Vyberte si do záhrady tie najkrajšie kvety leta

  • 30.07.2018

Hrejivá žltá, sýta červená, či výrazná oranžová – to sú farby na začiatok jari. V horúcom lete však dobre padne kvet v ružovofialovej, či dokonca v chladivej modrej farbe. Vyberte si z ponuky krov a trvaliek toho najpríjemnejšieho partnera na letné rozpálené dni.

Vyberte si do záhrady tie najkrajšie kvety leta

Voňavá krásavica

Keď začne kvitnúť táto kráska vo vašej záhrade, budú o tom vedieť aj všetci vaši susedia. Tejto krásavici totiž nestačí len dokonalý vzhľad, ale svoj šarm podčiarkuje aj exkluzívnym parfumom.

Budleja

Praktické informácie

Budleja Davidova je krásne voňajúci ker, ktorému nemôžu odolať ani motýle, čmeliaky či včely. Keďže je obrovským lákadlom pre medonosný hmyz, vysádzajte ju radšej trocha ďalej od terasy. Má rada slnečné polohy a humóznu pôdu. Je ideálna do chráneného záhona na koniec záhrady, kde jej neublíži mrazivý zimný vietor. Určite si zamilujete fialovú odrodu „Dubonnet“, bielu „White Boquet“, či červenú „Royal Red“.

Južanský dobrodruh


Jeho vedecký názov je Campanula portenschlagiana a napriek jeho zložitému menu je u nás takmer doma. Pochádza z južnej Európy a dokáže rásť v každej štrbine, či v skalnatom svahu.

Zvonček

Praktické informácie

Tento zvonček je typická vankúšovitá trvalka, v čase kvetu nepresiahne výšku 20 cm. Výborne rastie na slnku aj v polotieni a ak ho po odkvitnutí zrežete, nasadí nové kvety. Vyžaduje priepustnú pôdu a hlavne vo vyšších polohách Slovenska nezabudnite na zimnú ochranu v podobe nástelky z lístia. Zvonček nemá veľmi rád susedov, najradšej rastie sám, no dobrá správa je, že sa množí veľmi ľahko – koreňovými poplazmi.

Majster premien

Pakost je neuveriteľne prešľachtený rod. Existuje toľko druhov a odrôd, že by ste niektoré ani nezaradili do rovnakého rodu.

Pakost

Praktické informácie

Pakosty sú veľmi tolerantné a rastú na slnku, v polotieni, aj v tieni. Sú ideálnou výplňovou trvalkou, ktorú môžete sadiť do podrastu veľkých krov všade tam, kde sa ťažko odstraňuje burina. Ak pakost aspoň dva krát ročne prihnojíte, bude obsypaný záplavou krásnych kvetov, inak je to celkom nenáročná trvalka. Určite si vyberiete z veľkého množstva druhov a odrôd, no tieto sú naozaj krásne a vďačné: „Cambridge“, „Spessart“, „Espresso“.

Princezná s rodokmeňom

Hortenzia pochádza z Ázie, no v Európe je už posledné dve storočia ako doma. S jej názvom sa spája romantický príbeh francúzskeho botanika a jeho veľkej lásky – dievčaťa menom Hortenzia.

Hortenzia

Praktické informácie

Hortenzie sú náročné na kvalitu pôdy a ak ich vysadíte na slnko, tak aj na dostatočnú zálievku. Farba kvetov je priamo závislá na pôdnej chemickej reakcii. Platí to aj v prípade modrokvetých odrôd. Ak nemá substrát dostatočne nízke pH, farba modrokvetej odrody sa mení na ružovofialovú, farba fialovej odrody na ružovočervenú, nemenné sú len bielokveté a červenokveté odrody. Nádherná je modrá hortenzia „Bela“.

Vidiecka dáma

Stračonôžka neodmysliteľne patrí do vidieckej záhrady, či predzáhradky. Jej výrazné súkvetia dodávajú každej tradičnej kompozícii jednoducho ten správny šmrnc.

Stračonôžka

Praktické informácie

Hoci bežne rastie stračonôžka do výšky čosi okolo jedného metra, niektoré odrody hravo prerastú aj dospelého človeka. Výborne sa cíti na plnom slnku, v humóznej a živinami dobre zásobenej pôde. Vtedy vydrží na jednom mieste veľa rokov a skvelo sa kombinuje s nízkymi polodrevitými krami, alebo inými trvalkami, napríklad s pakostom. Z veľkého množstva odrôd určite vyskúšajte: „Belladona“, „Elatum“, „Pacific“.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky