Prečo žltnú mladé listy malín?

  • 05.06.2022

Prečo začali mladé listy na našich malinách žltnúť? Ako im pomôcť?

Chloróza malín

Pravdepodobne ide o tzv. chlorózu, keď sa nedostatok živín prejavuje žltnutím mladých listov. Vzniká väčšinou na pôdach s vyšším obsahom vápnika, ktorý blokuje prísun železa rastlinou.

Najrýchlejším spôsobom vyrovnania deficitu je postrek listovým hnojivom s obsahom železa – aplikuje sa, keď je pod mrakom. Rýchlym spôsobom je aj hnojivá zálievka, najpomalšie sa živiny upravia pri hnojení pevným hnojivom. Z dlhodobého hľadiska je vhodné zapraviť do pôdy organické materiály.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?