Ktoré ovocné stromy vysádzať na jeseň a ktoré radšej na jar?

  • 11.10.2020

Dobrý deň, aké ovocné stromy môžeme teraz vysádzať v záhrade? Dajú sa vysadiť všetky alebo je pri niektorých lepšie počkať na jarný termín? Ďakujem.

Ktoré ovocné stromy vysádzať na jeseň a ktoré radšej na jar?

Často počúvam otázky, či je lepšie vysádzať na jeseň alebo na jar. Ktorý termín je lepší – jesenný, či jarný? V podstate sú oba termíny vhodné, ale pravda je, že pre niektoré ovocné druhy je lepší jesenný termín vysádzania, pre iné zasa ten jarný.

V princípe môžeme na jeseň sadiť domáce a odolnejšie druhy, ako sú jablone, hrušky, slivky, čerešne či višne. V nižších polohách aj marhule, orech, jedlý gaštan či liesky. Na jar sadíme hlavne broskyne, nektárinky či marhule. Ríbezle, josty alebo egreše môžeme sadiť v oboch termínoch. Rovnako tak aj maliny, černice, čučoriedky či brusnice.

Rozdiel je aj v tom, že pri jesennej výsadbe sadíme trocha pod úroveň pôdy, teda hlbšie, ako rastlina rástla v ovocnej škôlke, a vysadený ovocný krík skôr nakopcujeme, aby sme ho chránili pred zimnými mrazmi. Pri jarnej výsadbe zasa vytvoríme z pôdy okolo kmienka či kra zálievkový tanier, aby dokázala mladá rastlina využiť maximum vody z jarných dažďov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná