Prikryje záhradu na Vianoce sneh?
V čase okolo Vianoc akosi všetci očakávame, že sviatky budú zababušené v snehovej perine. Všetci si to zaslúžime – príroda, naša záhrada aj my.
Vlaha v podobe snehu je v zime veľmi dôležitá. Je totiž základom pre dostatok vlhkosti v pôde v jarnom období, keď sa príroda prebúdza. Okrasné záhony, trávnik, ale aj úžitkové hriadky či ovocné stromy potrebujú vlahu na svoj nástup do nového vegetačného obdobia.
Sneh je prirodzenou zásobárňou drahocennej vody, ktorej je na našom území v niektorých lokalitách z roka na rok menej. Ak je snehu dostatok a pomaly sa topí, dokáže sa vlaha z neho dostať aj hlbšie do pôdy a nezostáva iba na povrchu, kde sa počas veterných a slnečných dní rýchlo vyparuje.
Zasnežené sviatky
Ale sneh na Vianoce? Aj keď z detstva máme uložené v spomienkach, ako ťažko sme sa predierali snehovými závejmi, dosýta sa sánkovali či stavali veľkých snehuliakov, sneh na sviatky nebýva u nás častým hosťom. Práve v období sviatkov sa u nás objavuje výrazná singularita, čiže relatívne pravidelná zmena v trende počasia, a to vianočné oteplenie. Aj najznámejšia pranostika viažuca sa k tomuto obdobiu hovorí: „Na Adama a Evu čakajte oblevu.“ Veru tak, teplý vzduch od západu, ktorý sa u nás práve v období Vianoc objavuje, prináša oteplenie a aj napadaný sneh sa rýchlo stráca. A to nie len v nížinách, ale aj v stredných horských polohách.
Sneh pomáha
Ak je zima bez snehu, je to často väčší problém ako so snehom. Sneh totiž obsahuje veľké vzduchové bubliny, značná časť jeho objemu je teda tvorená vzduchom. A kdeže je vzduch zlý vodič tepla, sneh je výborný tepelný izolant. Snehová vrstva teda plní rovnakú funkciu ako nástielka – drží mikroklímu tesne pri zemi a zmierňuje deštrukčné pôsobenie mrazu.
Zmena počasia
Vianočné oteplenie sa štatisticky u nás objavuje častejšie ako „traja zmrznutí“ alebo Medard a dokáže narušiť príjemnú sviatočnú atmosféru. Samozrejme, nemôžeme jeho výskyt u nás na Vianoce brať doslova. No v našich končinách sa v posledných rokoch počas sviatočných dní vyskytuje naozaj veľmi často. Vianočné počasie nás síce veľmi zaujíma, ale naozaj netreba mať veľké očakávania, čo sa snehu a mrazu týka. Veď sviatočnosť týchto dní sa neviaže na snehové vločky, je ukrytá v niečom úplne inom.
Záhrada
Ak sa pozrieme na počasie v zime z pohľadu nás, záhradkárov, bolo by pre záhrady veľmi vhodné, ak by mrzlo a snežilo. Mráz totiž výrazne pomáha v boji proti škodcom, ktorých by mohlo byť po mrazivej zime menej. Stále častejšie sa ale v zime objavujú dni, ktoré sú nezvyčajne teplé, s hodnotami maximálnej dennej teploty dlhodobo na hranici teplotných rekordov. Takýto charakter počasia je veľmi nebezpečný pre našu záhradu. Rastliny citlivo reagujú na stúpajúcu teplotu, stačí návrat k normálu a sú nezvratne poškodené. Nedajme sa teda nalákať prechodnými vyššími teplotami a nevystavujme niektoré rastlinky zbytočne teplotnému šoku.
Text: Mgr. Miriam Jarošová, meteorologička
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
V piatok zasiahla búrka s krúpami Portugalsko, pozrite sa na tú spúšť čo narobil…