Výsadbový, tvarovací, či udržiavací rez jadrovín? Poradíme vám!

  • 04.03.2019

Skôr ako začnú pučať ovocné jablone, hrušky či duly, je najvyšší čas pustiť sa do rezu. Nezáleží pritom, či ide o stromček, ktorý ste si zasadili na jeseň či teraz, alebo o strom, ktorý už rastie na záhrade roky.

Výsadbový, tvarovací, či udržiavací rez jadrovín? Poradíme vám!

Kým skončí marec, mali by byť všetky jadroviny zrezané. V závislosti od veku stromu použite rôzne druhy rezov – výsadbový, tvarovací alebo udržiavací.

Jablone

Výsadbový rez

Výsadbový rez jablone

Z výhonkov vyberte tri hlavné ako základ budúcej korunky a skráťte ich o tretinu. Ostatné odstráňte, pričom jeden priviažte vodorovne. Odstráňte výhony, ktoré konkurujú stredníku, a stredník skráťte na šírku dlane nad kostrovými konármi.

Tvarovací rez

Tvarovací rez jablone


Krátke konáriky s rodivým drevom nechajte tak, odstráňte dlhé, nahor rastúce výhony s výnimkou jedného na každom hlavnom konári. Tie vyviažte do vodorovnej polohy. Okrem toho vyberte na hlavných konároch tri bočné, ostatné zrežte. Hlavné konáre skráťte o jednu tretinu.

Udržiavací rez

Udržiavací rez jablone

Odrežte všetky choré a suché konáre. Rovnako aj všetky vlky z hlavných konárov a z kmeňa. Vyrežte aj výhony smerujúce dovnútra koruny. Odrodené konáre zrežte „na prevod“, teda staršiu časť vyrežte, aby konár ďalej rástol v podobe mladšieho výhonu.

Hrušky

Výsadbový rez

Výsadbový rez hrušky

Najskôr odstráňte konkurenčný výhon stredníka. Z výhonkov vyberte tri hlavné, rastúce do rôznych strán, a skráťte ich o jednu tretinu. Potom ich rozperami odkloňte od kmeňa pod 60-stupňovým uhlom. Ďalšie dva výhony vodorovne vyviažte a nakoniec skráťte stredník, ale menej ako pri jabloniach.

Tvarovací rez

Tvarovací rez hrušky

Odstráňte všetky dlhé, nahor rastúce výhony s výnimkou dvoch na každom hlavnom konári. Tie vyviažte tak, aby s hlavným konárom zvierali tupý uhol. Hlavné konáre skráťte o jednu tretinu. Úplne zrežte všetky konkurenčné výhony na stredníku a na hlavných konároch.

Udržiavací rez

Udržiavací rez hrušky

Vyrežte výhony smerujúce dovnútra koruny a všetky choré a suché konáre skráťte na zdravé drevo. Odstráňte všetky vlky z hlavných konárov a z kmeňa či podpníka. Odrodené konáre zrežte „na prevod“ tak, aby konár ďalej rástol v podobe mladšieho výhonu, teda režte na von smerujúci výhon.

 

 

Text: Ing. František Laššák
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch