Záhradné náradie, ktoré skvele padne do ruky

  • 16.01.2018

Ste záhradkárka telom aj dušou a záhony sú Vaša pýcha? Potom určite dokážete oceniť prvotriedne záhradné náradie, vyrobené zo špičkových materiálov, s dôrazom na remeselné prevedenie, ergonómiu, dizajn a nízku hmotnosť.

Záhradné náradie, ktoré skvele padne do ruky

Či už ide o rýľ, lopatu, motyku a vidly alebo hrable či metlu, prípadne drobné jednoručné náradie, oplatí sa staviť na renomované značky. Keď vyberiete tie správne druhy, poradia si na záhradke so všetkým – a navyše dobre vyzerajú!

Podľa čoho náradie vyberať

Pri záhradnom náradí je veľmi dôležitá násada. Musí byť ľahká a pritom odolná a samozrejme tiež pohodlná pri držaní. To zaručia moderné plastové, ergonomicky tvarované násady, ako má napríklad rad záhradného náradia Patriot, ktorý predáva spoločnosť Mountfield. Ak preferujete klasiku v podobe prírodných materiálov, je ideálne zvoliť záhradné náradie s násadou z tvrdého dreva, napríklad lakovaného jaseňa, ktorý je typický pre produkty známej anglickej značky Kent & Stowe. Pracovná časť každého náradia by potom mala byť zhotovená z nehrdzavejúcej ocele alebo aspoň kovu s antikoróznou úpravou, aby ste mohli pracovať aj s mokrou zeminou.

Záhradné náradie
Záhradné náradie Patriot zaujme modernými materiálmi, ergonomickým spracovaním a zaujímavým pomerom cena / výkon. Predáva Mountfield

Čo nesmie vo vašej kôlni chýbať?

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez rýľa a rycích vidiel. Na nakladanie zeminy a ďalších materiálov potom budete potrebovať lopatu, na prehadzovanie kompostu sú vhodné kompostové vidly; na pletie, okopávanie a kyprenie pôdy zase motyčka. Kovové hrable nájdu uplatnenie pri urovnávaní či kyprení pôdy, švédske hrable so širokým záberom sú ideálne na hrabanie lístia či trávy.
S drobným náradím si na záhrade užijete najviac zábavy. Či už to sú plečky, kultivátory, motyčky, lopatky či hrabličky, mali by mať pracovnú časť z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a antikoróznu povrchovú úpravu. Vďaka mäkčenému protisklzovému návleku z termoplastickej (TPR) gumy sa náradie pohodlne drží: nekĺže a nechladí.

Záhradné náradie
Kvalitné záhradné náradie Kent & Stowe vsádza na tradičné materiály a rustikálny vzhľad. Predáva Mountfield

Pri upratovaní cestičiek a terasy sa nezaobídete bez metly. Prenášanie väčšieho množstva materiálu umožní ľahký záhradný fúrik. A nezabudnite na zavlažovanie! Menšiu záhradu zvládnete zaliať s kanvicou s obsahom 5 až 10 litrov, na väčšie plochy už budete potrebovať záhradnú hadicu.

Ak chcete ušetriť miesto v kôlni, predstavuje zaujímavú alternatívu záhradné náradie, ktoré umožňuje ľubovoľne meniť nástavce (hrable, motyka, metla, plečka a mnoho ďalších) na jednej násade, čo výrazne ušetrí miesto v dielni. Umožňuje to napríklad šikovný systém Combiline od firmy Freund.

Ručné náradie
Záhradná lopatka Patriot s pracovnou časťou z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele zvládne široký pracovný záber od sadenia a presádzania až po kyprenie. Ručný kultivátor Patriot s tromi zahnutými zubami využijete pri prevzdušňovaní a kyprení záhonov. Záhradná plečka Patriot s tromi rovnými zubami je určená na pletie záhonov. Vďaka antikoróznej povrchovej úprave náradia s nimi môžete pracovať aj v mokrej pôde. Plastová rukoväť s mäkčeným protišmykovým návlekom z termoplastickej (TPR) gumy je tak príjemná na držanie, že už ju nebudete chcieť pustiť z ruky!

Údržba sa oplatí

A keď už budete mať doma kvalitné náradie, mali by ste sa oň dobre starať – základom je očistenie od zvyškov zeminy. Šopa, kde sa skladuje, by mala byť suchá a v ideálnom prípade aj temperovaná, každý kus náradia by v nej mal mať svoje miesto na poličke alebo na závesnom háku.

Rýľ a rycie vidly Kent & Stowe majú hlavy z vysoko kvalitnej nehrdzavejúcej ocele
Rýľ a rycie vidly Kent & Stowe majú hlavy z vysoko kvalitnej nehrdzavejúcej ocele

Nemali by ste tiež odkladať drobnú údržbu: brúsiť ostrie, kontrolovať pevnosť spojenia hlavy a poriska, vymývať použité nádoby, nechať vyschnúť zavlažovacie hadice. Kovové časti nástrojov treba aspoň raz za rok (na konci sezóny pred uložením na zimu) natrieť olejom a pogumované držadlá glycerínom. Nie je to zbytočné, údržba sa rozhodne oplatí – predĺži životnosť náradia, a tým aj Vašu radosť z práce na záhrade.

 

Zdroj: Mountfield

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať