Rakytník: Dokonalý liek, ktorý si dopestujete v záhrade. Čo potrebuje a ako ho rezať?

  • 14.09.2017

Rakytník sa radí medzi najcennejšie ovocné druhy, často býva označovaný za ovocninu tretieho tisícročia. Napriek tomu patrí stále medzi okrajové ovocné druhy a veľa záhradkárov ho takmer nepozná.

Rakytník: Dokonalý liek, ktorý si dopestujete v záhrade

Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides) zaraďujeme do skupiny menej známych ovocných druhov. Podobne ako väčšina druhov z tejto skupiny, aj rakytník je pomerne jednoducho pestovateľný ovocný druh. Vytvára kry dorastajúce v závislosti od odrody do výšky 2,5 až 4 m. Jeho listy sú tenké, zelenej farby, s charakteristickým striebristým leskom. Väčšina odrôd rakytníka má výhony tŕnité, niekoľko novších odrôd sa však už vyznačuje beztŕňovými alebo iba jemne tŕnitými výhonmi.

Rakytníky pochádzajú z oblastí s tuhými a drsnými zimami. Nie sú preto náročné na výber lokality a vhodné sú aj do drsných okrajových oblastí. Kry rakytníka veľmi dobre znášajú znečistenie ovzdušia, vďaka čomu sa môžu bezproblémovo pestovať aj v znečistených alebo rizikových lokalitách – napríklad v blízkosti priemyselných parkov alebo ciest.

Rakytník: Dokonalý liek, ktorý si dopestujete v záhrade

Výsadba rakytníka

Rastliny rakytníka sa predávajú zväčša v kontajnerovanej forme, možno ich preto vysádzať celoročne, s výnimkou mesiacov s trvale premrznutou pôdou. Vysádzame ich na vzdialenosť približne 2 až 2,5 m od seba. Pri výsadbe možno využiť aj netkanú textíliu, ktorá zamedzí rastu koreňových výmladkov a buriny a zníži výpar vody z pôdy. Rakytník je cudzopelivý druh, je preto potrebné vždy vysádzať samčiu aj samičiu rastlinu. Opeľovací potenciál samčích rastlín je pomerne vysoký, k jednej samčej rastline môžeme preto vysadiť 8 až 10 samičích rastlín. Peľ prenáša na samičie rastliny vietor, samčiu rastlinu preto vysádzame v smere vetra.

Rakytník: Dokonalý liek, ktorý si dopestujete v záhrade

Pestovanie

Rakytníku vyhovujú klasické záhradné pôdy. Má síce pomerne plytkú, zato široko rozloženú koreňovú sústavu, na ktorej sa nachádzajú hľuzotvorné baktérie viažuce, podobne ako napríklad v prípade strukovín, vzdušný dusík. Prihnojenie ani závlahu nijako extra rakytník nevyžaduje, veľmi dobre však na ne reaguje zvýšením úrod. Plytká koreňová sústava vyžaduje opatrné obrábanie pôdy v okolí rastliny. Odburiňujeme preto plytkým okopávaním. Počas toho súčasne odstraňujeme koreňové výmladky, ktoré rakytník s obľubou tvorí a ktoré by v prípade zanedbania odstraňovania viedli k neželanému a nekontrolovateľnému zahusteniu výsadby. Rakytníky u nás prakticky netrpia chorobami ani škodcami, môžeme ich preto pestovať bez akejkoľvek chemickej ochrany.

Rez rakytníka

Kladieme naň veľký dôraz. Cieleným rezom najskôr docielime vybudovanie pevného kra a v následných rokoch udržujeme jeho štruktúru a zabezpečujeme, aby sme kry udržali vo vyčlenenom priestore. Rezom tiež udržujeme rovnováhu medzi rastom a rodivosťou a pravidelným zmladzovaním zabezpečujeme, aby nám rakytník každoročne plodil. Nezabúdame ani na odstraňovanie zahusťujúcich výmladkov, ako i poškodených, prestarnutých a neperspektívnych výhonov.

Rez rakytník

Zber plodov

Rakytníky vstupujú do plodnosti v treťom roku po výsadbe. Plodom rakytníka je malá kôstkovica guľatého až oválneho tvaru, šupka sa farebne líši v závislosti od odrody a pohybuje sa vo farebnom spektre od žltej cez oranžovú až po červenkastú. Ich zber je veľmi špecifický. V čase zberu sa zrežú z krov celé zarodené výhony, z nich sa následne odstránia mladé olistené konce vyrastené v aktuálnom roku. Takto upravené, plodmi obsypané vetvičky, sa uložia na plech alebo do debničiek a vložia do mrazničky, kde ich necháme dokonale zmraziť. Po zmrazení plody sklepeme z vetvičiek a následne spracúvame ľubovoľným spôsobom.

Prírodná lekáreň

Plody obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktoré sa v prípade šetrného spracovania prenáša aj do výrobkov. Ďalej obsahujú širokú paletu farbív, vitamíny D, E, F, K, P, provitamín A, celý rad vitamínov B, sacharidy, organické kyseliny, vysoký podiel železa, flavonoidy, karotenoidy, vysoký podiel oleja a ďalšie nepreberné množstvo cenných nutričných látok.

Rakytník a jeho využitie

Spracovanie plodov rakytníka

Využitie je skutočne všestranné, pri spracovaní však treba pamätať na pomerne intenzívnu kyslosť plodov väčšiny odrôd rakytníka. Vďaka nej sa výrobky dotatočne docukrujú alebo sa pripravená surovina mieša s inými ovocnými druhmi. Z plodov sa vyrábajú vynikajúce sirupy, pasty, marmelády, džúsy, nemožno zabúdať ani na liečivé maste (napríklad vynikajúca masť proti popáleninám) či rakytníkový olej. Výborný a mimoriadne zdravý je aj rakytník nakladaný v mede. Receptov na spracovanie plodov rakytníka je dnes neúrekom a fantázii sa medze nekladú.

Výber odrôd

Z pôvodného sortimentu sa v ponukách záhradných centier stále udržali odrody Leikora a Hergo, všetky ostatné ponúkané odrody patria medzi novšie a modernejšie. Mnohé z nich sa vyznačujú červenou farbou plodov, iné vysokým obsahom cukrov, ďalšie zas beztŕňovosťou.

Altajská

Rakytník - odroda Altajská
Altajská

Takmer beztŕňová ruská odroda vyznačujúca sa stredne silným rastom a hustými kompaktnými krami. Dozrieva od polovice do konca augusta, úrodnosť je stredne vysoká – okolo 8 kg plodov z kra. Plody sú oválneho tvaru a žiarivej oranžovej farby, v 100 g sa nachádza od 74 do 90 plodov. Plody sa vďaka dlhšej stopke jednoducho oberajú, sú príjemnej sladkej chuti, možno ich konzumovať aj v čerstvom stave. Obsahujú 85 mg vitamínu C, 5,2 % olejov, iba 1,14 % kyselín a až 9,7 % cukru. Majú univerzálne využitie. Odroda je cenená najmä pre menší vzrast krov, neprítomnosť takmer žiadnych tŕňov a sladkú chuť plodov.

Aromat

Rakytník odroda Aromat
Aromat

Kry sú strene silno rastúce, konáre sú stredne silno pokryté tŕňmi. Kry veľmi dobre reagujú na rez. Zber plodov je veľmi skorý, začína sa už začiatkom augusta. Ide o veľmi úrodnú odrodu, dosahuje úrody do 18 kg plodov z kra. Plody sú veľké, môžu mať hmotnosť až 0,8 g. Sú lesklé, oválneho tvaru, majú veľmi peknú žiarivú červenú farbu plodov. Z obsahových látok je významný najmä vysoký obsah karotenoidov. Obsah oleja v plodoch dosahuje 5,6 %, obsah vitámínu C v 100 g plodov je 152 mg.

Botanika

Rakytník odroda Botanika
Botanika

Ide o veľmi úrodnú, modernú stredne skorú odrodu, úrody z kra sa pohybujú na úrovni 7 až 15 kg, v dospelosti dokonca až 40 kg. Dosahuje výšku až 4 m, kry je potrebné pravidelne tvarovať. Odroda sa vyznačuje veľmi veľkými oválnymi plodmi oranžovo-žltej farby, dosahujúcimi hmotnosť 1,3 g. Plody majú dlhú stopku uľahčujúcu zber. Dužina je šťavnatá, príjemne kyslá, jemne aromatická. Odroda je spoľahlivo mrazuodolná a odolná proti chorobám a škodcom.

Hergo

Rakytník odroda Hergo
Hergo

Staršia osvedčená odroda. Rastie bujne, vytvára rozložité kry. Zber plodov prebieha od polovice do konca augusta. Odroda je veľmi úrodná. Plody sú svetlej oranžovej farby, sú menšie, dosahujú priemernú hmotnosť 0,43 g. Chuť je jemne kyslá až sladkokyslá, šťavnatá dužina je oranžovej farby, obsahuje množstvo vitamínu C na úrovni 150 mg. Obsah olejov je 4,3 g, kyselín 3,5 g. Okrem toho obsahujú plody 16 mg vitamínu E a 5 mg karoténov.

Krasavice

Rakytník odroda Krasavice
Krasavice

Mimoriadne mrazuodolná odroda krovitého rozložitého rastu, stredne tŕnitá. Patrí medzi veľmi skoré odrody, dozrieva už v priebehu júla.
Plody sú atraktívnej červenej farby, stredne veľké, s hmotnosťou 0,5 g a sladkokyslou chuťou. Obsahujú 2,8 % cukrov, 1,5 % kyselín, 6,7 % olejov a 17,5 mg karotenoidov. Okrem ostatných nutričných látok sa odroda vyznačuje najmä mimoriadne vysokým obsahom vitamínu C (až 248 mg) a zvlášť vysokým obsahom rutínu, ktorý v komplexe s ďalšími látkami chráni vitamín C a zvyšuje jeho využitie v organizme.

Leikora

Rakytník odroda Leikora
Leikora

Staršia odroda, ktorá dlho tvorila základ pestovaného sortimentu. Kry rastú pevne, sú stredne vysoké až vysoké, stredne intenzívne otŕnené. Veľmi dobre znášajú rez, reagujú naň výbornou regeneráciou. Patrí medzi neskoré odrody, dozrieva od polovice septembra do začiatku októbra. Úrody sú mimoriadne vysoké, dosahujú úroveň 38 až 50 kg plodov z kra. Plody sú oválneho tvaru, žiarivej oranžovej farby, kyslejšej chuti, majú priemernú hmotnosť 0,65 g. Obsahujú 3,4 % kyselín, 4,9 % olejov, 6 mg karoténov, 26 mg vitamínu E a až 240 mg vitamínu C.

Pantělejevská

Rakytník odroda Pantělejevská
Pantělejevská

Moderná odroda z ruského šľachtenia. Tvorí rozložité stredne silno rastúce kry. Výhony sú rovné, takmer beztŕnne, na kroch prevísajú pod ťarchou plodov. Zber plodov je stredne neskorý, plody dozrievajú v druhej polovici augusta. Odroda je vysoko a každoročne plodiaca, úrody presahujú 20 t/ha, t. j. okolo 20 kg z kra. Napriek krátkej stopke sú plody ľahko zberateľné. Oválne plody sú viac pretiahnuté, stredne veľké (100 plodov váži 80 – 110 g), červeno-oranžovej farby a sladkastej chuti. Obsahujú 5,8 g cukrov, 1,9 g kyselín, 5,7 g olejov, 87 mg vitamínu C, 10 mg vitamínu E a 17 mg karoténov. Odroda je cenená pre vysoké úrody, veľké plody a univerzálne spracovanie.

Podruga

Rakytník odroda Podruga
Podruga

Ruská stredne skorá odroda vysokoodolná proti nízkym teplotám. Kry sú kompaktné, nižšieho vzrastu, s vodorovnými výhonmi prakticky bez tŕňov. Patrí k skorým odrodám, dozrieva v druhej polovici júla. Odroda je úrodná, prináša úrodu viac ako 10 kg z kra. Plody majú stredne dlhú až dlhú stopku, sú ľahko zberateľné. Sú veľké (0,8 g), oranžové, oválneho tvaru, stredne sladké. Majú univerzálne využitie. Obsahujú 6,8 % cukrov, 1,7 % kyselín, 6,4 % olejov, 89 mg vitamínu C a 20 mg karotenoidov

Sluníčko

Rakytník odroda Sluníčko
Sluníčko

Obľúbená odroda stredného vzrastu s len málo tŕnitými pevnými výhonmi. Patrí k neskorším odrodám, dozrieva v polovici septembra. Úrody sú pomerne slušné, bezproblémovo prevyšujú 10 kg z kra. Plody sa veľmi dobre zberajú a v prípade skorého zberu nedochádza ani k ich poškodeniu. Sú valcovitého tvaru, veľké, dosahujú hmotnosť približne 1 g. Farba plodov je žiarivooranžová, atraktívna. V nie sú tak príkro kyslé ako staršie odrody, vyznačujú sa príjemnou chuťou a arómou. Plody obsahujú až 8,4 % cukrov, 2,1 % kyselín, 7,3 % olejov, 130 mg vitamínu C a 8,5 mg karoténov. Odroda je odolná proti nízkym teplotám, chorobám i škodcom, jej plody majú univerzálne využitie.

 

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024