Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?

  • 02.07.2022

V jednom diele vašej relácie ste mali anjelské trúby (durmany) u pani Vlasty a boli naozaj nádherné. My ich pestujeme na balkóne, ale stále majú nejaký problém. Kde robíme chybu?

Kvety durmanov

Najčastejšou chybou býva podcenenie zálievky. To, že sú durmany (hovorí sa im aj anjelské trúby) smädné, ukážu hneď, no nejde len o vodu pre korene. Durmany potrebujú počas leta aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Nehovoriac o tom, že by v lete nemal substrát úplne preschnúť. Odvíja sa od toho množstvo kvetov a atraktívny vzhľad rastliny.

Vodu používame vlažnú a odstátu, s obsahom vápnika. Zalievame vždy iba ráno. Prebytočná zálievková voda sa nikdy nesmie hromadiť v miske. Znova zalievame, až keď je substrát suchý, no nie preschnutý! Na druhej strane ak je substrát permanentne vlhký, korene môžu začať zahnívať. Potrebujú totiž dostatok vzduchu, ktorý však nadbytok vody v koreňovom systéme vytláča.

Zalievať môžeme aj dažďovou vodou. Čo sa týka hnojenia, na začiatku vegetácie je potrebný vyšší prísun dusíka, od konca júna treba začať s aplikáciou hnojív s vyšším obsahom draslíka. Pokojne aj dva razy týždenne. Rastline tiež počas sezóny treba dopriať prísun vápnika (dolomitický vápenec), vďaka čomu bude sfarbenie kvetov sýtejšie. Hnojíme až do septembra.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?