Ako pestovať pekinskú kapustu?

  • 17.10.2021

Radi by sme pestovali pekinskú kapustu. Vysieva sa priamo na záhon alebo ju treba pestovať z priesad? 

Pekinská kapusta

Pekinskú kapustu už vyše 3 000 rokov pestujú v okolí Pekingu a patrí medzi tie najzákladnejšie čínske zeleniny. Do Európy sa dostala až v roku 1790, ale u nás sa vo väčšom začala pestovať až v roku 1990. Je neporovnateľne jemnejšia a krehkejšia ako naše kapusty, hlávka sa konzumuje celá, nie je z nej prakticky žiaden odpad. Má valcovitú pevnú hlávku dlhú 25 – 40 cm s priemerom 10 – 15 cm. Listová čepeľ je široká, svetlozelená, spojená s dužinatou stonkou po celej dĺžke. Vegetačná doba od výsevu po zber je 2 – 4 mesiace.

Ide o jednoročnú rastlinu, ktorá kvitne v čase dlhých dní. Preto ju musíme vysievať tak, aby sa zber uskutočnil pred dlhodenným obdobím roka, inak vybehne do kvetu. Sejeme ju bežne v júli až začiatkom augusta priamo do riadkov širokých 40 cm a po 3 – 4 týždňoch ju jednotíme na vzdialenosť 20 cm v riadku. Sadenice si môžeme aj predpestovať. Dobre zakorenené a bez porušenia koreňového balu ich vysadíme na záhon v spone 25 × 40 cm.

V skleníku môžeme pestovať pekinskú kapustu z januárových výsevov na jarný zber. Zimné pestovanie tejto kapusty má 2-krát vyšší výnos ako rýchlený šalát.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku