Vytvorte si svoj malý raj na zemi: 6 tipov pre balkónovú záhradu

  • 09.04.2018

Ak chcete mať svoj balkón farebný, plný kvetov, vôní a vlastnoručne vypestovaných byliniek, tak v tom prípade vám prinášame šesť tipov, ktoré vám pomôžu vytvoriť si kúsok svojho raja na zemi.

Vytvorte si svoj malý raj na zemi: 6 tipov pre balkónovú záhradu

Výber rastlín na balkón a terasu

Pred konečným rozhodnutím, aké rastliny budú skrášľovať váš balkón alebo terasu si najprv odpovedzte na tieto otázky: Koľko miesta pre rastliny máte? Na akú stranu je balkón situovaný? Aké farby a vône sa k vám hodia? Chcete len okrasné rastliny alebo sa pustíte do pestovania a zberu úrody?

Rozvrhnutie a kombinácia rastlín

Ako miesto pre vašu novú záhradku sú ideálne južné balkóny. Ak sa váš balkón nachádza na severnej strane, mali by ste si vybrať rastliny, ktoré potrebujú málo slnka (napr. kapusta alebo hrach).

Ak sa vám páči slnečný a stredomorský štýl, dobrou voľbou je výsadba šalvie, tymiánu, rozmarínu alebo levandule. Tie majú rady prudké slnko a krásne voňajú. Atmosféru juhu vám pripomenú stále zelené a nádherne kvitnúce oleandre. Na južnú stranu sa hodia i zvončeky skalničkové, príšec myrtovitý alebo pakost krvavý. Rastliny, ktoré sú nenáročné na starostlivosť, ale slnko milujú úplne rovnako sú rozchodníky, begónie alebo petúnie.

Vytvorte si svoj malý raj na zemi: 6 tipov pre balkónovú záhradu


Absolútnou klasikou na tienistý balkón je fuchsia. Kvitne a darí sa jej tam, kde iné balkónové kvetiny chradnú. Ďalej môžete vyberať z rastlín ako je netýkavka, prilbica, zvončeky, hortenzie, srdcovka nádherná alebo begónie.

Veľký balkón alebo terasa znamenajú jediné – veľa miesta na rastliny. A tak si môžete dovoliť záplavu kvetov hortenzie alebo bieleho kvitnúceho ibišteka. A čo tak olivovník? Doprajte mu veľký kvetináč a dočkáte sa stromu vysokého dva až tri metre. Na balkónoch sa taktiež dobre vyníma citrónovník alebo durman.

Vytvorte si svoj malý raj na zemi: 6 tipov pre balkónovú záhradu

Starostlivosť o rastliny

Ak si chcete vaše kvetiny, ktoré sú najkrajšie a najčulejšie v lete užívať čo najdlhšie, mali by ste im venovať patričnú starostlivosť. Aby sa korene kvetín v lete tak silno nezahrievali a tým sa nepoškodzovali, pomôže ak cez ne v čase obedňajšej páľavy dáte protislnečnú ochranu. Alebo im v kvetináči vytvorte izolačnú vrstvu z polystyrénu. Rastliny nezalievajte príliš studenou vodou a v lete to nerobte najmä vtedy, keď je slnko najsilnejšie. V čase, keď nie ste doma sú vynikajúcimi pomocníkmi samozavlažovacie hrantíky.

Rastliny si vodu zo zásobníka odoberajú podľa svojej potreby. Nenechávajte ich ale osamote príliš dlho. Rovnako aj vždy skontrolujte, či zavlažovacie systémy fungujú a či sa v kvetináčoch nehromadí voda, ktorá by mohla poškodiť korene.

Vytvorte si svoj malý raj na zemi: 6 tipov pre balkónovú záhradu
Pozrite sa na kompletnú ponuku kvetináčov

Bylinková alebo zeleninová záhradka

Bylinky alebo zelenina nepotrebujú záhon alebo veľkú záhradu na to, aby sa im darilo. Stačia im hrantíky, kvalitný záhradnícky substrát, kvetináče alebo vedierka. Ako balkónové bylinky sú okrem iných vhodné bazalka, pažítka, petržlen, žerucha, trebuľka, kôpor, ligurček. Levanduľou prevoniate nejednu izbu a medovka vám poslúži ako liek. Ak máte radi čerstvú zeleninu a ovocie, vypestujte si vlastné paradajky, reďkovky, fazuľu, rôzne odrody šalátov, papriky, jahody, ríbezle, černice a egreše. Uvidíte, ako božsky budú chutiť šaláty a dezerty.

Vytvorte si svoj malý raj na zemi: 6 tipov pre balkónovú záhradu

Ochrana proti slnku

So správnou ochranou proti slnku pohodlne prečkáte i tie najväčšie horúčavy. Skvelým, rýchlym a lacným variantom na zachovanie súkromia sú pohľadové poťahy. Balkón ochránite pred pohľadmi zvedavcov a môžete si v príjemnom tieni dlhé hodiny užívať čas len a len pre seba.

Miesto na odpočinok

Aby ste si stopercentne užili poobedňajšiu kávu, večerné grilovanie alebo raňajky, je dobré mať na balkóne aj stôl a stoličky. Trendom v oblasti balkónového nábytku je jeho stále výraznejší bytový vzhľad, t.j. balkónový nábytok, ktorý môže stáť aj v byte.

Vytvorte si svoj malý raj na zemi: 6 tipov pre balkónovú záhradu
Pozrite sa na kompletnú ponuku balkónových zásten

 

Zdroj: Hornbach

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?