Mlynárik kapustový (húsenice na kapuste, húsenice na kalerábe)

Náš najznámejší motýľ, mlynári kapustový nie je u záhradkárov veľmi obľúbený. Ako zakročiť proti jeho húseniciam na hlúbovinách? Poradíme.

Prejavy

Škodca patrí medzi najznámejších denných motýľov. Do roka má až tri generácie. Prezimuje vo forme zelenkastej kukly na rôznych miestach v záhrade. Vyliahnuté motýle lietajú v máji a neskôr kladú vajíčka, obvykle v skupinách na spodnú stranu listov hostiteľských rastlín z čeľade kapustovitých. Motýle druhej generácie kladú vajíčka na hlúbovú zeleninu, na ktorej potom v lete vyliahnuté larvy požierajú listovú plochu, často spôsobujú holožer a vážne poškodzujú rastliny.

mlynarik kapustovy2

Chemická ochrana

Použitie prípravkov Karate ZEON 5 CS, Decis EW 50 alebo Sanium Ultra. Do postrekovej kvapaliny treba pridať zmáčadlo, napríkald Silwet.

Ekologická ochrana

Použitie prípravku Spintor. Ako postrek môžeme použiť aj macerát z listov rajčín: 4 kg čerstvých alebo 400 g sušených listov rajčín zalejeme 10 l vody a necháme tri dni lúhovať. Prefiltrujeme, 2-krát zriedime a pridáme 40 g mazľavého mydla.

Prevencia

Kvalitná príprava pôdy, dôkladné odstránenie pozberových zvyškov, primerané zavlažovanie a prihnojovanie rastlín, pestovanie odolnejších odrôd a pravidelná kontrola zdravotného stavu porastu hlúbovín.

mlynárik kapustový; larvy; požerky na listoch; holožer; vajíčka na spodnej strane listov; kapusta; škodce na kapuste; hlúboviny; motýle; húsenice