Aké kvety vysadiť do veľkých črepníkov na južne orientovanej terase?

  • 09.05.2020

Postavili sme si terasu a plánujeme kúpiť veľké črepníky, do ktorých chceme vysadiť nízke až stredne vysoké kvety. Musia však znášať celodenné slnko, pretože terasa je orientovaná na južnú stranu. Prosím, poradili by ste mi vhodné druhy kvetov?

Biele kvetináče na terase, levanduľa vo vedre

V princípe si môžete vybrať z troch základných možností. Do črepníkov môžete vysadiť balkónovky, ako sú osteospermum, muškáty, lobelky alebo petúnie. Všetky pri dostatku vody znášajú plné slnko a ich veľká výhoda je, že počas vegetačného obdobia vytvoria záplavu kvetov, teda sú maximálne efektné. Nevýhodou je ich sezónnosť. Ak máte vysadené letničkové druhy, s príchodom mrazov o ne prídete a na jar v ďalšom roku môžete začať odznova.

Druhým riešením je mať viacročné balkónovky, ako sú muškáty alebo subtropické druhy drevín, ako je enciánový stromček alebo oleander, no obe skupiny rastlín musíte každoročne zazimovať. Teda preniesť črepníky do priestoru, kde im nehrozí mráz.

Treťou možnosťou je vysadiť nízke kvitnúce kry, ktoré nepotrebujú prenášanie na zimu. Plné slnko znáša tavoľník (Spiraea japonica), odroda Gold Flame alebo nižšia Little Princess. Obe odrody kvitnú celé vegetačné obdobie, podmienkou je priebežné odstraňovanie odkvitajúcich súkvetí. Do nádob na terasy sa hodia aj gaura, rozmarín či levanduľa. Pri pravidelnom reze vytvárajú kompaktné kríky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Profík – hnojivo na čili papričky a papriky