6 tipov, ako mať dobrú úrodu paprík

  • 22. máj 2020

Naučte sa, prípadne si zopakujte, ako sa počas roka starať o papriky.

6 tipov, ako mať dobrú úrodu paprík

Máj je hlavný mesiac výsadby paprík. Prečo práve teraz? Kvôli teplým dňom a nociam bez mrazu. Papriky sú totiž teplomilné a neznášajú mráz. Samozrejme, do skleníkov a fóliovníkov môžeme vysádzať už oveľa skôr.

1. Výsadba po jednom

Výsadba paprík

Dobre zakorenené priesady papriky, ktoré sú pestované v kvetináči jednotlivo, vysádzame aj do záhona po jednom kuse. V čase výsadby by priesada mala začínať kvitnúť.

2. Výsadba po dvoch

Priesady paprík v bedničke

Priesady papriky, ktoré sme pestovali hustejšie v nádobách alebo v parenisku, vysádzame do záhona po dvoch kusoch, ak by sa jedna z rastlín neujala.

3. Mulčovanie

Mulčovanie paprík

Hneď po výsadbe môžeme dať k paprikám oporu a pôdu namulčovať, pomôže to udržiavať záhon vlhký a bez burín. Mulč bude pravdepodobne potrebné do konca sezóny raz či dva krát doplniť.

4. Kontrola zdravotného stavu

Vošky na paprike

Priebežne kontrolujeme výskyt chorôb a škodcov, nezabudneme sa pozrieť na rubovú stranu listov. Uprednostníme ekologické prípravky, ak na danú chorobu alebo škodcu existujú.

5. Opora

Opora papriky

Keď sa papriky dobre rozrastú, poskytneme im oporu, aby sme predchádzali zlomeniu vetrom alebo samotnou hmotnosťou plodov. Môžeme využiť kolíky, ktoré sme umiestnili už pri výsadbe, a naťaháme medzi ne špagát.

6. Zber plodov

Zber papriky

Plody sa môžu opatrne vylamovať, no pozor, aby sa spolu s paprikou nevylomila aj časť rastliny. Preto zberáme oboma rukami, časť rastliny v mieste zlomu „podržíme“. Alternatívou je odstrihávanie plodov.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok