Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?

  • 02.07.2022

V jednom diele vašej relácie ste mali anjelské trúby (durmany) u pani Vlasty a boli naozaj nádherné. My ich pestujeme na balkóne, ale stále majú nejaký problém. Kde robíme chybu?

Kvety durmanov

Najčastejšou chybou býva podcenenie zálievky. To, že sú durmany (hovorí sa im aj anjelské trúby) smädné, ukážu hneď, no nejde len o vodu pre korene. Durmany potrebujú počas leta aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Nehovoriac o tom, že by v lete nemal substrát úplne preschnúť. Odvíja sa od toho množstvo kvetov a atraktívny vzhľad rastliny.

Vodu používame vlažnú a odstátu, s obsahom vápnika. Zalievame vždy iba ráno. Prebytočná zálievková voda sa nikdy nesmie hromadiť v miske. Znova zalievame, až keď je substrát suchý, no nie preschnutý! Na druhej strane ak je substrát permanentne vlhký, korene môžu začať zahnívať. Potrebujú totiž dostatok vzduchu, ktorý však nadbytok vody v koreňovom systéme vytláča.

Zalievať môžeme aj dažďovou vodou. Čo sa týka hnojenia, na začiatku vegetácie je potrebný vyšší prísun dusíka, od konca júna treba začať s aplikáciou hnojív s vyšším obsahom draslíka. Pokojne aj dva razy týždenne. Rastline tiež počas sezóny treba dopriať prísun vápnika (dolomitický vápenec), vďaka čomu bude sfarbenie kvetov sýtejšie. Hnojíme až do septembra.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?