneho skla a odolné voči nárazom. Správny výber skla je rozhodujúcim faktorom, ktorý ovplyvňuje tepelné a svetelné podmienky v zimnej záhrade.

Druhou možnosťou je využiť na zimnú záhradu nevyužívanú alebo nedokončenú miestnosť v dome. Po menších úpravách z nej môže byť krásna zimná záhrada.

Treťou, zrejme najnákladnejšou možnosťou je prístavba k domu. V tomto prípade budeme na realizáciu potrebovať stavebné povolenie z príslušného úradu.

Zimná záhrada

Čo pestovať v zimnej záhrade?

Zimná záhrada ponúka prakticky neobmedzené možnosti. Pestovať v nej môžeme lianu, banánovník, kokosovník, orchideu, ibištek, akáciu, kaládium, alokáziu, bugénvileu, podslnečník, kalateu, aloe, cykas, palmu, begóniu, figovník, azalku, kamélium, muškáty, rôzne bylinky a mnohé ďalšie rastliny.

Nevykurovaná zimná záhrada

Je vhodná najmä na prezimovanie rastlín v črepníkoch. Teplota by v nej nemala klesnúť pod nulu. Ak je postavená ako prístavba k domu, jej kvalita by mala byť porovnateľná s kvalitným skleníkom. Pri jej stavbe by sme nemali zabudnúť na dostatočnú izoláciu, inak nevytvorí rastlinám vhodné podmienky. Môžeme v nej pestovať rastliny a kvety, ktoré nepotrebujú veľa tepla. V lete sa v nej darí skoro všetkým druhom izbových rastlín.

Zimná záhrada

Vykurovaná zimná záhrada

Vo vykurovanej zimnej záhrade by mala byť stála teplota, minimálne však 18°C. V takom prípade je možné, aby sme ju využívali celoročne nielen ako záhradu, ale aj ako plnohodnotnú pracovňu, relaxačnú miestnosť alebo jedáleň. Vykurovanie je samozrejme spojené s vyššími nákladmi na udržiavanie tepla. Jednou z možností, ako ho v zimnej vykurovanej záhrade udržať, je napríklad elektrické podlahové kúrenie.

Oba typy zimných záhrad treba pravidelne vetrať, aby sme predišli nadmernej vlhkosti a plesniam. Rovnako dôležité je zabezpečiť v nich tieň tým rastlinám, ktorým neprospieva celodenný prísun svetla. Dobrým pomocníkom nám môžu byť žalúzie alebo sťahovacie rolety.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové Štyri spôsoby pestovania rajčín a čo od nich očakávať Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov