Zvončeky potešia každú romantickú dušu a sú vhodné aj pre začiatočníkov
Priam neodolateľne krásne zvončeky sú šperkami kytíc. Ide o pôvabné trvalky s krehko pôsobiacimi kvetmi, ktoré majú široké využitie aj v záhradách.
Rod zvonček (Campanula) zahŕňa rôzne druhy nižších, stredne vysokých a vyšších zástupcov. V poslednom čase sa sortiment týchto obľúbených okrasných rastlín výrazne rozšíril, pribudli druhy, ktorých pestovanie v záhradách doteraz nebolo rozšírené.
Ide o dlhoveké, niekedy aj krátkoveké trvalky, ktoré sa na stanovištiach, kde majú ideálne podmienky, rýchlo rozrastajú a každoročne bohato kvitnú. Kvety sa väčšinou otvárajú postupne. Najviac zástupcov nájdeme medzi vzrastovo nižšími druhmi, ktoré sa rozrastajú v skalkách, na okrajoch kvetinových záhonov, v kvetinových múrikoch, pri chodníkoch a vo vegetačných nádobách. Vyššie druhy vyniknú v zmiešaných kvetinových záhonoch, pred skupinami krov, v predzáhradkách, prírodných aj moderných výsadbách.
Chýbať by nemali ani v záhradách romantikov. Výnimočnosť zvončekov spočíva v ich pestovateľskej nenáročnosti, ale aj v tom, že kvety jednotlivých druhov sa odlišujú modrým farebným odtieňom. Okrem toho sa môžeme stretnúť aj s fialovými, bielymi a ružovými zvončekmi. Tieto trvalky bývajú zároveň husto olistené a vďaka tomu sú zaujímavé aj v obdobiach, keď nekvitnú.
Kde sa zvončekom bude dariť?
Vyhovujú im slnečné alebo polotienisté miesta s mierne vlhkou, priepustnou a humóznou pôdou. V príliš suchých pôdach a na úpale sa im až na niektoré výnimky veľmi nedarí.
Sadenice zvončekov s kvalitným koreňovým balom vysádzame počas celej sezóny, aj počas kvitnutia. Ak sa dá, uprednostníme výsadbu skoro na jar, na zakorenenie totiž tieto rastliny potrebujú dostatok vlahy. Na začiatku sezóny alebo počas jesene môžeme vysádzať aj jedince bez koreňového balu.
Pestovanie zvládnu aj začiatočníci
Pestovanie nie je zložité, a preto sú vhodné aj pre pestovateľov začiatočníkov. Na jar zvončekom doprajeme dostatok vlahy, hlavne v slnečných a suchších dňoch. Prospeje im aj prihnojenie, či už zapracovaním kompostu, alebo viaczložkovým hnojivom.
Z ďalších úkonov je dôležité odstránenie odkvitnutých kvetov, pretože rastlinu špatia. Niektoré druhy to podnieti k ďalšiemu kvitnutiu. Raz za 3 až 4 roky treba staršie trsy vybrať z pôdy a rozdeliť.
Ktoré si vybrať?
Zvonček bodkovaný (Campanula punctata)
Ide o jeden z najkrajších druhov zvončekov. Kvitne dlho a bohato, kvetné kalichy má nápadne predĺžené a previsnuté. Existuje viacero odrôd. Zvykne sa rýchlo rozrastať, hodí sa do moderných aj prírodných záhrad. Potrebuje polotieň a nevysychajúcu pôdu.
v. × š.: 60 × 40 cm
Zvonček broskyňolistý (Campanula persicifolia)
Obľúbený a často pestovaný druh, ktorý sa zvykne šíriť samovýsevom. Po odkvitnutí ho zdobia sýtozelené a užšie listy. Dobre toleruje sucho, darí sa mu na slnku aj v polotieni. Hodí sa do moderných aj vidieckych záhrad, vynikne v zmiešaných kvetinových záhonoch.
v. × š.: 50 × 40 cm
Zvonček karpatský (Campanula carpatica)
Nižší, vytrvalo kvitnúci a kompaktný zvonček. Hodí sa k chodníkom, do skaliek a múrikov, zažiari aj na okraji kvetinového záhona. Najkrajšie kvitne na slnečnom mieste s vlhšou pôdou. Má viacero odrôd, kvety môžu byť modré alebo biele.
v. × š.: 20 × 20 cm
Zvonček dalmatský (Campanula portenschlagiana)
Tvorí nízke, súvislé a husto olistené koberčeky sviežozelených listov, tie sú však v období kvitnutia takmer úplne zakryté kvetmi. Znesie aj suchšiu, piesočnatú či kamenistú pôdu, prospieva na slnku aj v polotieni. Hodí sa do skaliek, kvetinových múrikov aj nádob.
v. × š.: 15 × 25 cm
Zvonček kĺbkatý (Campanula glomerata)
Tradičný druh, ktorý kedysi nechýbal takmer v žiadnej záhrade. Jednotlivé kvety sú sústredené do klbiek na konci stoniek. Tvorí husto olistené prízemné ružice listov. Potrebuje humóznu a vlhkú pôdu, lepšie rastie v polotieni. Vynikne v skupinách na okraji záhonov.
v. × š.: 60 × 40 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, prave som sa uspesne pridala a dakujem. Svagrina si do zahradky zasad…