Správne presadená orchidea sa odvďačí záplavou kvetov

  • 03.01.2018

Orchidea – lišajovec (Phalaenopsis) je často milým darčekom pre našich blízkych. Bez starostlivosti však po čase stráca svoje čaro. Ak jej doprajeme nový, vzdušný substrát a trochu pozornosti, odmení sa nám novou záplavou kvetov. 

Správne presadená orchidea sa odvďačí záplavou kvetov

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • substrát na orchidey
  • vnútorný a vonkajší črepník

Náradie:

  • lopatka
  • záhradnícke nožnice
  • krhlička

Pracovný postup

1. PRÍPRAVA

Príprava

Pred presádzaním si zadovážime špeciálny substrát na orchidey. Dostaneme ho kúpiť v predajniach so záhradnými potrebami alebo v záhradkárskych centrách.

2. VRCHNÝ ČREPNÍK

Vrchný črepník

Vnútornú nádobu opatrne vyberieme z vrchnej ozdobnej. Tá by mala mať spodnú časť zúženú, aby orchidea nestála priamo vo vode.

3. VYBERANIE

Vyberanie

Lišajovec môžeme vysádzať do pôvodného črepníka. Pri vyberaní koreňov však musíme byť opatrní, aby sme nepoškodili zdravé korene rastliny.

4. STRIASANIE SUBSTRÁTU

Striasanie substrátu

Starú zeminu v podobe kôrovej drviny dôkladne odstránime z koreňovej sústavy. Na presádzanie použijeme vždy čerstvý substrát na orchidey.

5. PREMÝVANIE

Premývanie

Korene je lepšie ešte premyť pod tečúcou vodou, tak sa zbavíme posledných zvyškov nielen zeminy ale aj iných nečistôt.

6. ČISTENIE

Čistenie

Z rastliny zostriháme čistými dezinfikovanými záhradníckymi nožnicami všetky nahnité časti, korene a listy. Orchideu potom môžeme bezpečne presadiť.

7. VKLADANIE

Vkladanie

Na spodok priesvitnej plastovej nádoby nasypeme trochu substrátu, ktorý je základom pre tvorbu nových koreňov a príjem živín.

8. NÁDOBA

Nádoba

V koreňoch lišajovca prebieha látková výmena v podobe fotosyntézy, preto volíme priesvitné vnútorné nádoby, ale aj vonkajšie okrasné črepníky.

9. PRESÁDZANIE

Presádzanie

Korene opatrne vložíme do črepníka a postupne obsypávame drobnou kôrou, ktorá zabezpečí dostatočný prístup vzduchu aj vzdušnej vlhkosti.

10. POLIEVANIE

Polievanie

Po výsadbe nezabudneme čerstvo vysadenú rastlinu zaliať. Prebytočnú vodu z nádoby však vylejeme, aby sme predišli vyhnívaniu koreňov.

11. ÚPRAVA

Úprava

Na listy nastriekame lesk určený na izbové rastliny. Okrem žiarivého vzhľadu dodá rastline aj rýchlo dostupné živiny, ktoré bude teraz potrebovať.

Dobré rady

Umiestnenie

Lišajovce majú dlhé, v dolnej časti rozkonárené súkvetie. Môžete ich umiestniť na stôl do obývačky či jedálne, aby boli stále na očiach a mohli ich obdivovať. V zimnom období im doprajeme svetlé miesto na okennom parapete a počas letných páľav ich umiestnime mimo priamych slnečných lúčov, aby nedošlo k spáleniu listov.

Starostlivosť

Dekoračné vlastnosti a nenáročnosť pestovania určite ocenia aj menej zdatní pestovatelia izbových rastlín. Orchidey naozaj nevyžadujú až tak veľa pozornosti. Substrát udržiavame po celý rok rovnomerne vlhký, nikdy ho nenecháme celkom vyschnúť. Nepolievame ani priamo do ružice, ale na substrát a v neposlednom rade používame len mäkkú, odstátu vodu. Raz za 14 dní rastliny prihnojíme hnojivom určeným na orchidey.

Po odkvitnutí

Stonky odkvitajúceho lišajovca nezostrihávame, pretože na tej istej stonke sa môžu vytvoriť nové kvetné puky aj trikrát. Skrátime ju na dve očká (zhrubnutie na kvitnúcej stonke), čím podporíme rast nových púčikov. Zakladanie kvetov naštartujú chladnejšie noci s teplotou okolo 16 ˚C.

 

 

Text:  Lucia F. Valkovičová
Foto:
 Lucia F. Valkovičová, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Akými rastlinami vyplniť medzery medzi betónovými doskami chodníka? Vyskúšajte tieto Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku