Prečo žltnú mladé listy malín?

  • 05.06.2022

Prečo začali mladé listy na našich malinách žltnúť? Ako im pomôcť?

Chloróza malín

Pravdepodobne ide o tzv. chlorózu, keď sa nedostatok živín prejavuje žltnutím mladých listov. Vzniká väčšinou na pôdach s vyšším obsahom vápnika, ktorý blokuje prísun železa rastlinou.

Najrýchlejším spôsobom vyrovnania deficitu je postrek listovým hnojivom s obsahom železa – aplikuje sa, keď je pod mrakom. Rýchlym spôsobom je aj hnojivá zálievka, najpomalšie sa živiny upravia pri hnojení pevným hnojivom. Z dlhodobého hľadiska je vhodné zapraviť do pôdy organické materiály.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?