Veľký prehľad solitérnych rastlín, z ktorého si určite vyberiete

  • 29.04.2021

V záhradách, obzvlášť v tých priestranných, je veľmi efektné mať na väčších otvorených plochách nejakú výraznú solitérnu rastlinu alebo viac takýchto rastlín.

Veľký prehľad solitérnych rastlín, z ktorého si určite vyberiete

Čo je vlastne solitér? Je to v podstate samostatne stojaci objekt, v tomto prípade osamote rastúca rastlina. Nemusí to byť pritom len strom, solitérom môže byť pokojne aj krík alebo samostatná rastlina, ktorá je na to vhodná.

Použiť môžeme rastliny s výrazným vzhľadom s obzvlášť atraktívnymi znakmi. Môžu to byť jednoročné rastliny, ale aj väčšie kry či naozaj veľké stromy. Takéto rastliny môžu vyniknúť aj v menej výraznej výsadbe, ale oveľa viac sa ich výnimočnosť ukáže v samostatnej pozícii uprostred trávnatej plochy.

Kana indická

Najskôr si predstavíme druhy, ktoré, ako sa hovorí, spravia „za málo peňazí veľa muziky“ a ešte aj v krátkom čase. Takým druhom je kana indická (Canna indica). Môžeme si vysadiť zmes rôznych farieb, pre umocnenie efektu je vhodné použiť tak 3 – 7 rastlín. Rastliny, prípadne hľuzy, môžeme získať v záhradníctvach, ale aj výmenou s inými záhradkármi, keďže sa množia veľmi dynamicky. Už počas prvého leta vytvoria svojimi listami a žiarivými súkvetiami pôsobivý, takmer tropický efekt.

canna indica

Ricín

Takto si môžeme vysadiť aj skupinku obľúbeného ricínu (Ricinus communis), ľudovo zvaného aj Kristova palma. Samozrejme, s palmami nie je ani príbuzný, ale jeho dlaňovité listy evokujú práve tie palmové. Pestuje sa v dvoch verziách, jeden má listy aj plody po odkvete zelené. Druhý, trošku menej mohutný, upúta farbou listov do bordova a jeho pichľavo pôsobiace plody sú krikľavo červené.

V našich podmienkach je vhodné predpestovať si ho v teple. Takto pripravené rastliny sa stihnú vyvinúť oveľa skôr na veľké a impozantné ozdoby záhrady, v optimálnom prípade dorastú aj do výšky vyše 3 metrov. Vo svojej domovine rastie ako tropický strom, u nás však neprežije mrazy. Pekne vynikne v trávniku, v skupine po 3 – 7 rastlín s patričnými rozstupmi.

ricin

Obľúbené slnečnice

Podobným spôsobom môžeme vysievať aj vybrané typy slnečníc. Oplatí sa vyberať prezieravo, ovplyvní to celkový efekt záhrady počas celej sezóny.

Medzi rôznymi typmi slnečníc máme k dispozícii rozličné typy podľa kvetu – teda jednokveté, ale aj rôzne výrazne rozvetvujúce sa s mnohými kvetmi. Líšia sa aj výškou, do ktorej sú schopné dorásť. Určite každý uzná, že taká troj-, či dokonca štvormetrová slnečnica vie vzbudiť úžas okoloidúcich a hostí záhrady.

Čo sa týka kvetov, pestujú sa jednoduché, poloplné, aj plnokveté kultivary rôznych farieb – od bielej, cez rôzne odtiene žltej, cez červenú až po tmavohnedú až takmer čiernu farbu a ich kombinácie. K dispozícii sú aj druhy, ktoré ohromia ozaj extra veľkým priemerom kvetu – aj vyše 50 cm. Všetky poskytujú okrem krásy aj semená, ktoré môžeme okrem množenia zužitkovať aj ako pochúťku pre nás, alebo pre záhradných operencov.

slnecnice

Okrasné kukurice

Rustikálne pôsobiacimi klasickými rastlinami v neobvyklej verzii sú aj okrasné kukurice. Evokujú dávne letá na poliach a zároveň prinášajú ohromujúci efekt modernej záhradníckej noblesy. Kukurica Japonica Striped Corn má po celej rastlina farebné prúžky vo farbách od zelenej cez bielu, žltú, a tie zaujímavejšie genetické línie majú dokonca aj ružové a červené tóny. Opäť vyniknú ako skupinový solitér z viacerých kusov. Semená tejto kukurice sú vhodné aj na pukance, čo môže spríjemniť jesenné chvíle na záhrade.

stripedcorn

Anjelsky krásne brugmansie a dovolenkou voňajúce oleandre

V nádobách alebo prechodne aj vo voľnej pôde môžeme pestovať obľúbené Brugmansie (ľudovo aj anjelské trúby“), ktoré bohatým kvitnutím okúzli každého. Podobne sú používané aj oleandre, ktoré evokujú dovolenky v teplých krajinách.

brugmansia

Banánovníky

V súčasnom období sa vieme dostať aj k rastlinám, ktoré boli u nás v dávnejšej minulosti neznáme. Medzi ne patrí napríklad banánovník, ktorý už pri primeranej ochrane môžeme pestovať v teplejších oblastiach celoročne vonku, v chladnejších sa pestuje ako prenosná rastlina. Niektoré banánovníky totiž vydržia mrazy do -15°C. Najčastejšie sa pestuje banánovník Musa basjoo.

Rastliny, ktorých efekt sa dostaví neskôr

Rastliny, ktoré sme spomenuli, splnia svoj účel naozaj rýchlo. Existujú však aj rastliny, ktorých uvážlivo naplánovaný rast prinesie efekt až po rokoch. Na výsledok síce čakáme dlhšie, ale je o to trvácnejší. Začneme pomerne charakteristickou skupinou stromov, ktorá sa na takýto účel veľmi hodí a je veľmi obľúbená – previsnuto rastúce dreviny.

Okrasné previsnuté jablone, sakury a moruše

Spomedzi listnatých stromov musíme spomenúť okrasné jablone – asi najznámejšia je červenolistá kráska Royal Beauty. Má veľmi tmavé červené a početné kvety.

K dispozícii máme aj viaceré druhy a kultivary previsnutých sakúr, napríklad ružovo kvitnúcu plnokvetú Prunus Kiku Shidare, alebo bielu Snow Fountains, prípadne iný druh – Prunus × subhirtella Pendula s jednoduchými, jemnejšími ale veľmi početnými kvetmi. Kultivarov je naozaj veľa, pri výbere cez internet natrafíte na rôzne varianty.

prunus snow fountain
Prunus Snow Fountains

Vysadiť si môžeme aj previsnutý kultivar moruše (Morus alba Pendula). Napriek menu má tmavočervené, v plnej zrelosti až čierne a veľmi chutné plody. Oberajú sa veľmi pohodlne a strom nerastie do nežiaducich rozmerov. Takýto solitér nám bude okrem krásy prinášať každý rok aj chutné ovocie.

Pri všetkých previsnuto rastúcich stromoch je veľmi dôležitá výška, v ktorej sú na kmienkoch navrúbľované. Pri takomto spôsobe rastu totiž koruna rastie do výšky len minimálne, preto je potrebné, aby bola navrúbľovaná aspoň vo výške 2 – 2,2 metra. Takto sa bude rastlina pekne vynímať a zároveň sa nám uľahčí ošetrovanie stromu. Pre úplnosť spomenieme aj obľúbenú previsnutú vŕbu rakytu (Salix caprea Pendula), ktorá však nedorastá do nápadnejších rozmerov a žiaľ nebýva veľmi dlhoveká.

Previsnuté ihličnany

Spomedzi previsnutých ihličnanov stoja za pozornosť najmä previsnutý modrý céder (Cedrus atlantica Glauca Pendula), ktorý je schopný ohromiť až rozprávkovým efektom a pre mnohých záhradkárov je právom vysnívanou rastlinou.

Cedrus atlantica Glauca Pendula
Cedrus atlantica Glauca Pendula

Ak máte k dispozícii menší priestor, je veľmi dobrou voľbou previsnutý smrekovec (Larix decidua Pendula), ktorý je opadavý a zároveň zaujme žltým jesenným zafarbením ihličia. Na jar pri pučaní zas skrášli záhradu svietivou sviežou zeleňou rašiaceho ihličia. Previsnuté ihličnany sa líšia predovšetkým rozmermi, do ktorých narastú. Preto si ich umiestnenie v záhrade treba vopred zvážiť.

Dreviny, ktoré vyniknú vo väčšej záhrade

Pri plánovaní záhrady máme k dispozícii aj solitéry mohutné vzrastom, ktoré si vyžadujú dostatok miesta. Sú to v podstate najefektnejšie dreviny, ktoré sa pestujú.

Pravý zlatý dážď

Pravý zlatý dážď (Laburnum sp.), konkrétne L. × watererii Vossii vyniká obzvlášť dlhými a bohatými strapcami kvetov. Vysadiť si tiež môžeme aj neobyčajného kríženca s druhom Cytisus – teda Laburnocytisus × adamii. Farbu kvetov má po oboch rodičoch a čo je zaujímavé, tvorí zároveň žlté a ružovkasté kvety na jednej rastline. Treba však upozorniť, že väčšina obrázkov tohto druhu na internete sú upravené, nereálne koláže. To však neznamená, že si nezaslúži pozornosť. Naopak, môžeme ho považovať za malú záhradnícku senzáciu.

laburnum laburnocytisus
Pravý zlatý dážď a kríženec s druhom Cytisus – teda Laburnocytisus × adamii

Okrasná jabloň

Vzpriamene rastúca okrasná jabloň (Malus sp.) je síce rastom o čosi jemnejšia oproti úžitkovým druhom, ale v jarnom období bohato kvitne (od bielej, cez ružovú až po sýtu tmavočervenú). Koncom sezóny, niekedy až do nasledujúcej jari, ju zdobia milé drobné, farebné jabĺčka, ktoré navyše v zimných mesiacoch slúžia pre niektoré druhy vtáctva ako zdroj potravy. Okrasná jabloň je vhodnou voľbou, ak chceme prepojiť hospodárske a okrasné koncepty výsadby.

malus royal beauty

Drieň, jaseňovec, katalpa a magnólia sa hodia aj do menších záhrad

Prechodom medzi menšími a urastenejšími druhmi môže byť u nás zatiaľ málo známy, ale tiež fenomenálny drieň japonský (Cornus kousa, a C. Florida). Má trošku špecifické nároky na pôdu, ale rozhodne sa v našich podmienkach dá pestovať a je veľmi atraktívny. C. kousa poskytuje aj jedlé plody.

Do menších záhrad sa hodí aj jaseňovec metlinatý (Koelreuteria paniculata), ktorý je okrem iného cenný tým, že ako jeden z mála druhov stromov pestovateľných u nás, kvitne v lete. Kvitne pomerne nápadne a po odkvete vytvára zaujímavé súplodia, ktoré tiež vyzerajú atraktívne.
Počas leta kvitne aj strom, ktorý časom značne narastie – obľúbená katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides). Aj katalpa vytvára po odkvitnutí zaujímavé plody.

Opomenúť nesmieme ani dobre známu a všeobecne obľúbenú magnóliu (Magnolia sp.), ktorej viaceré druhy patria medzi najčastejšie solitéry, ktoré sa používajú v našich záhradách.

cornus koeltreuteria
Cornus Florida a Koelreuteria paniculata

Albízia

Medzi väčšie a záhradnícky cenné druhy môžeme zaradiť aj albíziu (Albizia julibrissin). Kvitne počas leta počas obdobia, ktoré môže trvať aj viac ako dva mesiace. Má exotický zjav a preto treba zvážiť, do akého typu výsadby ju použijeme. Pestuje sa v dvoch verziách – zelenolistej, na ktorej výraznejšie kontrastujú jej ružové kvety, a v tzv. čokoládovej verzii.

albizia

Judášovec

Medzi druhy, ktoré vzbudzujú v dobe kvitnutia úžas, patrí právom aj judášovec (Cercis sp.). Pestuje sa viac druhov, medzi ich typické znaky patria výrazné a početné kvety, vyrastajú aj na samotnom kmeni či na hrubších konároch. Judášovce sú schopné po mnohých rokoch dorásť do impozantných rozmerov, na čo treba vopred myslieť.

cercis

Araukária andská a céder atlantský

Araukária andská (Araucaria araucana) je u nás menej známa, no je to veľmi atraktívny ihličnan. Dá sa pestovať v našich najteplejších oblastiach a právom vzbudzuje údiv a rešpekt.

Spomenúť musíme aj céder atlantský, modrý (Cedrus atlantica Glauca), ktorý sme si v úvode pripomenuli v previsnutej verzii. Aj vzpriamene rastúci je veľmi uhrančivý, avšak skutočne aj veľmi veľký. Navodí však atmosféru mohutných horských štítom.

araucaria
Araucaria araucana

Obrovský ľaliovník a paulovnia

Posledné dva druhy nášho zoznamu sú nemenej populárne, avšak do skutočne obrovských rozmerov dorastajúce legendy – ľaliovník tulipánokvetý (Liriodendron tulipifera) a paulovnia plstnatá (Paulownia tomentosa). Ľaliovník sa ponúka dokonca aj v panašovanej verzii. Tu už pochopiteľne musíme myslieť aj na ich obrovské rozmery a v prípade paulovnie aj na fakt, že sa semenami dokáže pomerne výrazne rozmnožovať. V prírodnej krajine tak nebude jej šírenie žiaduce.

liriodendron paulownia
Liriodendron tulipifera a Paulownia tomentosa

Týmto sme zhrnuli takmer všetky najvýraznejšie druhy rastlín solitérov, ktoré stoja za pozornosť. Veríme, že zo spomenutých rastlín si vyberie naozaj každý záhradkár a že sme im pomohli zorientovať sa v širokej ponuke solitérnych druhov.

 

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen? Toto je pre úspech kľúčové
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen? Toto je pre úspech kľúčové