Roztočce na oleandri (škvrny na listoch oleandra, pavučinky medzi listami oleandra)

Roztočce sú jedným z najčastejších škodcov na oleandroch. Často si ich všimneme až vtedy, keď je rastlina silno napadnutá. Čo robiť?

Prejavy

Na listoch oleandra sa najskôr objavujú malé sivastné, žltohnedé mramorované škvrny, ktoré vznikajú ako následok cicania rastlinných štiav. Neskôr môžeme na rastline objaviť medzi listami jemné pavučinky. Ak sa objavujú už niekoľko rokov po sebe je to preto, lebo v čase vegetačného pokoja prezimujú vždy v pôde, pri koreňoch či na vnútorných stenách črepníka. Škodca rastliny oslabuje, často nie je viditeľný voľným okom a na jeho určenie potrebujeme lupu. Zásah je nevyhnutý okamžite po zistení škodcu.

Chemická ochrana

Z chemických prípravkov možno použiť Apollo 50 SC, Nissorun 10 WP, Vertimec 018 EC. Prípravky je potrebné striedať a ošetrenie opakovať aspoň raz za 10 – 14 dní, keďže jedným zásahom sa obyčajne nepodarí zlikvidovať všetky škodce ani všetky vývojové štádiá.

Ekologická ochrana

Z biologických prípravkov možno aplikovať dravé roztoče (Neoseiulus californicus a Phytoseiulus persimilis) vo forme prípravkov Spical a Spidex. Po tom, ako zničia kompletne celú populáciu škodlivých roztočov, požerú a zničia aj seba, takže nakoniec nezostane nič – ani škodca, ani predátor a cyklus sa uzavrie.

Prevencia

Pestovanie oleandrov na slnečných a teplejších miestach, primeraný výživový a závlahový režim. Kupované oleandre je vhodné vždy veľmi dôkladne skontrolovať, často si domov prinesieme chorú rastlinu z obchodu.

pavučinky na oleandri; škvrny na listoch oleandra; strieborné škvrny na oleandroch; žltohnedé škvrny na listoch oleandra; roztočce