Záhrada nie je potrebná! Skvelý spôsob, ako si dopestovať marhule na balkóne

  • 12.05.2017

Zakrpatené formy ovocia sú v ostatných rokoch čoraz populárnejšie. Vďaka svojej nenáročnosti na priestor umožňujú pestovanie ovocných druhov aj ľuďom, ktorí vlastnú záhradu nemajú. Dokonale im totiž stačí malý kúsok balkóna či terasy.

Výsadba minimarhule do nádoby

Pracovný postup

1. SUBSTRÁT

Substrát
Záhradnú zeminu odľahčíme riečnym pieskom alebo zakúpeným substrátom. Nezabúdame na prídavok hnojiva, ktoré zabezpečí bezproblémový rast.

2. NÁDOBA

Nádoba
Výsadbová nádoba by mala byť dostatočne veľká. Na jej dno dáme drenážnu vrstvu z kameňov, ktoré môžeme prekryť vrstvou nalámaných konárikov.

3. VODA

Koreň namočíme
Deň pred samotnou výsadbou sme sadenicu namočili do vedra s vodou, aby sa pomocou koreňov dostatočne nasala vodou.

4. KORENE

Skrátenie koreňov
Korene pred výsadbou jemne skrátime ostrými nožnicami, čím dokonale oživíme cievy, ktorými budú čerpať vodu. Všetky poškodené korienky odstránime.

5. DNO NÁDOBY

Dno nádoby
Na dno výsadbovej nádoby nasypeme vrstvu namiešanej zeminy. Tá bude tvoriť základ výsadby.

6. SUBSTRÁT

Zasypanie substrátom
Na takto vytvorený základ položíme výpestok a korene opatrne zasýpame zo všetkých strán zeminou. Tú ku koreňom pritláčame, aby k nim priľnula.

7. NAPLNENIE

Naplnenie nádoby
Zeminou postupne naplníme asi 2/3 nádoby. Opäť ju dôkladne utlačíme a doplníme ďalšiu.

8. ZÁLIEVKA

Zálievka
V tejto fáze nasleduje zálievka. Tá by mala byť výdatná, vďaka nej by mala zemina jemne klesnúť a najmä dokonale priľnúť ku koreňom.

9. REZ

Rez
Aby sme zabezpečili ujatie a položili základy pre tvorbu dobre položenej koruny, je potrebné nadzemnú časť dôkladne skrátiť povýsadbovým rezom.

10. RADIKÁLNY REZ

Radikálny rez
Silnejšie výhony skrátime radikálne, čo vedie k rozkonáreniu. Odrezaním väčšej časti výhonov upravíme tiež pomer medzi koreňom a korunkou.

11. KÔRA

Kôra
Povrch nádoby na záver zasypeme drvenou kôrou. Tá zabraňuje vyplavovaniu zeminy pri zálievke a zvýšenému výparu vody z nádoby.

Dobré rady

Zakrpatené odrody

Ide o špeciálne vyšľachtené odrody, ktorých zvláštnosťou je, že vytvárajú krátke internódiá. To sa prejavuje silou a intenzitou ich rastu. Tvoria preto zväčša malé kompaktné korunky pôsobiace veľmi esteticky. Estetickému efektu napomáha tiež skutočnosť, že niektoré odrody zakrpateného rastu sa môžu popýšiť purpurovo sfarbenými listami alebo očarujúcimi kvetmi.

Čo môže byť zakrpatené

Doslova celé spektrum ovocných druhov. Každoročne sa v záhradných centrách zakrpatené odrody jabloní a hrušiek, no ešte populárnejšie sú druhy kôstkového ovocia. Z nich nájdeme najširší sortiment medzi broskyňami a nektarinkami, bezproblémovo však dnes už natrafíme i na slivku, višňu či marhuľu. Zakrpatené formy nie sú v prípade drobného ovocia, ktoré sa beztak pestuje v nádobách bezproblémovo.

Pestovanie

Špecifikom pestovania v nádobe je skutočnosť, že rastliny nie sú pevne spojené s pôdou, ako je to v prípade štandardne pestovaných stromov. Stromčeky v nádobách sú tak odkázané iba na vodu a živiny, ktoré im dodávame. Vhodné je preto vybudovať im systém zásobného zavlažovania, napríklad pomocou zapustenej plastovej fľaše.

marhule
Pri pravidelnej zálievke a prihnojovaní nám mladý stromček prinesie prvú úrodu už v nasledujúcom roku.

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade