Objavte zelenú soľ. Má bohatšie zloženie ako himalájska!

  • 07.08.2018

Zelená soľ sa neťaží. Zelená soľ vzniká tam, kde ľudia nelenia. Poznáte to, nie? Komu sa nelení, tomu sa zelení. Potrebovať budete hrubozrnnú soľ a bylinky podľa uváženia. 

Objavte zelenú soľ. Má bohatšie zloženie ako himalájska!

S týmto receptom som začala pred rokmi. Na začiatku stál postup v blogu jednej Dánky na soľ s medvedím cesnakom. Nič som nerozumela, pomohol google prekladač. Pomery sa mi páčili a uchovávam ich aj pri ďalších soľných experimetoch.

Ako na to?

  • 130 g čohosi zeleného fajného
  • 3 deci hrubozrnnej soli


Bylinková soľ

Zmixovať, vysušiť. Poďte prejsť cestu do zelenej soľnej bane krok po kroku.

Ligurček, petržlenová vňať, tymián

Toto leto volím ladiacu kombináciu kuchynských bylín s pridruženými liečivými účinkami. Dobré na trávenie, na imunitu aj na čisté dýchanie a odhlieňovanie. Pripravíme si čerstvé vňate.

Bylinky

Na fotografii je relatívne veľká debnička. Človek by povedal, že čosi z tejto žatvy ostane aj na sušenie/mrazenie. Ono sa to ale nezdá, no 130 gramov čerstvej vňate je vlastne dosť veľa čerstvej vňate. Umyjeme, dáme do prievanu v tieni presušiť.

Bylinky

Bylinková soľ

Následne bylinky dáme rozsekať respektíve pomixovať na drobno. Pridáme 3 deci (300 ml) soli. Keď je hmota pekná, celistvá, každý kryštál soli obalený na zeleno, ide sa so soľnou hmotou na plech.

Bylinková soľ

Bylinková soľ

Rozmiestnime do tenkej vrstvy rovnomerne, nasleduje sušenie. Ak je horúco a slnečno, ani neuvažujte zapínať rúru, slnko vysuší soľ za niekoľko hodín.

Bylinková soľ

Odporúčam občas premiešať, aby preschli aj spodné vrstvy. Užite si keď zaboríte (čisté) ruky do kryštálikov a len tak ich poláskate medzi prstami a takto premiešate na lepšie dosušenie.

Bylinková soľ

Ak nie sú vhodné podmienky, napríklad ak aj robíte soľ skoro na jar alebo na jeseň, keď už slnko nepečie, použite rúru. 50-60 stupňov, pootvorené dvierka, rátajte, že to bude trvať približne 4 hodiny. Hotová soľ má každý bylinkový kúsok presušený. Následne môže ísť do vzduchotesnej nádoby na uskladnenie.

Využitie

Zelená soľ sa môže použiť všade tam, kde používate akúkoľvek inú bežnú soľ. Na každodenné solenie. Na varenie či pečenie priamo kryštáliky, ktoré sa rozpustia. Na posolenie šalátov, zeleniny, či syra je potrebný mlynček a pomlieť podľa potreby čerstvo.

Bylinková soľ

Zelená soľ sa dá samozrejme spraviť aj z jemnej soli, len hmota bude na začiatku „blatovejšia“ a bude ju treba po vysušení trochu rozdrviť.

Záver

Prepáčte využitie marketingovo zaujímavej himalájskej soli v titulku. Typickú chuť a ružovkastú farbu jej dodávajú minerály, ktoré sa v nej nachádzajú stopových množstvách. Domáca zelená soľ obsahuje byliny v značnom množstve a jej chuť je naozaj typicky výrazná. Vybrať si môžete príchuť podľa vlastného gusta.

Text a foto: Martina Töröková

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť 3 domáce hnojivá na priesady, ktoré zvýšia ich úrodnosť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?