Ako pestovať zázvor? Postačí vám jeho odrezok a širší kvetináč

  • 19.03.2021

Podzemok zázvoru je známy najmä svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami. Viete, že sa dá pestovať aj doma v kvetináči za oknom? Získame tak odnože v tej najlepšej kvalite.

Zázvor na drevenej doske

Vitamíny ukryté v zázvore

Špecifickú pálivú chuť podzemku spôsobujú esenciálne oleje. Obsahuje i sacharidy, veľké množstvo vody, vitamíny A, B1, B2, C, E, z minerálnych látok sodík, horčík, fosfor, draslík, vápnik aj železo. Podporuje chudnutie, pretože urýchľuje spaľovanie tukov.

Ako pestovať zázvor

Zázvor sa dá pestovať doma ako izbová rastlina. Nie je príliš náročný na svetlo, dobre rastie aj v polotieni. Veľmi dobre znáša letnenie od mája do septembra vonku v záhrade.

Na pestovanie zo semien aj z odnoží používame substrát pre izbové rastliny. Dôležité je, aby neobsahoval žiadne väčšie pevné častice, ktoré by spôsobovali deformácie podzemkov. Keďže tie rastú pomerne plytko, uprednostníme nádoby skôr široké ako hlboké.

Na dno nasypeme 2 až 3 centimetre drenáže v podobe hrubého štrku. Ak zázvor pestujeme z podzemku, použijeme cca 5 cm odrezok – buď už pučiaci, alebo ho necháme cez noc namočený vo vode, aby sa vyplavili rastové inhibítory. Položíme ho na vrstvu substrátu a zasypeme asi 5 cm zeminy. Vlhkosť zabezpečíme pravidelnou zálievkou.

Za ideálnu teplotu sa považuje teplota 22 až 25 °C, nikdy by nemala klesnúť pod 18 °C. Po niekoľkých týždňoch sa objavia zelené výhony. V tejto fáze môžeme začať s prihnojovaním v intervale raz za mesiac. Dorásť môže do výšky 60 až 100 cm.

Výsadba zázvoru

Zber a uskladnenie

Približne po ôsmich mesiacoch, zvyčajne na jeseň, keď rastlina začne žltnúť, zberáme silné odnože. Tie menšie ponecháme na ďalšie pestovanie, pričom rezné rany ošetríme dreveným uhlím.

Podzemky sa nesmú zapariť, preto ich uchovávame v otvorenom vrecúšku alebo debničke v chladnej špajze alebo v chladničke. Vydržia niekoľko týždňov.

Viete, že…

… zázvor bol jedným z prvých druhov korenia dovezených do Európy po Hodvábnej ceste z Číny?
… u citlivých jedincov môže aj menšie množstvo zázvoru spôsobiť pálenie záhy alebo kožné vyrážky?
… za dávku problematickú pre naše zdravie je považované množstvo vyššie ako 4 g sušeného podzemku? Uvádza sa, že u tehotných žien môže dokonca spôsobiť predčasný pôrod.

Pestovanie zázvoru v kvetináči

Ako využiť zázvor v kuchyni?

Príjemná chuť podzemku zázvoru doplní sladké aj slané pokrmy, obľube sa teší aj v nápojoch a čajoch. Používa sa i sušený či kandizovaný. Pre jeho intenzívnu arómu a štipľavosť ho však pridávame v malých množstvách.

Zázvorový čaj

8 tenkých plátkov ošúpaného podzemku zalejeme vriacou vodou. Necháme 5 minút lúhovať, pridáme plátok bio citróna či pomaranča a lyžicu medu.

Zázvorový čaj

Zázvorové sušienky

Zmiešame 1,5 hrnčeka polohrubej a 1,5 hrnčeka hladkej múky s 1 práškom do pečiva, pridáme 2/3 hrnčeka trstinového cukru, hrnček masla, štipku soli, 3 žĺtky, 4 lyžice sušeného mlieka, 3 lyžice mletých vlašských orechov. Z vypracovaného a vyvaľkaného cesta vykrojíme jednoduché tvary, ktoré uložíme na papier na pečenie. Pečieme v predhriatej rúre na 170 °C cca 20 minút.

 

Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz