Živý plot zadarmo: Rozmnožujeme dráč z odrezkov

  • 22.07.2021

Dráč Thunbergov (Berberis thunbergii), kultivar Atropurpurea, je farebne nápadná opadavá drevina. Často sa využíva na rozdelenie a ohraničenie priestorov vo forme nižších živých plotov.

Dráč Thunbergov

Tento druh dráča je vhodný na tvarovanie. Jeho pestovanie je jednoduché, treba mu dopriať dostatok slnka, výživnú a mierne vlhkú pôdou. Po zakorenení však znesie aj sucho. Drevine neprekáža ani znečistené mestské ovzdušie. Teraz si dráč môžeme rozmnožiť pomocou polovyzretých odrezkov.

Rozmnožujeme dráč krok za krokom

1. ODREZKY

Živý plot z odrezkov dráča

Na zakoreňovanie sa hodia asi 10 cm dlhé a polovyzreté odrezky. Odoberáme ich zo slnečnej strany kra. Použijeme rukavice, pretože dráč pichá.

2. STIMULÁTOR

Odrezok dráča v stimulátore rastu

Z konca odrezka odstránime všetky listy, necháme len tie najvrchnejšie. Potom koniec ošetríme práškovým stimulátorom.

3. ZAPICHNUTIE

Rozmnožovania dráča pomocou odrezkov

Pripravené odrezky pozapichujeme do debničky s vlhkejším substrátom na rozmnožovanie. Debničku dáme do polotieňa a priebežne zavlažujeme.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?