Postarajte sa takto o durmany, odmenia sa bohatým kvitnutím

 • 09.05.2018

Vynikajú exotickým šarmom a hodia sa do mesta aj na vidiek. Patria k rastlinám, ktoré sú čoraz vyhľadávanejšie. Poradíme vám, ako sa o ne na jar postarať a ako podporiť ich bohaté kvitnutie. 

Vypestujme si atraktívne durmany

Kontrolný zoznam

Materiál: 

 • substrát na pestovanie balkónových rastlín
 • viaczložkové hnojivo s postupným uvoľňovaním živín
 • keramzit
 • väčšia vegetačná nádoba

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • záhradnícka lopatka
 • krhla s vodou
 • pracovné rukavice

Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: jar

Pracovný postup

1. VYNESENIE

Durmany

Na jar, ideálne koncom apríla a začiatkom mája, ich v bezlistom stave vynesieme z pivníc. Ak máme skleník, môžeme tak urobiť aj skôr.

2. ÚPRAVA

Úprava durmanu

Pomocou čistých a vydezinfikovaných nožníc odstrihneme všetky suché, poškodené a najslabšie výhonky, najlepšie až po zdravú časť.

3. REZ

Rez durmanu

Príliš rozrastené jedince môžeme teraz radikálnym rezom zmladiť. Na jar je na to ideálna príležitosť. Výsledkom bude tvorba nových silných výhonkov.

4. KORENE

Korene durmanu

Na jar, na začiatku vegetačného obdobia, musíme durmany presadiť. Mladšie rastliny presádzame každoročne, staršie podľa potreby, raz za 3 roky.

5. KONTROLA

Durman

Rastlinu zalejeme a potom ju spolu s koreňovým balom opatrne vyberieme z pôvodného črepníka. Koreňový bal nerozoberáme.

6. KERAMZIT

Keramzit

Na dno novej vegetačnej nádoby, ktorá musí byť aspoň o 3 cm v priemere väčšia ako pôvodná, dáme asi 5 cm hrubú vrstvu keramzitu.

7. SUBSTRÁT

Substrát

Na vrstvu keramzitu dáme prvú vrstvu substrátu na stredomorské rastliny, prípadne na balkónové letničky. Mal by byť čerstvý, kyprý a mierne vlhký.

8. HNOJIVO

Hnojivo

Do substrátu zapracujeme hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Zabezpečí optimálny prísun živín v prvých týždňoch po presadení.

9. VLOŽENIE

Durman

Do črepníka vložíme ošetrenú rastlinu a začneme k nej sypať zvyšný substrát, najmä do priestorov medzi koreňovým balom a stenami črepníka.

10. OZNAČENIE

Označenie

Ak máme viacero odrôd, označíme si, o aké ide. Budeme tak presne vedieť, akou farbou kvetov nás rastlina poteší a tomu prispôsobíme okolitú výsadbu.

11. ZÁLIEVKA

Zálievka

Presadené rastliny dôkladne zalejeme, najlepšie vlažnou vodou. Preventívne proti hnilobe koreňov môžeme použiť aj fungicídny prípravok.

Dobré rady

Podmienky a otužovanie

Durmany môžeme definitívne vyniesť von až v polovici mája. Skôr to nemá zmysel, ublížili by sme im. Sú to teplomilné rastliny a neskoré jarné mrazíky by ich mohli poškodiť. Vyhraďme im chránené teplejšie miesto, ideálne v polotieni. Tu ich môžeme nechať asi tri týždne. Potom im už môžeme nájsť miesto na slnku. Otužovať, teda vykladať rastliny na čerstvý vzduch aspoň na pár hodín, prípadne celý deň od 10. – 15. hodiny, môžeme už koncom apríla.

Pestovanie

Durmany potrebujú vyššiu vzdušnú vlhkosť a predovšetkým výdatnú zálievku. Dajme si na tom záležať. Hlavne počas leta nesmie zostávať substrát v črepníku dlhšiu dobu suchý. Od toho sa odvíja aj množstvo kvetov. Na zálievku je vhodná vlažná odstáta voda s vyšším obsahom vápnika. Zalievame v ranných hodinách. Prebytočná zálievková voda sa nikdy nesmie hromadiť v podmiske. Pred každou ďalšou zálievkou musí substrát dobre preschnúť, aby sa ku koreňom dostal aj vzduch.

Špecifické prihnojovanie

Na začiatku vegetácie je potrebný vyšší prísun dusíka, od konca júna treba začať s aplikáciou hnojív s vyšším obsahom draslíka. Pokojne môžeme prihnojovať aj dva razy týždenne. Rastline počas sezóny doprajme aj prísun vápnika, vďaka čomu bude sfarbenie kvetov sýtejšie. Prihnojovať treba až do septembra. Rastliny sa odmenia krásnymi kvetmi.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce? Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky Najnovší diel podcastu Záhrada sa venuje mesiacu august. Čo vás čaká v záhrade?