Pleseň kapustová (žlté škvrny na kapuste)

Vo vlhkom počasí môže kapustu napadnúť pleseň kapustová. Prejavuje sa žltozelenými až žltými neohraničenými škvrnami na listoch. Napadnuté listy odumierajú.

Prejavy

Choroba napáda najmä mladé rastliny hlúbovín. Hojne sa vyskytuje aj v porastoch pred zberom. Jej šírenie podporuje vlhké počasie. Na listoch sa najskôr vytvárajú žltozelené až žlté neohraničené škvrny. Po daždi sú zo spodnej strany pokryté riedkym belavým povlakom huby. Napadnuté listy odumierajú a pri silnejšom výskyte odumierajú aj celé napadnuté rastliny. Postihuje hlávkovú kapustu a karfiol, pričom u kapusty môže infekcia prenikať aj dovnútra hlávok a spôsobovať hniloby pri skladovaní.

Chemická ochrana

Použitie prípravku Askon alebo Signum a do postrekovej kvapaliny treba pridať zmáčadlo, napríkald Silwet.

Ekologická ochrana

Využiť možno zapracovanie bakteriálneho produktu NovaFerm MULTI do pôdy. Preventívne možno porasty v rizikovom období ošetriť kontaktnými meďnatými prípravkami napríklad prípravkami Kocide 2000) spolu s prípravkom BorOil, alebo prípravkom Profidol-PK spolu s prípravkom CuproTonic.

Prevencia

Primeraný závlahový a výživový režim (pozor na nedostatok draslíka a nadbytok dusíka), dôkladné odstraňovanie pozberových zvyškov a používanie kvalitného, ideálne moreného osiva.

pleseň kapustová; žltozelené škvrny na listoch kapusty; belavý povlak na listoch kapusty; hniloba listov kapusty; škvrny na kapuste; fľaky na kapuste; choroby kapusty; kapusta