Zdravé rajčiny ohrozia tieto choroby a škodce. Viete ich včas rozoznať?

  • 15.07.2019

Ak sa chcete tešiť z bohatej úrody rajčín, určite by ste mali poznať aj ich najčastejšie choroby, škodce a fyziologické poruchy.

Rajčiny v záhrade

Pleseň zemiaková

Obávanou chorobou je pleseň zemiaková. Spočiatku sa prejavuje vznikom škvŕn na listoch, ale i stonkách a plodoch. Šíri sa veľmi rýchlo a počas niekoľkých dní dokáže zničiť celé porasty. Záchranou môže byť včasný postrek v samom začiatku ochorenia, a to prípravkami napríklad Ortiva, Ridomil, Infinito.

Pleseň na rajčínách
Pleseň na rajčinách

Stolbur rajčiaka

Stolbur rajčiaka si občas záhradkári mýlia s klasickým zvinutím listov z tepla. Rastlina napadnutá stolburom je však nápadne odlišná od zdravých rastlín. Listy sa stáčajú, sú akoby zakrpatené, nevyvinuté. Vrcholky takto postihnutej rastliny sú často úplne deformované.

Stolbur prenášajú cikády a najčastejším zdrojom nákazy býva bežná záhradná burina – pupenec roľný. Ochorenie dokáže zničiť všetky rastliny na hriadke a prakticky sa napadnutej rastline nedá pomôcť. Ochranou môže byť preventívny postrek proti cikádam tesne pred letom. Ak si nie ste istí, či sa jedná o toto ochorenie, odporúča sa odstrániť napadnuté listy a počkať, či nové listy budú rovnako deformované.

Stolbur rajčiaka
Stolbur rajčiaka

Vošky

Vošky na paradajkách sa dokážu rýchlo premnožiť. Živia sa cicaním štiav, čo rastlinu oslabuje. Listy začnú rýchlejšie žltnúť a schnúť. Okrem toho prenášajú aj rôzne vírusové choroby, ktoré znižujú a znehodnocujú úrodu.

Proti voškám treba zasiahnuť čo najskôr po ich zistení. Dá sa tak urobiť chemickými prípravkami, určenými na vošky na rajčiakoch. Pri výbere prípravku v období zberu plodov prihliadame aj na dĺžku čakacej lehoty. Dnes už však existujú aj ekologické postreky, často sú na olejovom alebo mydlovom základe. Olejové typy prípravkov pôsobia na vošky tak, že im upchajú dýchacie otvory a vošky hynú. Aj pri chemických, aj pri ekologických postrekoch dodržiavame odporúčania výrobcu.

Mravec a vošky

Psota rajčiaková (húsenice v rajčinách)

Spozorovali ste na plodoch rajčín dierky a v plodoch húsenice? S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o psotu rajčiakovú (Tuta absoluta). Je to nočný motýľ, ktorý kladie vajíčka na nadzemné časti rastlín. Z nich sa neskôr vyvinú larvy – húsenice (v poslednom štádiu veľké približne 8 mm). Tie prenikajú do listov, stoniek aj plodov, kde vytvárajú tunely. Na plodoch sú viditeľné otvory.

Z biologických prípravkov sa na ich likvidáciu používa prípravok Lepinox Plus. Chemická ochrana proti húseniciam je založená na báze účinných látok abamectin, indoxacarb a spinosad a proti motýľom na báze účinných látok acetamiprid, cypermetrín, deltametrín, imidacloprid a Teflubenzuron.

Psota rajčiaková - drobné dierky v plodoch a bledé fľaky na listoch
Psota rajčiaková – plody majú drobné dierky a na listoch sa objavujú bledé “cestičky”.

Fyziologické poruchy rajčín

Nedostatky vo výžive, zlé opelenie, nevyhovujúce pôdne podmienky a mnohé ďalšie faktory vyvolávajú vznik fyziologických porúch, napríklad deformácie plodov či zvinovanie listov. Ich včasné rozpoznanie a doplnenie starostlivosti či výživy zabráni pretrvávaniu poruchy.

Zvinovanie listov

Dochádza k nemu predovšetkým po silnom vyštipovaní postranných výhonov, najmä v prípade bujne rastúcich rastlín. Zvinovanie je zvlášť výrazné aj po radikálnom skrátení hlavného výhonku na urýchlenie dozrievania. Ak dochádza k zvinovaniu úplne zdravých listov vo vrcholových častiach rastlín, príčinou môže byť dočasný nedostatok vody a po zálievke sa listy opäť narovnajú. Rastlina sa zvinutím listov chráni pred vyparovaním vody. Ďalšou príčinou býva príliš intenzívne slnečné žiarenie, pred ktorým sa rastlina chráni rovnako. Vtedy sa listy v tieni zvinú menej ako tie na slnku.

Zavinovanie listov rajčín spôsobené napríklad teplom

Tmavé škvrny na plodoch

Fyziologická nekróza kvetného konca plodov paradajok aj paprík je vyvolaná nedostatkom vápnika v pôde. Za vlhkého počasia sú nekrotické škvrny sivé, mokré, niekedy druhotne pokryté saprofytickými hubami. Za sucha škvrny zasychajú, sú vpadnuté až čierne. V prípade paradajok sa spomínaný deficit veľmi často prejavuje pri pestovaní v nádobách. Riešením je posypanie pôdy okolo rastlín vápenným práškom. Počas nasledujúcich zálievok ho voda postupne vyplaví ku koreňom.

Rajčiny s hnedými škvrnami - nedostatok vápnika
Nedostatok vápniku pripomína hubové ochorenie. Plody včas odstraňujeme.

Zelený golier

Nedostatočné vyfarbenie plodov okolo stopky je tiež označované ako zelený golieralebo žltá kapucňa. Je to porucha v období dozrievania, nie hubové ochorenie, ako sa niektorí pestovatelia mnohokrát domnievajú. Okrem odrodových vlastností sa na nej podieľa predovšetkým intenzívne slnečné žiarenie (prehriatie pletiva). Poruchy sa častejšie vyskytujú na vyššie postavených plodoch, na okrajoch riadkov či pri veľmi odlistených rastlinách.V prípade ľahších foriem – žltá kapucňa – je možné dodatočné vyfarbenie ešte po zbere.

Svetlý golier pri stopke rajčiny

V prípade zeleného goliera zostáva nedostatočné vyfarbenie aj v priebehu skladovania. Ako ochrana sa dá použiť prekrytie porastu bielou netkanou textíliou, ktorú je potrebné pre vietor prichytiť.

Text: Daniel Košťál, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke