4 liečivky, ktoré by ste počas júla nemali prehliadnuť

Počas letných prechádzok v prírode máme výbornú možnosť nazbierať a nasušiť rôzne liečivé bylinky. Vyhýbame sa zberu v okolí ciest či skládok.

Materina dúška na bielom drevenom podklade, časť v sklenenom pohári

Bylinky zbierame do košíkov alebo papierových vreciek, plastové obaly nepoužívame, zaparili by sa.

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)

Kvitnúcu vňať zbierame na začiatku rozkvitania. Sušíme v tieni pri 45 °C. Je základným liečivom pri všetkých ženských chorobách, najmä v kombinácii s nechtíkom a repíkom. Pri menštruácii účinne tlmí krvácanie a bolesti. Používa sa do zmesí na redukciu nadváhy.

Alchemilka obyčajná

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Zbierame kvitnúcu vňať dlhú 20 – 30 cm bez drevnatých častí. Sušíme ju v tieni pri 35 °C, voľne uloženú alebo zavesenú nadol v malých zväzkoch. Pozor dáme pri uskladnení, ľahko vlhne a plesnivie. Je najdôležitejším a najúčinnejším prírodným antidepresívom. Používame ho pri nepokoji a úzkostiach, poruchách spánku a pri duševnej skleslosti či prepracovanosti. Tlmí psychické napätie, zlepšuje náladu, posilňuje nervy. Pomáha pri nervových bolestiach hlavy, nervových kŕčoch, neuralgických bolestiach v oblasti tváre, pri zápaloch periférneho nervstva či pri spontánnom pomočovaní sa detí. Využíva sa aj pri rehabilitácii po mozgových príhodách. Má silné protizápalové účinky a podporuje metabolizmus.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovníkový olej je najlepší liek na popáleniny. Vyvoláva však aj tzv. fotosenzibiláciu pokožky na UV žiarenie, preto sa v priebehu liečby vyhýbame pobytu na slnku. Za kontraindikáciu sa považuje ťažká cukrovka, veľmi nízky tlak a rakovina.

Materina dúška (Thymus serpyllum)

Na začiatku kvitnutia striháme vňať bez drevnatých častí. Suší sa v tieni pri 35 °C. Vnútorne sa užíva pri katare priedušiek a kašli. Pomáha tiež pri nechutenstve, hnačkách a pri bolestiach hlavy a nespavosti. Zvonka sa používa pri masážach ako tinktúra alebo olej na posilnenie pri obrne, mŕtvici, svalovej slabosti, reumatizme, podvrtnutí či pri dekubite.

Materina dúška

Odvar do kúpeľa pomáha hojiť zapálené rany a kožné ekzémy. Nálev čistí i zvláčňuje pleť a môžeme ho užívať aj ako kloktadlo ústnej dutiny a hrdla. Po 2-mesačnom užívaní si dáme mesačnú pauzu. Neužíva sa v tehotenstve. Materina dúška je výborné korenie do šalátov, omáčok, na mäso i ryby.

Mohlo by vás zaujímať: Ako docieliť, aby bylinky zo supermarketu dlho vydržali?

Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

Celé súkvetia zbierame dopoludnia a sušíme v tieni do 60 °C. Vnútorne sa užívajú proti vírusom, na zvýšenie sekrécie žlče, pri pečeňových chorobách, pri zápalových stavoch, pri gynekologických ochoreniach a pri chorobách slinivky. Vo forme obkladov a masti má protizápalové účinky a pomáha pri zle sa hojacich a hnisavých ranách, pri zápale žíl a bercových vredoch. Dá sa natierať aj pri akné, pri bodnutí hmyzom a plienkovej dermatitíde. Tinktúra sa po zriedení používa na obklady pri poraneniach, pomliaždeninách, preťažení svalov a pri dekubitoch.

Nechtík slúži v kuchyni ako náhrada drahého šafranu.

Nechtík lekársky

Recepty z júlových byliniek

Čaj na zmiernenie potenia počas klimaktéria

Vytvoríme zmes z 30 g alchemilkovej vňate, 30 g listov šalvie lekárskej, 10 g medovky, 10 g rozmarínu, 10 g hlohových listov a kvetov. 1 čajovú lyžičku zaparíme šálkou vriacej vody, lúhujeme 7 minút. Pijeme 6 týždňov 3-krát denne 1 šálku.

Alchemilkový čaj v priehľadnej šálke

Tehotenský olej na prevenciu tehotenských strií

50 g alchemilkovej vňate a 50 g voňavých ruží zalejeme 300 ml mandľového oleja, v uzavretej nádobe necháme 2 týždne na slnku, pravidelne potriasame, scedíme. Olejom pravidelne masírujeme brucho.

Ľubovníkový čaj

1 – 2 lyžičky ľubovníka zaparíme 150 ml vriacej vody, lúhujeme 7 minút. Užívame 2 až 5 mesiacov 2- až 3-krát denne 1 až 2 šálky.

Ľubovníková tinktúra

Kvitnúce konce dáme do priesvitnej nádoby, zalejeme 45 % alkoholom a necháme 4 týždne na slnku. Scedíme a uchovávame v tmavom skle. Užívame 2 až 3 mesiace 3-krát denne 20 kvapiek pred jedlom.

Ľubovníkový červený olej

Sklenenú nádobu naplníme čerstvými rozkvitnutými kvetmi a zalejeme olivovým olejom. Týždeň ju necháme otvorenú na slnku, potom ju zatvoríme a necháme na slnku ďalších 5 týždňov, až olej nadobudne rubínovočervenú farbu. Scedíme cez čajový filter. V tmavej fľaši vydrží rok v chlade. Používame na potieranie pri popáleninách, pásovom opare. Vnútorne ho užívame niekoľko týždňov 3-krát denne čajovú lyžičku pri žalúdočnej neuróze a pri liečení žalúdočných vredov.

Olej z ľubovníka bodkovaného

Vrecúško na dobrý spánok

Bavlnené vrecúško (15 × 15 cm na 150 g bylín) vystelieme zvnútra surovou vlnou a doplníme zmesou sušených bylín s upokojujúcim účinkom: 3 diely ľubovníka, 3 diely medovkových listov, 3 diely chmeľových šištičiek, 1 diel komonicovej a 1 diel palinovej vňate, 1 diel levanduľových kvetov. Vrecúško si dáme pred spánkom pod vankúš.

Podporný čaj pri astme

Zmiešame 20 g vňate materinej dúšky, anízových semien, koreňa sladovky hladkoplodej, podbeľových listov a hlohovej vňate. 1 lyžičku zmesi zalejeme šálkou vriacej vody, lúhujeme 10 minút a užívame 6 týždňov 3-krát denne 1 šálku.

Ranný povzbudzujúci nápoj

Zmiešame 25 g vňate materinej dúšky, rozmarínových a bazalkových listov a čaju maté. 1 lyžičku zmesi zalejeme šálkou vriacej vody, lúhujeme 10 minút. Ráno pijeme namiesto kávy alebo čierneho čaju.

Čaj proti zápalu sliznice žalúdka

25 g súkvetí nechtíka, myšieho chvosta, rumančeka a rozdrvených feniklových semien zmiešame. 1 lyžičku zmesi zaparíme šálkou vriacej vody, lúhujeme 10 minút. Pijeme 5 týždňov 3-krát denne 1 šálku.

 

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Zdielať na Google+

Komentáre

 • avatar

  registrovaný 17. 9. 2013

  2347 príspevkov

  10. júl 2019

  dobre by bolo upozornit, ze pri pouzivani lubovnika bodkovaného sa moze vyskytnut zvysena fotosenzivita, preto treba byt obzvlast opatrny pri pouzivani lubovnikovych prípravkov v lete a preventivne sa vyhnut pobytu na slnku, ci uz sa jedna o vonkajsie alebo vnutorne pouzitie


 • avatar

  registrovaný 16. 6. 2017

  808 príspevkov

  10. júl 2019

  @zita19 &nbspje to tam, v texte pod fotkou ľubovníka 😉 “Vyvoláva však aj tzv. fotosenzibiláciu pokožky na UV žiarenie, preto sa v priebehu liečby vyhýbame pobytu na slnku. “


 • avatar

  registrovaný 12. 7. 2014

  5 príspevkov

  10. júl 2019

  @zita19 &nbspty my beries myslienky. Lubovnik je vobec kontroverzna rastlina, v peceni moze ovplyvnovat metabolizmus viacerych liekov. Moze tiez spôsobovat zvysenie tlaku krvi v plucach. Treba s nim velmi opatrne a rozhodne by som ho nepropagoval, mam pred nim respekt.


Pridaj tvoj komentár

avatar
:);-):-(:|]-(8-):-S:-o;-(:-D:-p|-|:-N=-)8-(:-.:-xx-)

Reklama