Prečo opadali všetky listy z citrónovníka?

  • 29.01.2022

Nášmu citrónovníku náhle opadli všetky listy. Neprenášali sme ho, je stále na rovnakom mieste a doteraz sa mu darilo.

Citrónovník

Na jednoznačnú odpoveď by som musel poznať jeho umiestnenie, vlhkosť vzduchu, spôsob závlahy a ročné obdobie, kedy sa to stalo.

Zhodenie listov môže byť zapríčinené premokrením substrátu a zadusením koreňov, ale naopak aj nedostatkom vody v spodnej časti koreňov (nesprávny spôsob zavlažovania), suchým vzduchom spojeným s vysokou teplotou v miestnosti, nedostatkom svetla, zálievkou studenou vodou, často je to viac viacero faktorov naraz.

Optimálna teplota pre rast citrusov je 22 – 32 °C, vlhkosť vzduchu má byť 60 – 70 %. Rast sa zastavuje pri poklese pod 13 °C a nad 38 °C, i keď mnohé odrody sú dosť flexibilné. Citrusy sú výrazne svetlomilné rastliny. Čím viac svetla, tým môže byť vyššia teplota a naopak. Počas vegetácie potrebujú dostatok zálievky vlažnou vodou, ale nie zamokrenie. Zavlažovať treba v perióde viacerých dní, keď substrát trochu obschne. Substrát má byť porézny, nezlievavý, aby sa vzduch dostal až ku koreňom.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona