Baktériová nekróza aktinídie (škvrny na listoch kivi, Pseudomonas syringae pv. actinidiae)

Nebezpečná choroba, ktorá sa môže šíriť vďaka tomu, že baktéria môže byť v čase kúpy sadenice prítomná bez príznakov.

Prejavy

Jedná sa o veľmi nebezpečnú bakteriálnu chorobu. Pôvodcom ochorenia je Pseudomonas syringae pv. actinidiae. Tieto baktérie dokážu prežívať v kupovaných sadeniciach bez viditeľných príznakov napadnutia a tak si ju môžeme priniesť domov so zdanlivo zdravou sadenicou. Choroba sa neskôr prejavuje hnednutím pukov a kvetov. Na listoch sa objavujú hnedé škvrny so žltým okrajom (a možným prítomným slizom na spodnej strane listov). Na konároch a kmeni je viditeľná nekróza kôry. V polovici zimy je možné pozorovať na rastline malé kvapky slizu. Na jar sú badateľné gumové útvary, ktoré rastlina vylučuje z trhlín v kôre, alebo na mieste rezu.

Chemická ochrana

Chemická ochrana je obtiažna. V súčasnosti nie sú dostupné žiadne chemické prípravky vhodné proti tejto chorobe. V prípade zistenia príznakov bakteriálnej nekrózy aktinídie je potrebné okamžite kontaktovať diagnostické laboratórium ÚKSÚP.

Prevencia

Z hľadiska prevencie sa odporúča jarný postrek prípravkami na báze medi, pravidelná prehliadka rastlín a sledovanie symptómov.

hnedé škvrny na listoch kivi; sliz na kivi; gumové útvary na actinidii; hnednutie kvetov na kivi; hnednutie pukov na kivi; nekróza kôry

Tagy: kivi | škvrny