Ako zachrániť starú a mladú čerešňu s glejotokom?

  • 06.11.2022

Na mladej aj starej čerešni sa nám tento rok objavil glejotok. Dajú sa tieto stromy zachrániť?

Glejotok
Foto: Shutterstock

Táto choroba je najnebezpečnejšia na broskyniach a marhuliach, ktorým výraznejšie skracuje život. Najmä v prípade marhúľ môže dôjsť k náhlemu odumretiu stromu alebo jeho časti.

Čerešne sú odolnejšie, s glejotokom neraz žijú a plodia ešte veľa rokov. Nie vždy je ale glejotok choroba. Môže to byť aj následok väčšieho zranenia stromu, vtedy sa vyskytuje v mieste tohto zranenia. O chorobu ide vtedy, keď živicové výlučky objavíte aj na tenkých a mladých vetvičkách, pričom niektoré aj zasychajú.

Starší zo stromov by som ponechala a neriešila, čas ukáže, ako dlho ešte môže prospievať. Mladší sledujte, a ak sa choroba začne výraznejšie šíriť, je tu možnosť strom vyrúbať či vykopať a zasadiť nový, ale určite na iné miesto v záhrade.

Keď režete stromy, odporúča sa nožnice medzi rezom jednotlivých stromov dezinfikovať. Žiaľ, táto choroba sa šíri najmä vzduchom.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať