Šíri sa nebezpečná bzdocha. Spozorovali ste ju už aj u vás?
Je invázna a žravá. Cicia na mnohých druhoch rastlín. Spozorovali ste ju už aj u vás? Môžu ju prezradiť napríklad drobné žltkasté škvrny na plodoch paradajok.
Bzdocha zeleninová alebo bzdocha rajčiaková (Nezara viridula) sa k nám dostala asi pred 15 rokmi bez pozvania s dovezenými rastlinami. Je to chrobák, ktorý sa živí rastlinnou šťavou. O jeho pôvodnom biotope sa špekuluje, ale je isté, že vďaka svojej dobrej schopnosti lietania a v neposlednom rade vďaka obchodu sa rozšíril na všetky kontinenty okrem Antarktídy.
Hoci sa mu darí najmä v subtropickom podnebí, jeho oblasť rozšírenia sa zväčšuje, pravdepodobne čiastočne v dôsledku klimatických zmien a medzinárodného obchodného ruchu. Dnes teda ide už o kozmopolitný druh.
Má bohatý jedálny lístok
Bohužiaľ, čo sa rastlín týka, je to všežravec! V roku 2002 naši farmári nahlásili úradom, že paradajky napadli zvláštne čierne bzdochy. Dovezené vzorky boli identifikované. Zistilo sa, že tento hmyz je predvývojovým larválnym štádiom bzdochy zeleninovej, ktorý rád požiera polozrelé paradajky. Neskôr sa ukázalo, že vysáva aj plody papriky, maliny, hrach, fazuľu, kapustu a nevyhýba sa ani okrasným rastlinám.
Rôzne vývojové štádiá
Bzdochu zeleninovú nájdeme v záhrade pravdepodobne v niekoľkých vývojových štádiách. Existuje päť larválnych štádií, po ktorých nasleduje dospelec. Všetky formy škodia. Dospelý jedinec znáša v priemere 50 – 100 vajec. Cicaním napríklad na plodoch paradajok vznikajú vpadnuté žltkasté škvrny.
Čo proti bzdoche účinkuje
Čo sa týka prostriedkov na ochranu rastlín, účinný je chemický prípravok Azatin EC. Keďže má krátku čakaciu ochrannú lehotu, dá sa použiť aj na rastlinách s dozrievajúcimi plodmi.
Aby bolo možné predchádzať poškodeniu dozrievajúcich plodov, odborníci sa zamerali na možnosť biologickej ochrany. Na Floride, v Kalifornii, Austrálii a na Havaji žije mucha Trichopoda pennipes, ktorej larvy parazitujú na larvách bzdochy zeleninovej. Existuje aj osička Trissolcus basalis parazitujúca na vajíčkach. Takto je možné riešiť biologickú ochranu. Prirodzenými nepriateľmi bzdochy zeleninovej u nás sú ucholaky, lienky a dravé pavúky.
Systém návnadovej ochrany
Veľmi úspešne proti bzdoche zeleninovej používajú v Austrálii, ako aj v Kalifornii takzvaný „systém návnadovej rastliny“. Jeho podstatou je odpozorovaná taktika správania bzdôch. Vedľa kultúrnych rastlín sa vysejú leguminózy, čo sú rastliny z čeľade vikovité – motýľokveté (Fabaceae), napríklad fazuľa konská či vika panónska. Chrobák bzdochy zeleninovej ich veľmi obľubuje. Tieto vikovité rastliny vysadené okolo cieľových rastlín ošetrujeme pomocou návnady – prípravku Combi-Protec spolu s pesticídom, osvedčil sa Spintor. Ošetrenie v tomto prípade nemá byť dôkladné, ale stačí ním rastliny len tak pokropiť na pár miestach každé dva metre.
Úspešnosť metódy spočíva v jej opakovaní. Na pokropené rastliny prichádzajú bzdochy, okoštujú návnadu a otrávia sa. Funguje to aj bez výsevu leguminóz, stačí rastliny rastúce okolo cieľovej plodiny ošetriť návnadou Combi-protec s pesticídom. Naše porasty pred škodcom úspešne ochránime tak, že postrek aplikujeme aspoň 3- až 5-krát v 10-dňových intervaloch.
Odborník radí: Ako likvidovať škodcu podomácky?
- Keď sa v záhradke chceme vyhnúť chémii, priebežne zbierame a ničíme dospelé aj larválne exempláre bzdochy zeleninovej. Dávame ich priamo do zaváraninového pohára s vodou a so saponátom a pretrepeme. Čistiaci prostriedok je potrebný, pretože mení špecifickú hmotnosť vody a hmyz z nej potom nemôže vyliezť.
- Na malej ploche môžeme skúsiť použiť exteriérový vysávač alebo fukár na lístie, čo uľahčuje zber.
- Ďalšou možnosťou je zakryť rastliny paradajok sieťkou proti hmyzu s veľkosťou ôk 1 – 3 mm. Nevýhodou však je, že k rastline sa nedostane ani opeľujúci hmyz. To sa dá eliminovať použitím vreciek na ochranu plodov, ktoré je možné uzavrieť šnúrkami. Vrecká cielene natiahneme na plod či súplodie. Používajú sa na to napríklad vrecká z organzy.
- Úplnú ochranu, bohužiaľ, neposkytujú ani ekologické prostriedky, ani silné chemikálie. Škodce sa postupne stávajú rezistentnými.
Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.
Galéria k článku
Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
V záhrade sa nám rozmnožili pravdepodobne bzdochy, viď foto. Najviac na breze, m…