Tieto kroky vám pomôžu dopestovať krásne a zdravé paradajky
Pamätáte si všetky kroky k dobrej úrode rajčín? Opakovanie je, ako sa hovorí, matka múdrosti.
Paradajky sú teplomilné rastliny, kľudne ich môžete do voľnej pôdy vysádzať práve teraz. Prečítajte si, ako sa o ne postarať, aby ste sa dočkali bohatej úrody.
1. Výsadba
Vykopeme jamku, nalejeme do nej vodu. Zatlčieme oporu. Téglik so sadenicou chytíme zhora prstami, pričom stonku paradajky máme medzi prstami. Otočíme hlavou dolu a rastlinu uvoľníme jemným stláčaním téglika. Zasadíme ju až po prvé pravé listy, zo stonky pustí korenene a lepšie sa stabilizuje. Opäť zalejeme a zahrnieme suchou vrstvou pôdy.
2. Uväzovanie
Ak máme citlivejšiu kožu, pracujeme v rukaviciach, paradajka je totiž husto ochlpená. Niekomu to vôbec neprekáža, iný z toho môže mať (zvyčajne) krátkodobé kožné problémy. Paradajku uviažeme k opore už po výsadbe. V uväzovaní pokračujeme priebežne, približne každé dva týždne alebo podľa potreby.
3. Vyštipovanie zálistkov
Pri kolíkovýc odrodách priebežne vyštipujeme zálistky, čiže nové výhonky vyrastajúce z pazúch listov. Rastlinu totiž zbytočne oslabujú v raste a najmä ju zahusťujú, čo je nepriaznivé z hľadiska prevencie hubových chorôb. Tenké mladé zálistky vyštipujeme prstami, pri strihaní nožnicami hrozí prenos vírusových ochorení.
4. Odstraňovanie spodných listov
Ako rastlina rastie, spodné listy strácajú svoju funkciu. Vyskytujú sa na nich buď škvrny, alebo sa krútia a žltnú. Pokiaľ je to iba na spodných listoch, nejde o chorobu. Odumierajúce pletivá by sa však mohli stať vstupnou bránou pre choroby, preto ich odstraňujeme pri stonke pomocou záhradníckych nožníc, nelámeme.
5. Zber plodov
Plody zbierame postupne, ako dorastajú. Keď už sú dobre dozreté, zvyčajne sa dajú ľahko odlomiť v kĺbiku blízko nad plodom. Ak to ide ťažšie, pomôžeme si záhradníckymi nožnicami. Na konci leta odstrihneme aj vrchol rastliny, aby sa sústredila na dozretie už „nasadených“ plodov a nevysiľovala sa tvorbou nových, ktoré by už aj tak nestihli dozrieť.
6. Zber celých strapcov
Mnohé strapcové odrody sú vyšľachtené tak, aby dozrieval naraz celý strapec. V tom prípade neoberáme plody jednotlivo, ale odstrihávame celé strapce. Plody tak dlhšie vydržia čerstvé. Za siedmym až ôsmym strapcom odspodu môžeme odstrihnúť aj vrchol rastliny, plody rastúce vyššie už zvyčajne v našich podmienkach nedozrejú.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Tešila som sa z dobrej úrody