Preverili sme, aká je Lucia meteorologička. Takto to vyšlo!

  • 13.12.2019

S odhodlaním, s láskou k tradíciám a pranostikám sme minulý rok spustili projekt s pracovným názvom „Lucia-meteorologička“. Aké sú od Lucie do Vianoc dni, také budú aj mesiace. Hovorí rozsiahla pranostika. Tak sme horlivo zaznamenávali.

Zaznamenávanie vonkajšej teploty

Dvanásť dní, od 13. do 24. decembra 2018, sme robili záznam o charaktere počasia, teplote, zrážkach. Zaznamenávali sme počasie v Stupave, kde býva autorka textu a kde sa nachádza aj súkromná meteorologická stanica, ktorú prevádzkuje nadšený meteorológ Peter Štefančin. Na projekte sme spolupracovali s profesionálom, aby merané dáta boli presné, spriemerované a porovnávateľné.

Ako bolo?

Náš záznamník z decembra je priateľský k deťom, používali sme pečiatky so symbolmi rôznych druhov počasia. Neskôr som dopĺňala priemernú teplotu.

Písací stroj, zápis počasia

Zápis počasia


Zapísané počasie

Hodnotíme predpoveď všetkých mesiacov v roku okrem decembra, ktorý ešte trvá. Lucia sa netrafila ani do toho, či bude teplejšie ani či bude viac alebo menej zrážok. Často presne naopak, vyšlo to len párkrát, čo bude skôr náhoda.

Záznam počasia počas sledovaného obdobia

Tabuľka zrážok a počasia

„Podľa predkov počasie sledovaných decembrových dní má signalizovať, aké budú jednotlivé mesiace v nasledujúcom roku. Pre tento rok táto pranostika veľmi nevyšla, ak tak len na pár výnimiek,“ skonštatoval Peter Štefančin.

Pomocou čoho sme merali?

Dáta na porovnávanie meria pomocou zariadení vo svojej záhrade. Teplotu aj množstvo zrážok.

Meteorológ a zrážkomer

Toto je špeciálny teplomer pre zaznamenávanie údajov o prízemnom mraze, nachádza sa 5 cm nad zemou.

Meranie teploty nad zemou

Aj keď sa rok 2019 ešte neskončil, už teraz sa dá povedať, že na meranom území (Stupava) to bol rok teplý a suchý. Podľa meraní Meterologickej stanice v Stupave bol mesiac s najvyšším pozitívnym teplotným výkyvom jún a naopak najchladnejší výkyv od normálu namerali naopak v máji. Jún bol teplejší oproti 30-ročnému priemeru v lokalite približne o 4,5 stupňa. Má chladnejší oproti priemeru o 3 stupne. V máji najviac pršalo, jún bol najsuchší.

Meteorológ Peter Štefančin

Podľa Petra Štefančina boli z pohľadu meteorológie tieto dva mesiace naozaj výnimočne extrémne: „Zažili sme krásny príklad toho, ako jeden mesiac môže byť pomaly najchladnejší, najdaždivejší a hneď ďalší najteplejší, najsuchší mesiac od začiatku meraní.“

Klíma sa mení aj u nás

Či to niekedy Lucii vyšlo, to nevieme. Ale pranostiky našich predkov už nejaký ten rôčik skôr nefungujú ako fungujú a bolo by trúfalé tvrdiť, že ich zle vymysleli. V minulosti keď pozorovali prírodu, javy a súvislosti, im to zmysel s najväčšou pravdepodobnosťou dávalo. Teraz pozorujeme, či chceme, či nechceme, že klíma sa mení. Štefančin upriamuje pozornosť na to v čom: „Je čoraz teplejšie a pribúdajú extrémne výkyvy počasia. Posledných 5 rokov bolo na našej planéte najteplejších v histórii meraní.“ Aktuálne leto prinieslo viacero teplotných rekordov, ktoré namerali v západnej Európe. Napríklad Paríž 42, 6 °C.

Stará kniha s pranostikou

Čo s Luciou?

No nič. To, že sa neosvedčila ako meteorologička, nič nemení na tom, že od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc. Ale ani na tie papieriky s menami mužov, kedy sa má ukázať na konci ten pravý, by som sa radšej nespoliehala. Príjemný zvyšok adventu, každý možno s nejakou osobnou troškou ako to tej Zemi ešte viac nepriťažiť!

Text a foto: Martina Töröková

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke