Prírodná minizoo pre deti: Pozorujte užitočné vtáky v záhrade

V jednu jeseň sme s otcom, ešte ako deti, na skúšku umiestnili do záhrady niekoľko kŕmidiel pre vtáky tak, aby sme z chaty mohli pozorovať, kto všetko ich navštívi a čo sa na nich bude diať. 

Užitočné vtáky v našej záhrade

No nečakali sme, veru, aké prekvapenia nám tieto zimou ťažko skúšané vtáčence dokážu pri každej našej návšteve záhrady pripraviť. Stačilo im nasypať do kŕmidiel ich obľúbené semiačka či im po stromoch rozvešať lojové gule s orieškami a zimné predstavenie sa začalo. Hoci záhrada sa zdala byť tichá a akoby bez života, len čo posledné semiačko padlo do kŕmidla, už sa ozvalo zapísknutie prvého vtáčika, hladnej sýkorky. A zakrátko bol na kŕmidlách celý kŕdeľ vtákov od výmyslu sveta. Štebotali, lúskali i hltali semiačka a súperili o lepšie miesto na kŕmidle či na zavesenej lojovej guli. A my, pozorujúc ich spoza obloka vykúrenej chaty, neodolali sme a pustili sa do fotografovania.

Po rokoch nám aj túto zimu „naše“ záhradné vtáčence, ktorých sme napočítali až 14 pestrých druhov, úžasne spestrili. Dali nám nádej, že počas leta sa náš fotografický archív ešte podstatne rozšíri a naša záhrada bude veselá, rozospievaná a hlavne s čo najmenším množstvom škodcov.

Užitočné vtáky v našej záhrade

Minizoo pre deti

Donedávna sme sa najčastejšie chodili pozerať na divé zvieratá odchytené z prírody a uväznené v klietkach len do zoologických záhrad. Dnes sa ale viac presadzuje opačný trend a starostlivosť o užitočné živočíchy v záhradnej minizoo má istotne pozitívny vplyv na výchovu dieťaťa. Hlavne možnosť pozorovať záhradné živočíchy i vtáky v ich prirodzenom prostredí.

Takéto priame pozorovanie môžu dobre využiť i rodičia, pretože včas avizuje výskyt určitých škodcov, proti ktorým treba zasiahnuť najmä ekologickými spôsobmi. Toto všetko má predovšetkým pre staršie deti nesmierny význam z hľadiska objavovania reálneho sveta prírody a jeho fungovania, zisťovania dôležitosti pozitívnych väzieb medzi človekom a prírodou, a to všetko bez zbytočného neekologického zasahovania do života pozorovaných živočíchov. Takýto prístup k prírode záhrady i k jej okoliu pôsobí na deti svojou pestrosťou a hravou objavnosťou nenásilne, ale i výchovne, zlepšuje ich zručnosti a upevňuje ich ekologické povedomie.

Stehlík

Práve takáto záhradná safari hra môže byť pre deti akýmsi úvodom k ich vlastnej pestovateľskej či chovateľskej činnosti či k aktívnemu podieľaniu sa na spoločnom ošetrovaní rodinnej záhrady.

Starostlivosť o spevavé vtáky

Druhy, ktoré chceme do záhrady prilákať a udržať ich tam v zime pomocou kŕmidiel a cez vegetáciu pomocou hniezdnych búdok, sú vlastne ochrancami pestovaných rastlín pred hmyzími škodcami. Tým, že sa deti starajú o zimné kŕmenie a letné hniezdenie týchto vtáčích pomocníkov, významne pomôžu svojim rodičom aj pri ochrane záhrady pred nenásytnými húsenicami. Toto je cesta, ako naučiť aj tých najmenších chrániť záhradu, a pritom odbúrať nadbytočnú chémiu. Záhradka teda bude čistejšia, voňavejšia a zdravšia. V biologickom boji proti škodcom nám významne pomáhajú aj nasledujúce druhy vtákov uvedené v tabuľke.

Tabulka

Prečo lákať vtáky do záhrady?

Prečo vlastne lákame najmä hmyzožravé vtáky do svojej záhrady? Tieto druhy sú našimi nenahraditeľnými pomocníkmi pri likvidácii naozaj veľkého množstva škodlivého hmyzu. Napríklad jeden pár sýkoriek belasých: v priebehu jedinej hodiny jeden lebo druhý z rodičov priletí nakŕmiť mladé 30- až 40-krát a vždy má v zobáčiku 2 až 3 húsenice; denne takto kŕmia 8 h v priemere 17 dní, čím odstránia zo záhrady až 16 320 húseníc. Okrem toho, sýkorky hniezdia do roka aj 2-krát. A navyše, aj rodičia sa musia celý rok živiť.

Keď k tomu pripočítame ešte aj to, čo zlikvidujú ich 2 potomstvá v danom roku, tak bez zveličovania môžeme počítať, že nás jeden pár týchto sýkoriek za rok zbaví okolo 60 000 húseníc a iného hmyzu, čo je už obrovská pomoc od týchto malých speváčikov. Samozrejme, podobnými likvidátormi škodlivého hmyzu sú aj ostatné hmyzožravé vtáky spolu s vtákmi so zmiešaným hmyzo-zrnitým stravovaním. Okrem toho, množstvo zrnožravých vtákov v čase hniezdenia kŕmi svoje mladé tiež hmyzom.

Užitočné vtáky v našej záhrade

Teda pomoc okrídlencov sídliacich v záhrade alebo jej okolí je naozaj na nezaplatenie. Tá trocha starostlivosti, ktorú im venujeme pri zimnom prikrmovaní a jarnom umiestňovaní hniezdnych búdok či výsadbe vhodných živých plotov, je im len minimálnou vďakou za ich obrovskú pomoc. Búdky im musíme budovať aj preto, že už v našich lesoch nie sú staré bútľavé stromy, v ktorých by mohli hniezdiť, a aj hniezdne kroviská sú už často vyklčované.

Užitočné vtáky v našej záhrade

Živý plot ako vtáčie hniezdisko

V záhrade je živý plot vysadený z domácich drevín pre vtáky životným prostredím par exelance. Je jednak bohato osídlený hmyzom a na jeseň prináša bohatú úrodu bobulí, ktorými sa vtáky živia dlho do zimy. Hoci niektoré z nich sú pre nás aj mierne jedovaté, vtákom neuškodia. Živý plot je tiež výborným úkrytom pred nepriateľmi, a aj preto výborným hniezdiskom. Najmä drobnejšie druhy obľubujú tŕnisté kríky, ako je šípková ruža, trnka či hloh. V zime vtákom poskytujú úkryt najmä vždyzelené dreviny, hoci aj tvarované, ako napríklad vtáčí zob, krušpán, tuje. Z drevín je vhodné do živého plota v záhrade vysadiť aj jarabinu či muchovník.

 

Text a foto: Ing. Jaroslav Pížl
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj tvoj komentár

    avatar
    :);-):-(:|]-(8-):-S:-o;-(:-D:-p|-|:-N=-)8-(:-.:-xx-)

    Reklama