Skrášlite si záhony trendovými trvalkami

  • 04.06.2018

Záhradná architektka Janka Barteková radí: „Skrášlite si záhony trendovými trvalkami, ktroré do nich vnesú novú energiu.“

Trvalky na záhone

Slnečné stanovište

Rebríček do sucha

Hoci je rebríček (Achillea) trvalkou našich starých mám, je obľúbený aj v moderných záhonoch, kde sa kombinuje s inými trvalkami a trávami. Má pevnú stonku, ktorá nesie ploché súkvetia. Tie v záhone veľmi dekoratívne pôsobia i v zimnom období. Okrem toho ho využijeme i na rez do vázy a na sušenie do suchých kytíc.

Rebríček
Termín kvitnutia: VI – X, výška: 30-70 cm

Jeho veľkou prednosťou je odolnosť proti suchu, preto nachádza uplatnenie aj na miestach bez pravidelnej závlahy. Najčastejšie sa používajú mohutnejší žlto kvitnúci rebríček túžobníkový (Achillea filipendulina) a kultivary nižšieho a kompaktnejšieho rebríčka obyčajného (Achillea millefolium), napríklad tmavoružový Paprika, žltý Summer Gold, oranžový Terracotta, červený Red Velvet alebo ružový Cerise Queen.


Železník v netradičnom tvare

Železník argentínsky (Verbena bonariensis) sa podobne ako rebríček hodí na suché a polosuché pôdy. Je to majestátna, no zároveň jemná, včely, motýle a iný hmyz lákajúca trvalka. Súvetia drobných fialových kvetov nesie až do 2 m vysoká rozkonárená stonka, vnášajúca do priestoru zaujímavú štruktúru.

Železník
Termín kvitnutia: VII – X, výška: 1,5 m

Stonky sú natoľko pevné, že i po silnejšom vetre sa vrátia do pôvodného tvaru. Svedčí mu to s okrasnými trávami, ale i s inými vyššími trvalkami. V záhone sa zvykne vysemeniť a tak sa sám rozširuje.

Perovskia do neskorého leta

Suché stanovište dobre znáša i nenáročná a rozložitá perovskia (Perovskia atriplicifolia). Jej listy i stonky majú sivozelené sfarbenie a celá rastlina je aromatická.

Perovskia
Termín kvitnutia: VIII – IX, výška: 1 m

Vďaka bohatému kvitnutiu, keď je celá rastlina doslova obsypaná drobnými fialovomodrými kvetmi, vyniká najmä koncom leta. Kompaktnejší vzrast má kultivar Blue Spire.

Aromatický kocúrnik

S kocúrnikom záhradným (Nepeta × faassenii) nepochybíme v nižšej skupinovej výsadbe, kde sa vysádza v počte až 8 ks na 1 m2.

Kocúrnik
Termín kvitnutia: V – VIII, výška: 30-60 cm

Husté trsy plné sivozelených listov  a drobných bielych alebo svetlomodrých kvetov sú pastvou pre oči a lákajú hmyz. Môžeme ju použiť aj ako podsadbu pod záhonové ruže. Veľmi dobre toleruje sucho.

Polotieň, tieň

Brunera – veľký list, drobný kvet

Brunera veľkolistá (Brunnera macroprilla) je dekoratívna listami, ktoré sú v závislosti od kultivaru dostupné vo farbách od svetlozelenej cez tmavozelenú, sivastú až po strieborne či bielo žilkované.

Brunera
Termín kvitnutia: IV – V, výška: 30-50 cm

Kvitne v jarnom období kvetmi pripomínajúcimi nezábudku. Ide o pôdopokryvnú rastlinu, pekne pôsobí i vysadená v skupinách alebo skombinovaná s inými rastlinami vo väčších nádobách.

Pakost do skupín

Pakostom to najviac svedčí vysadeným vo veľkých skupinách na okraji porastov na čiastočne zatienenom stanovišti, kde sa dokážu rýchlo zapojiť.

Pakost
Termín kvitnutia: V-VIII, výška: 25-60 cm

V záhradách sa používajú najčastejšie rôzne kultivary pakostu podzemkatého (Geranium macrorrhizum), pakostu lúčneho (Geranium pratense) a pakostu škvrnitého (Geranium maculatum). Zaujmú nielen počas kvitnutia, ale i pôsobivými dlaňovito delenými aromatickými listami, ktoré sa v jesennom období nádherne vyfarbujú. Podľa zvoleného kultivaru sa odlišujú výškou rastu, farbou listu i kvetu, ktorý je dostupný od bielej cez ružovú, ružovofialovú až po fialovú.

 

 

Text: Ing. Jana Barteková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať?