Vysádzame jahody

  • 06.04.2018

V súčasnosti je na trhu veľké množstvo odrôd jahôd, od raz rodiacich po stále rodiace a previsnuté do kvetináčov či závesných nádob.

Vysádzame jahody

Pred samotnou výsadbou je veľmi vhodné rastlinu naštartovať, aby nám lepšie zakorenila a potom aj rástla a kvitla. Docieliť to je jednoduché, namočíme korene na 2 hodiny do roztoku Algahuminu.

Algahumin je prírodný rastový stimulátor vyrobený z rašeliny a hnedej morskej riasy. Látky nachádzajúce sa v rašeline – humínové látky – podporujú transport živín a ich účinnejšie spracovanie celú rastlinou. Hnedá riasa dodá jahodám časť živín. Rastliny po namočení koreňov lepšie znášajú stres spôsobený presadením a sú celkovo vitálnejšie, čo sa následne prejaví aj na lepšej chuti jahôd.

Algahumin

Roztok si pripravíme zmiešaním 10 ml Algahuminu (dno viečka) s 5 l vody. Po vybratí koreňov tento roztok nevylievame, ale pridáme doň ďalších 5 l vody a zasadené jahody ním zalejeme.


Algahumin môžeme použiť pre zálievku všetkých rastlín – jahôd, ovocných drevín, zeleniny, izbových a balkónových rastlín, orchideí, trvaliek, kaktusov, okrasných drevín a iných rastlín, okrem kyslomilných. Je veľmi vhodný aj na morenie semien a cibuľovín a tiež na aplikáciu na list.

Jahody po uplynutí času máčania koreňov vyberieme a vysádzame na záhon alebo do kvetináča vo vzdialenosti cca 25 cm. Výsadbu môžeme vykonávať do Zeminy pre jahody od spoločnosti Rašelina Soběslav, ktorá má vyššiu dávku tmavej rašeliny pre lepšie udržiavanie vody a je vyhnojená na niekoľko týždňov. Pre dodanie živín počas celého obdobia vegetácie je dobré pri výsadbe pridať viaczložkové hnojivo s Cereritom Horticerit pre jahody alebo Prírodné organické hnojivo pre jahody, ktoré je úplne bez chémie.

Hnojivá

 

Viac sa dozviete na www.raselina.cz. Zaujímavé články, videá a súťaže o záhradníčení na www.zahradnickakucharka.cz.

 

Zdroj: Rašelina, a.s.
Foto: Rašelina, a.s., Pixabay

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce? Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky Najnovší diel podcastu Záhrada sa venuje mesiacu august. Čo vás čaká v záhrade?