Vločkovitosť zemiakov (vločky na zemiakoch, útvary na zemiakoch)

Hnedé až čierne vločkovité útvary na zemiakoch naznačujú, že zemiaky napadla vločkovitosť. Predchádzať chorobe môžeme morením zemiakov pred výsadbou.

Prejavy

Ochorenie sa prejavuje hnedými až čiernymi škvrnami na klíčkoch zemiakov. Tie následne hnijú a odumierajú. Dochádza k zníženiu počtu nových výhokov v poraste a výraznému oslabovaniu rastlín a celého porastu. Niekedy klíčky odumierajú už v pôde. Na stonkách zemiakov sa môže ochorenie prejaviť tvorbou hnedých pozdĺžnych trhlín. Hnedé škvrny sú aj na hľuzách napadnutých rastlín, pri dozrievaní sa tiež na povrchu hľúz tvoria vločkovité tmavšie útvary.

Chemická ochrana

Možné je moriť výsadbový materiál, čo zabráni rozvoju tohto ochorenia.

Prevencia

Dodržiavanie optimálnych pestovateľských podmienok, výber vhodného miesta a striedanie pestovateľských plôch, primeraný výživový a závlahový režim. Dôležité je vysádzať len zdravú a certifikovanú sadbu, ideálny je tiež výber a uprednostňovanie rezistentných odrôd.

vločkovitosť zemiakov; tmavé škvrny na klíčkoch zemiakov; zahnívanie klíčkov zemiakov; odumieranie klíčkov zemiakov; tmavé útvary na zemiakoch; choroby zemiakov; zemiaky

Tagy: zemiaky