Ako pestovať citrusy v domácich podmienkach? Toto zabezpečí úspech!

  • 22.01.2021

Atraktívne vždyzelené kríky až malé stromy, voňavé kvety a šťavnaté plody. Ak má byť domáce pestovanie citrusov úspešné, je nevyhnutné splniť viaceré podmienky.

Ako pestovať citrusy v domácich podmienkach? Toto zabezpečí úspech!

Pestovanie citrusov v kvetináčoch má dlhoročnú tradíciu a teší sa obľube po celom svete. Keďže väčšina citrusov u nás neprezimuje, sú odkázané na život v nádobách, alternatívou je výsadba do pôdy v skleníku s možnosťou vykurovania.

Veľmi im prospieva, keď leto môžu tráviť vonku na slnku. Klasický vykúrený interiér im počas zimy neprospieva, vyžadujú nižšie teploty, ale neklesajúce pod bod mrazu. A to im, bohužiaľ, nevie každý pestovateľ zaručiť. V poslednom období sa na trhu začali objavovať krížence, ktoré prezimujú do –12 °C, niektoré dokonca do –20 °C. Na zimu je vhodné dopriať im zimnú prikrývku.

Celoročne dekoratívne

Plodiace citrónovníky, pomarančovníky či iné citrusy pestované v nádobách sú veľkým lákadlom pre oči. Predstavujú pre nás istú exotiku a svoju dekoratívnosťou predstihnú aj mnohé kvitnúce rastliny. Krásne doplnia letnú záhradu alebo terasu.

Citróny v kvetináči

Sú to vždyzelené dreviny, ich dekoratívnosť je teda celoročná. Majú lesklé sýtozelené kožovité listy a voňavé kvety, pekné a lahodné plody. Citrusy kvitnú niekoľkokrát do roka a na jednej rastline môžeme pozorovať kvety, zelené, dozrievajúce i zrelé plody. Samotné dozrievanie môže byť dlhé, napríklad na zrelé plody pomarančov si počkáme rok aj dlhšie.

Ako pestovať citrusy

Aby citrusy dobre prospievali, musíme im vytvoriť vhodné pestovateľské podmienky. Cez leto sa rastlinám najlepšie darí na vonkajšom stanovišti. Postavíme ich na terasu, na balkón alebo do záhrady. Letnenie im vyložene prospieva, priaznivo pôsobí na rast a atraktívny vzhľad rastliny, významne sa podieľa aj na dobrom zdravotnom stave. Cez leto ich pravidelne zalievame a hnojíme špeciálnym tekutým hnojivom na citrusy raz za 14 dní. Hnojivo má dobre zostavený pomer živín a obsahuje aj dostatok železa, ktoré chránia rastliny pred žltnutím listov – chlorózou.

Citrusy v kvetináči
Kľúčom k pestovaniu väčšiny citrusov je letnenie a od jesene až do jari ich umiestenie vo svetlej a studenej miestnosti.

Zazimovanie citrusov

Na jeseň musíme rastliny preniesť na zimné stanovište, kde je svetlo, ale nemrzne. Teploty by mali byť ideálne pomerne nízke, okolo 5 – 10 °C. Najvhodnejším zimoviskom je zasklená lodžia, studený skleník, hala či chodba.

Citrusy vyžadujú zimný pokoj, čiže obmedzenie zálievky a vynechanie hnojivých dávok. V predjarí, koncom februára a v marci sa rastliny prebúdzajú, začínajú pučať a rásť. Postupne s predlžujúcimi sa dňami môžeme teplotu zdvíhať, do začiatku apríla by ale nemala vystúpiť nad 18 °C. Primerane zvýšime zálievku a postupne začneme aj s hnojením.

Ak v zime opadala časť listov, čoskoro ich nahradia nové. Postupne sa začínajú tvoriť aj nové kvety. V máji, keď už je teplejšie a nehrozia neskoré mrazíky, vynesieme rastliny zase von.

Citrusy v kvetináči

Vhodná nádoba a substrát, presádzanie citrusov

Veľkosť nádoby by mala byť úmerná veľkosti rastliny. Mladé citrusy presádzame raz za jeden-dva roky, staršie raz za tri- štyri roky. Alternatívu k presádzaniu predstavuje vyhrabanie čo najväčšieho množstva starej zeminy z povrchu kvetináča a jeho nahradenie čerstvým substrátom. Raz za čas je ale presadenie nevyhnutné. Pri presádzaní trochu skrátime korene a presádzame vždy do nádoby, ktorá je len o jedno až dve čísla väčšia.

Všetky citrusy vyžadujú priepustný a výživný substrát so slabo kyslou pôdnou reakciou (pH 5 – 6,5). Vhodná je zmes rašeliny, kompostu a hrubšieho piesku alebo agroperlitu v pomere 2 : 2 : 3. Substrát pre citrusy sa však dá kúpiť už aj namiešaný, mnohí pestovatelia si pochvaľujú substrát Forestina Profi pre citrusy a iné stredomorské rastliny. Na dno nádoby nezabudneme umiestniť drenážnu vrstvu.

Citrus v žltom kvetináči

Choroby a škodce citrusov

Škodce

Citrusy najviac trpia napadnutím cicavým hmyzom. Pravidelne kontrolujeme ich zdravotný stav.

  • Roztočec je drobný živočích, ktorý vyzerá pod lupou alebo mikroskopom ako malý pavúčik. V pazuchách listov a niekedy i na celej rastline vytvára charakteristické pavučinky. Tento škodca je veľmi vytrvalý. Včasnú a pravidelnú ochranu vykonávame postrekom Vertimec.
  • Štítničky a puklice vidíme dobre aj voľným okom. Na stonkách a na listoch vytvárajú voskové alebo chumáčikovité štítky, ktoré ich veľmi dobre chránia pred insekticídnymi postrekmi. Z prípravkov je vhodný napríklad Mospilan. Boj s nimi je veľmi náročný a neraz i dlhodobý, postrek je potrebné pravidelne opakovať. Štítničky i puklice je možné odstraňovať aj mechanicky, napríklad vatičkou namočenou v liehu.

Choroby

Z chorôb sa najčastejšie stretneme s čiernymi povlakmi na listoch. Ide o druhotné hubové ochorenie, takzvané saprofytické černe. Objavujú sa po napadnutí rastliny cicavým hmyzom, ktorý vylučuje sladkú a lepkavú odpadovú látku – medovicu. Lepkavé a sladké prostredie predstavuje pre huby ideálnu živnú pôdu.

 

 

Text: Daniela Dušková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky