Vyvýšené záhony oživia každý priestor

  • 10.04.2019

Zdajú sa vám klasické záhony príliš fádne? Tým pravým osviežením každej záhrady sú vyvýšené záhony. Praktický a svieži dizajn vysokých kvetináčov hravo spestrí aj terasu alebo priestory pred domom.

Vyvýšené záhony oživia každý priestor
Zakladanie vyvýšeného záhonu

S jarou prichádza čas regenerácie a obnovy záhrady po zimnom útlme. Ku skrášľovaniu záhrady prispeje nielen vysádzanie nových kvetín a čerstvá zemina, ale aj praktické kvetináče, ktoré ďalšiu zimu bez ujmy na funkčnosti a vzhľade úspešne vonku prežijú. „Vyvýšené záhony ocenia najmä majitelia záhrad, pretože sú prirodzenou ochranou pred škodcami, slimákmi, krtkami a hrabošmi, ktorí nemajú šancu poškodiť rastliny vo vyvýšenej polohe. Navyše sa v nich nemnoží toľko buriny, ako okolo rastlín, ktoré sú zasadené v záhone,“ hovorí David Benda, špecialista z oddelenia záhrady projektových marketov Hornbach.

Pestujte všetko, na čo si spomeniete!

Nemusíte už vyberať kvetiny a rastliny podľa kvetináča – vyberte si kvetináč podľa rastlín. Môžete si vybrať medzi hlbokými kvetináčmi pre vysoké rastliny alebo kvetináčmi s nízkym priestorom pre rastliny, ktoré majú ešte dolnú poličku na odkladanie predmetov. K vysokým kvetináčom sa navyše pri sadení, zalievaní a starostlivosti o kvetiny nemusíte ohýbať, ale môžete iba pohodlne záhradníčiť.

Vyvýšené záhony oživia každý priestor
Vyvýšený záhon Green Basic XXL

Ako založiť úžitkový záhon

Pokiaľ plánujete umiestniť vyvýšený záhon na záhradu, nezabudnite na jeho dno umiestniť mriežku proti hrabošom. Pri vyvýšením záhonoch určených na balkón alebo terasu môžete tento krok vynechať. Vnútro záhonu vysteľte nopovou fóliou, ktorá ochráni obal pred vlhkosťou. „Na spodok záhonu umiestnite vrstvu drenáže, v hrúbke 40 – 50 cm. Použiť môžete tenké vetvičky, nalámané konáre či drevené štiepky. Drenáž sa tak postará o optimálne prevzdušnenie. Na drenážnu vrstvu umiestnite 20 až 30 cm kompostu, prípadne bioodpad a posekanú trávu. Na záver pridajte 15 -20 cm kvalitnej zeminy. Tá je pre skvelý rast a bohatú úrodu najdôležitejšia,“ radí David Benda z Hornbachu.


Vyvýšené záhony oživia každý priestor
Vyvýšený záhon Konsta

Kvalitná výživa je dôležitá

Všetky rastliny, či už úžitkové alebo okrasné, potrebujú výživu. Na ich pestovanie preto kúpte vhodný a kvalitný substrát s prídavkom rašeliny. Zemina by mala byť dobre priepustná a bohatšia na živiny ako pri rastlinách pestovaných v záhonoch. Rovnako je nutné dbať na kvalitné hnojivá. Tekuté hnojivo FloraSelf, ktoré sa dá primiešať do zavlažovacej vody, zakúpite v predajniach Hornbach, kde sa na celý sortiment vzťahuje navyše aj záruka trvale najnižších cien.

Dobrí a menej dobrí susedia

Tabuľka vzájomných kombinácií

Ako si vyrobiť vlastný vyvýšený záhon sa dozviete tu:

Ako vyrobiť vysoký záhon

 

ZDROJ: PR článok spoločnosti HORNBACH

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania