Čo by ste mali vedieť pred kúpou záhradného domčeka

  • 27.05.2017

V garáži už nemáte dosť miesta na záhradné náradie? Netrápte sa premýšľaním, ako to všetko v nej uskladníte a radšej investujte do záhradného domčeka. Určite sa vám investícia oplatí. Na to, aby ste uskladnili kosačku, vertikutátor, fúrik, hrable, rýľ a iné drobné náradie, nepotrebujete žiadnu veľkú „budovu“.

Čo by ste mali vedieť pred kúpou záhradného domčeka

Celkom vám stačí aj domček s pôdorysom s rozmermi 220 x 220 cm. Navyše, ak všetko pekne poukladáte, zostane dostatok miesta aj na detské sánky, bicykle a iné veci, ktoré väčšinu roka len zavadzajú. V garáži tak budete mať konečne dostatok miesta. Aj to je dôvod, prečo záujem o záhradný domček stúpa. „Možností jeho prevedenia je samozrejme viac – v ponuke sú domčeky z valcovaného plechu, z tvrdeného plastu, no stará dobrá klasika – drevo – stále vedie, čo sa týka záujmu aj zastúpenia v našich záhradách. Drevené klasiky sú dlhé desaťročia in aj v zahraničí, kde dokonca aj na strechy záhradných domčekov ľudia inštalujú strešnú záhradku,“ uvádza Martin Čurda, záhradný architekt.

Záhradný domček

Aký typ domčeka si vybrať?

Sú rôzne možnosti. Klasický materiál je drevo, obligátny pôdorys je štvorec. Na výber sú rôzne hrúbky východiskového materiálu a stavebných technológií. Na strechy sa najčastejšie používajú asfaltové šindle, ktoré sú nielen ľahké a praktické, ale zo sortimentu si môžete vybrať aj ich rôznu farbu. Strecha však môže byť aj celodrevená alebo pokrytá plechovým krytom v tvare šindľov.

Dôležitý je vždy aj previs, pretože pri malých stavbách takýchto rozmerov nie je odtok zrážkovej vody riešený plechovými odkvapmi. Pri nákupe sa zaujímajte aj o technológiu stavby. Ak plánujete v domčeku uskladňovať aj motorových pomocníkov, vyberajte radšej z dvojplášťových konštrukcií s betónovým základom. Ich výhodou je aj to, že medzi vonkajšiu a vnútornú drevenú stenu možno uložiť tepelnú izoláciu. Vtedy si sem môžete uložiť aj dobre zazimované hľuzy či niektoré typy suchých semien.

Okrem toho tu môže byť aj okno, aby ste mali vo vnútri čo najviac prirodzeného svetla. Ideálne je, ak v okne aj vo dverách je sklenená výplň z bezpečnostného skla hrubého aspoň 3 mm. V prípade, že si len chcete uložiť ručné náradie, stačí aj jednoplášťová konštrukcia bez betonáže. Takýto typ domčeka vám vie odborná firma dodať a nainštalovať v priebehu jediného dňa. Nepočítajte však s betónovou podlahou, domček vám ukotvia v zemi pomocou zemných vrutov/skrutkovacích kotiev. Na úplné minimum si môžete objednať malé plechové búdky, ktoré v záhrade ukryjete za vysoký kvitnúci záhon.

Nezabudnite, že aj drevený domček na náradie podlieha ohlasovacej povinnosti.

Záhradný domček

Konštrukčné riešenia

  1. Väčšinou ide o jednoduchú rámovú konštrukciu, opláštenú veľkoplošným materiálom, napríklad drevotrieskovými doskami. Rámová konštrukcia je obdobou panelového systému. Nosné steny tvoria zvislé stĺpiky vzdialené od seba asi 50 cm a s vodorovnými trámami tvoria drevený rám. Ten je opláštený doskovým materiálom, ktorý zabezpečuje priestorové vystuženie celej stavby. Na opláštenie sú vhodné dosky OSB, drevotrieskové dosky alebo cementotrieskové dosky.
  2. Ďalším riešením môže byť panelová konštrukcia. Tá pozostáva z jednotlivých vopred vyrobených dielcov, čo umožňuje veľmi rýchlu výstavbu. Panely sa vyrábajú v rozličných hrúbkach, môžu obsahovať aj tepelnú izoláciu a parozábranu. Pri stavbe domčeka z panelov sa dielce vkladajú na vopred pripravený základový prah z impregnovaného reziva ukotvený do základovej dosky kotevnými prvkami.
  3. Posledným, často využívaným systémom pri záhradných domčekoch je zrubová konštrukcia. Nosnú stenu zrubovej chaty tvoria trámy kladené na seba vodorovne alebo tenšie fošne. Tieto prvky sú navzájom spojené v ložnej škáre drážkou a perom alebo spojovacím materiálom. V rohoch sú spojené preplátovaním s presahujúcim záhlavím. Zrubové stavby sú zostavované až na mieste na pripravené základy. Môžu byť zateplené aj nezateplené. Tepelná izolácia sa umiestňuje do vnútra objektu alebo možno zhotoviť dvojité zrubové steny a medzi ne vložiť izoláciu s parozábranou.

Záhradný domček

Aký by mal byť veľký?

Výber veľkosti domčeka jednoznačne závisí od toho, čo všetko v ňom chcete uskladniť. Určite by tam však prednostne malo byť záhradné náradie. To totiž budete mať takto vždy poruke a nemusíte poň chodiť ďaleko. Rovnako aj drobná mechanizácia. Oveľa pohodlnejšie sa vám vytiahne kosačka zo záhradného domčeka rovno na trávnik, ako keby ste ju mali vyberať z garáže a museli s ňou manévrovať na trávnatú plochu. Doslova pod jednou strechou takto môžete mať aj pílu, vertikutátor, alebo drvič záhradného odpadu. No nielen to. Ak je stavba kvalitná, nezateká do nej a vnútrajšok nevlhne, v záhradnom domčeku môžete skladovať aj chemikálie, ako sú hnojivá či postreky. Kľúčik môžete mať len vy a tým pádom máte vyriešenú aj otázku bezpečnosti. Takto je to totiž istotne oveľa bezpečnejšie, ako keby ste mali chemikálie v garáži v dosahu detí či vašich štvornohých miláčikov.

Záhradný domček

Niečo pre domácich majstrov

Súčasný trh však ponúka aj možnosti, ktoré vás nadchnú hneď dvakrát. Predovšetkým jednoduchým elegantným riešením, ktoré ľahko zapadne do každého typu záhrady, a tým, že si tú nádheru môžete poskladať celkom sami. Navyše ušetríte asi dvadsať percent výdavkov, ktoré ste si na domček vyčlenili. Možný je aj taký prípad, že si len pripravíte plochu, vybetónujete základ a  na ňom vám montážna firma domček zmontuje.

No ak si netrúfate pustiť sa do stavby záhradného domčeka sami, môžete si vybrať z ponuky viacerých firiem, ktoré sa špecializujú na výrobu aj montáž drevených záhradných stavieb. Dokonca si môžete vybrať z ich katalógov alebo dať postaviť stavbu na mieru. Tu už však počítajte s vyššími výdavkami. V súvislosti s cenami nezabúdajte, že často bývajú uvádzané bez povrchovej úpravy a montáže. Povrchová úprava je pritom buď riadna alebo len základná ̶  zelený fungicídny náter či ochranná povrchová impregnácia. Každopádne však môžete mať domček do veľkosti pôdorysu 200 x 300 mm už za jediný deň, väčšie stavby bez betónového podkladu za dva dni. To je realizácia, dodacia lehota je dva až štyri týždne.

Záhradný domček

Viete, že…

  • na domčeky vyrobené z tepelne upraveného dreva môžete od výrobcu získať až tridsaťročnú záruku?
  • montáž na základe bez betonáže, teda len na impregnovaných hranoloch, umožňuje postaviť domček kdekoľvek bez terénnych úprav a v ľubovoľnej výške nad terénom?

Nezabudnite, že…

  • presah strechy vášho domčeka by mal byť minimálne 20 cm a výška stien aspoň 200 cm.
  • už pri nákupe sa informujte, či je domček dodávaný aj so strešnou krytinou, často je totiž predávaný bez nej a je na vás, akú si dokúpite.

Dobrý tip

Ak záhradu ešte len zakladáte a rozmýšľate aj nad kúpou záhradného domčeka, dajte si nainštalovať ovládaciu skrinku zavlažovacieho systému do domčeka. Budete mať k nej vždy pohodlný prístup za každých okolností a skrinka bude v domčeku v suchu a bezpečí. Každopádne je to rozumnejšie, ako ju inštalovať v garáži a zbytočne podkopávať prahy a prevŕtavať steny.

Text: Martin Čurda
Foto: Awis, s.r.o., isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade