Trvalky nemusíte vysádzať len na záhon. Takto sa im bude dariť aj v kvetináči

  • 07.07.2022

Krása trvaliek naplno vynikne najmä v slnečných záhradných záhonoch s výživnou a mierne vlhkou pôdou.

Zálievka trvaliek v kvetináči
Foto: Miro Pochyba

Mnohé z nich však prosperujú aj v dostatočne priestranných kvetináčoch s kyprým substrátom. Rýchlo sa rozrastú a počas celého leta nás potešia kvetmi.

Zvoliť môžeme trendové kombinované výsadby alebo si do kvetináča vysadíme len jeden vybraný druh. Ak sa rozhodneme pre spojenie rôznych rastlín, vyberme si jedince s rozdielnymi rastovými charakteristikami, ale rovnakými požiadavkami.

Na výsadbu do vegetačných nádob sa hodia dlhšie kvitnúce a kompaktne rastúce druhy, ktoré sú pestovateľsky menej náročné. Dôležité je zvoliť priestrannú a mrazuvzdornú nádobu. Starostlivosť o trvalky v kvetináči spočíva v zálievke, prihnojovaní a odstraňovaní odkvitnutých kvetov.

Výsadba trvaliek do kvetináča
Výsadba krásnoočka, foto: Miro Pochyba

Kombinovanie trvaliek v kvetináči

  1. Kvetináč naplníme čerstvým záhradníckym substrátom, ešte predtým dáme na dno asi 5 cm vysokú vrstvu keramzitu, ktorý zabráni hromadeniu vody pri koreňoch. Začneme výsadbou krásnoočka.
  2. Gaura je vďačná, vzdušne pôsobiaca a pekne kvitnúca trvalka. Krášlia ju aj bordovo sfarbené listy. Je ideálna do kombinovaných výsadieb a spolu s krásnoočkom vytvorí ideálne spojenie.
Výsadba gaury do kvetináča s trvalkami
Gauru krášlia bordovo sfarbené listy. Foto: Miro Pochyba
  1. Trvalky vysádzame s neporušeným koreňovým balom. Treťou rastlinou v kompozícii je zvonček karpatský, ktorý takisto vyniká bohatým a dlhým kvitnutím.
  2. Substrát dosypeme okolo vysadených rastlín a dôkladne utlačíme, najmä pri okrajoch kvetináča. Nakoniec vysadené rastliny výdatne zavlažíme, najlepšie priamu ku koreňom. Prihnojiť ich môžeme približne až za tri týždne.

Tip: Nádobu s vysadenými trvalkami umiestnime najskôr na pár dní do polotieňa.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte!