Prečo sa na čerešni objavil glejotok?

  • 29.08.2021

Všimli sme si, že na čerešni sa začali objavovať akoby živicové kvapky. Sused nám povedal, že je to glejotok. Prečo vzniká a je pre strom nebezpečný?

Glejotok na čerešni

Glejotok zvyčajne spôsobuje infekcia hubou. Vyskytuje sa na kôstkovinách, najviac na marhuliach, broskyniach a nektárinkách. Nie je výnimočná ani na čerešni. Nedá sa liečiť a skracuje životnosť stromu. Napríklad na marhuliach spôsobuje apoplexiu, ľudovo povedané ,,mŕtvicu” marhúľ.

Hlavným infekčným obdobím je obdobie vegetačného pokoja, prakticky od novembra až do začiatku pučania, keď sú stromy bez ochrannej miazgy a po poškodení pletív sú najzraniteľnejšie. Na klíčenie a šírenie drevokazných húb stačia i relatívne nízke teploty okolo 5 °C. Šíria sa z napadnutých pletív vetrom a dažďom, a to nielen cez rany, ale často i cez jazvy po opadnutých listoch.

Ak zbadáme chorobu iba na niektorom konári, odrežeme ho až do zdravého dreva, ranu dobre vydezinfikujeme a natrieme stromovým balzamom s fungicídom. Odrezané drevo ihneď spálime.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli