Rýchlokurz pre začiatočníkov: Výsadba ovocného stromčeka

  • 13.11.2020

Počas jesene, prakticky až do obdobia silnejších mrazov, máme vhodnú príležitosť vysadiť si do záhrady nový ovocný strom.

Rýchlokurz pre začiatočníkov: Výsadba ovocného stromčeka

Ponuka je teraz široká a počasie väčšinou praje tomu, aby vysadené dreviny rýchlo zakorenili. V tomto období môžeme vysádzať jedince bez koreňového balu alebo také, ktoré ho majú vypestovaný v kvetináči.

Na výbere ovocného druhu si dáme záležať, nakupujeme len u osvedčených predajcov alebo v špecializovaných škôlkach. Rovnako dbáme aj na správny postup výsadby a dodržanie jednotlivých krokov.

Výsadba stromčeka krok za krokom

1. JAMA

Výsadba ovocného stromčeka

Na zvolenom mieste vykopeme primerane veľkú výsadbovú jamu. Stromčeku pred výsadbou upravíme korene. Poškodené a choré zastrihneme až po zdravé drevo. Zakrátime aj všetky končeky koreňov – oživí to priechodnosť ciev. Pred samotnou výsadbou je dobré, ak stromčeky na niekoľko hodín necháme v nádobe s vodou. Pri výsadbe dbáme na to, aby boli korene vo výsadbovej jame voľne rozprestreté. K drevine opatrne zatlčieme oporný kolík.

2. ZASYPANIE

Výsadba stromčeka - zasypanie koreňov

Korene zasypeme zeminou z vrchnej časti výkopu. Do jamy môžeme pridať aj dobre vyzretý záhradný kompost alebo hnojivo na báze rohoviny.

3. VODA

Polievanie vysadeného ovocného stromčeka

Vysadenej a k opornému kolíku priviazanej drevine doprajme poriadnu dávku vody. Následne môžeme ešte doplniť zeminu. Nezabudnite na povýsadbnový rez, ktorý býva často kameňom úrazu. Povýsadbovým rezom sa upravuje pomer medzi nadzemnou a podzemnou časťou výpestku v prospech tej podzemnej. Rez môžete rozdeliť na dve fázy – v prvej fáze skráťte výhony približne na polovicu konečného rezu, v druhej (predjarnej) fáze vykonajte finálny detailný rez.

 

 

Text: Daniel Košťál, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná