Tymian ochutí i vylieči. Pestujte ho však samostatne

  • 23.01.2020

Tymian je známy svojou všestrannosťou, používa sa v kuchyni aj do liečivých čajových zmesí. Ľahko sa pestuje a je atraktívny počas celého roka.

Tymian

Existujú desiatky kultivarov, z ktorých si môžeme vyberať. Farba listov je variabilná, od tmavozelenej až po žlto a bielo panašovanú. Tymian rastie rôzne, od plazenia sa pri zemi až po mierne stúpavý. Rastlina počas leta bohato kvitne, farba kvetov býva od bielej cez ružovú až po bledomodrú.

Ako pestovať tymian

Mladé rastliny sú bežne dostupné a je jednoduchšie ich kúpiť ako pestovať zo semena. Tymian pochádza zo Stredozemia a vyžaduje si dobre drenážovanú pôdu s nižším obsahom živín. Výsadba na čo najslnečnejšom stanovišti podporuje tvorbu vonných olejov. Rastlina má rada sucho. Mali by sme ju chrániť pred studenými vetrami a nesvedčia jej mokré zimy.

Tymian vysádzame na jar alebo na jeseň do dobre priepustnej pôdy. Pri pestovaní v kvetináči použijeme pôdu obohatenú o kompost a drobný štrk. Dbáme, aby v miske nestála dlho voda. Len zriedka ho napádajú škodce a choroby.

Tymian

Pravidelný rez je dôležitý


Po odkvitnutí tymian ostriháme. Podporíme tak rast nových výhonkov, čím získame oveľa viac vňate, ktorú budeme môcť zbierať aj počas zimných mesiacov. Ak ho nebudeme strihať, zdrevnatie a približne po troch rokoch bude súci na presadenie a poriadny rez. Keď sa zakorení, mal by leto vydržať aj bez zálievky. Ak ho pestujeme v kvetináči, od marca do mája pridáme do zálievky hnojivo.

Nožnice a tymian

Zber, skladovanie a použitie tymianu

Tymian je vždyzelená trvalka, a tak jeho lístky môžeme trhať počas celého roka. Môžeme ho sušiť, ale aj pridávať do oleja či octu. Najviac aromatických látok má pred kvetom, vtedy ho zbierame napríklad na sušenie.

Je kľúčovou bylinkou takzvanej „Bouquet garni“ (z francúzskeho výrazu znamenajúceho „zdobená kytica“). Ide o zväzok byliniek pridávaných vcelku do slaných jedál, ako sú polievky, omáčky, aby sa z nich vyvarila chuť. Nasekané lístky výborne ochutia hydinové mäso, najmä tymian s citrusovou príchuťou je výborný na ryby.

Kvitnúci tymian

Pestujeme ho samostatne

Keďže tymian má rád chudobnú pôdu, nemusí dobre prospievať v spoločnom záhone s inými bylinkami, ktoré vyžadujú viac živín.

Obľúbené odrody

  • Golden King – žlto-biele listy majú citrónovú vôňu, kvitne naružovo. Výška 15 cm.
  • Bertram Anderson – rastie kríkovito, má zlaté vyfarbenie, intenzívne v zimnom období. Výška 15 cm.
  • Silver Posie – má ružové kvety v striebornom olistení. Výška 15 cm.
  • Minor – ideálny do skalky, medzi kamene, toleruje chôdzu. Má ružové kvety. Výška 5 cm.
  • Jiskra – vyšľachtený v ČR. Má výrazný ružový kvet a kobercový rast. Výška 5 cm.
  • Snowdrift –pôdopokryvný s bielym kvetom. Výška 3 cm.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie