Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?

  • 02.07.2022

V jednom diele vašej relácie ste mali anjelské trúby (durmany) u pani Vlasty a boli naozaj nádherné. My ich pestujeme na balkóne, ale stále majú nejaký problém. Kde robíme chybu?

Kvety durmanov

Najčastejšou chybou býva podcenenie zálievky. To, že sú durmany (hovorí sa im aj anjelské trúby) smädné, ukážu hneď, no nejde len o vodu pre korene. Durmany potrebujú počas leta aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Nehovoriac o tom, že by v lete nemal substrát úplne preschnúť. Odvíja sa od toho množstvo kvetov a atraktívny vzhľad rastliny.

Vodu používame vlažnú a odstátu, s obsahom vápnika. Zalievame vždy iba ráno. Prebytočná zálievková voda sa nikdy nesmie hromadiť v miske. Znova zalievame, až keď je substrát suchý, no nie preschnutý! Na druhej strane ak je substrát permanentne vlhký, korene môžu začať zahnívať. Potrebujú totiž dostatok vzduchu, ktorý však nadbytok vody v koreňovom systéme vytláča.

Zalievať môžeme aj dažďovou vodou. Čo sa týka hnojenia, na začiatku vegetácie je potrebný vyšší prísun dusíka, od konca júna treba začať s aplikáciou hnojív s vyšším obsahom draslíka. Pokojne aj dva razy týždenne. Rastline tiež počas sezóny treba dopriať prísun vápnika (dolomitický vápenec), vďaka čomu bude sfarbenie kvetov sýtejšie. Hnojíme až do septembra.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám