7 tipov na ohraničenie záhona alebo trávnika

  • 10.05.2019

Ohraničenie trávnika alebo záhonu má nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Môžete ho použiť ako v susedstve chodníkov a ciest, tak aj medzi trávnikom a kvetinovým záhonom. Prinášame vám 7 tipov ohraničenia, ktoré sa harmonicky začlenia do vašej záhrady.

7 tipov na ohraničenie záhona alebo trávnika

1. Posekané okraje trávnika

Najjednoduchším spôsobom ako oddeliť napríklad záhon od trávnikovej plochy sú posekané okraje trávnika. Nazývajú sa aj ukončovací trávnikový kameň alebo pomôcka pre kosenie trávnika. Okrem svojej vizuálnej príťažlivosti ponúkajú predovšetkým dlhodobé uľahčenie práce starostlivosti o trávnik.

2. Lávový mulč

Lávový mulč sa vyrába z vulkanických hornín a radí sa k tuhnúcim kameňom. Predstavuje minerálnu alternatívu k bežným záhonovým pokrývkam. Vysoký podiel minerálov navyše zaisťuje zlepšenie pôdnej štruktúry a pôda ostáva dlhšie vlhká. Zrnitá štruktúra lávového mulču udržiava záhon odolný proti pošliapaniu a znižuje riziko napadnutia slimákmi.

7 tipov na ohraničenie záhona alebo trávnika

3. Mulčovacia kôra

Mulčovacia kôra je nadrobno nasekaná, nefermentovaná časť stromovej kôry a patrí tiež k organickým záhonovým pokrývkam. Prostredníctvom nej sa na mieste usídľujú najdrobnejšie živočíchy, ktoré zvyšujú úrodnosť pôdy. „Pri výbere vhodnej pokrývky treba myslieť na to, že mulčovacia kôra zo stromov začne po určitom čase hniť. To má za následok odčerpávanie dusíka z pôdy. Pri použití mulčovacej kôry v zeleninových a kvetinových záhonoch buďte opatrní, nie je vhodná pre všetky rastliny,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.


7 tipov na ohraničenie záhona alebo trávnika

4. Štrk

Ako štrk sa označujú malé kamienky z tečúcich povodí, ktoré boli vláčením po iných útvaroch v povodí dohladka obrúsené. Okrasný štrk sa používa prevažne ako pokrývka záhonov s výraznými efektmi. Tvorba záhrady pomocou dekoratívneho štrku je stále vo väčšej obľube, pretože je na pohľad esteticky príjemná.

5. Kamene

V obchodoch sa bežne predávajú kamene a kamienky s prírodne alebo umelo zaoblenými tvarmi. Vybrať si môžete z rôznych farieb. V prípade prírodných kameňov je nutné brať na vedomie, že nemožno vylúčiť rozdiely vo farbách a tiež odlamovanie pri pohybe kameňov.

6. Palisády

Ak sa rozhodnete ohraničiť záhon palisádami, určite neurobíte krok vedľa. Palisády vizuálne vyčlenia záhon z okolitého priestoru, čím ešte viac podčiarknu ich krásu. Vybrať si môžete z viacerých typov – plastové, drevené alebo kamenné. Ich výber závisí od vašich estetických preferencií a manuálnych zručností. „Palisády môžete zakúpiť jednotlivo alebo v blokoch, pričom blokový tvar má samozrejme rozhodujúce výhody. Ich použitie je rýchle a jednoduché, pretože sa stĺpiky sa nemusia narovnávať jednotlivo. Obľúbené sú aj minipalisády, ktorých montáž je veľmi jednoduchá. Rýľom vykopeme plytkú brázdu, do ktorej sa jednotlivé palisády iba zatlačia,“ hovorí David Benda.

7 tipov na ohraničenie záhona alebo trávnika

7. Gabióny

Gabióny sú drôtené koše alebo klientky, ktoré ponúkajú praktickú a cenovo zaujímavú možnosť oplotenia objektov alebo rafinované zariadenie záhrady. Spájajú niekoľkými úchopmi bez nutnosti použiť náradie. „Kamene, ktoré do mriežkovaných prvkov naplníte, by mali byť mrazuvzdorné a väčšie ako veľkosť jednotlivých ôk košíka. Vo viditeľnej časti je možné pekne navrstviť ich rukou alebo ich jednoducho len tak nasypať dovnútra. Na pohľadovú plochu sa používajú prírodné kamene a dovnútra sa často sype recyklovaná stavebná suť,“ dodáva odborník z Hornbachu.

7 tipov na ohraničenie záhona alebo trávnika

www.hornbach.sk

 

ZDROJ: PR článok spoločnosti HORNBACH

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli