Ktoré ovocné stromy vysádzať na jeseň a ktoré radšej na jar?

  • 11.10.2020

Dobrý deň, aké ovocné stromy môžeme teraz vysádzať v záhrade? Dajú sa vysadiť všetky alebo je pri niektorých lepšie počkať na jarný termín? Ďakujem.

Ktoré ovocné stromy vysádzať na jeseň a ktoré radšej na jar?

Často počúvam otázky, či je lepšie vysádzať na jeseň alebo na jar. Ktorý termín je lepší – jesenný, či jarný? V podstate sú oba termíny vhodné, ale pravda je, že pre niektoré ovocné druhy je lepší jesenný termín vysádzania, pre iné zasa ten jarný.

V princípe môžeme na jeseň sadiť domáce a odolnejšie druhy, ako sú jablone, hrušky, slivky, čerešne či višne. V nižších polohách aj marhule, orech, jedlý gaštan či liesky. Na jar sadíme hlavne broskyne, nektárinky či marhule. Ríbezle, josty alebo egreše môžeme sadiť v oboch termínoch. Rovnako tak aj maliny, černice, čučoriedky či brusnice.

Rozdiel je aj v tom, že pri jesennej výsadbe sadíme trocha pod úroveň pôdy, teda hlbšie, ako rastlina rástla v ovocnej škôlke, a vysadený ovocný krík skôr nakopcujeme, aby sme ho chránili pred zimnými mrazmi. Pri jarnej výsadbe zasa vytvoríme z pôdy okolo kmienka či kra zálievkový tanier, aby dokázala mladá rastlina využiť maximum vody z jarných dažďov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Profík – hnojivo na čili papričky a papriky