Vytvorte si záhradu na balkóne či terase

  • 12.03.2019

Túžite po vlastnej záhradke, ale bývate v byte? S našimi radami sa pôžitku zo záhradkárčenia nemusíte vzdať.  Ak si chcete vypestovať vlastnú úrodu alebo si iba skrášliť balkón či terasu kvetmi, prinášame vám odborné rady, s ktorými to hravo zvládnete. 

Vytvorte si záhradu na balkóne či terase

„Bylinky alebo zelenina nepotrebujú bezpodmienečne záhon alebo veľkú záhradu, aby sa im darilo. Mnoho odrôd sa výborne hodí na výsadbu na balkón alebo na terasu. Siahnuť môžete po pestovateľských hrantíkoch alebo kvetináčoch, vedierkach na kvety alebo vysokých záhonoch. Pri vyberaní jednotlivých typov rastlín treba zvážiť veľkosť balkóna či terasy a jej orientáciu na svetovú stranu,“ radí Daniel Brychta z oddelenia záhrada projektového marketu Hornbach.

Vytvorte si záhradu na balkóne či terase

Dostatok priestoru

Na veľký balkón alebo priestrannú terasu si môžete dovoliť umiestniť takmer všetky druhy rastlín. Odporúčame vyskúšať napríklad niektoré druhy pajazmínu, ktorý dorastá až do výšky pol metra a v máji a júni kvitne do biela a krásne vonia. „Ak vlastníte strešnú terasu, zadovážte si hortenzie alebo bielo kvitnúci ibištek. Oceníte nielen ich výšku, ale aj záplavu kvetov,“ odporúča Daniel Brychta. A čo olivovník? Doprajte mu veľký kvetináč a dočkáte sa stromu vysokého dva až tri metre. Na balkónoch sa taktiež dobre vyníma citrónovník alebo durman.

Vytvorte si záhradu na balkóne či terase

Každý centimeter sa počíta


Pri nedostatku miesta je usporiadanie plochy ešte dôležitejšie. Ak potrebujete miesto ušetriť, zaveste hrantíky na stenu alebo na zábradlie. Nebudú vám zasahovať do priestoru určeného pre stôl a stoličky. Rastliny je tiež možné zavesiť na stenu alebo na strop. V súčasnosti sú na trhu dostupné rôzne odrody v miniatúrnych podobách, ktoré sa zmestia aj na malý balkón. Napríklad, ak túžite po olivovníku, zaobstarajte si jeho miniatúrnu podobu. Pri pravidelnom zastrihávaní zostane malým stromčekom.

Vytvorte si záhradu na balkóne či terase

Balkón zaliaty slnkom

Na južne či západne orientovaný balkón sa výborne hodia stredomorské rastliny, ktoré majú radi prudké slnečné svetlo. Z byliniek naňho môžete vysadiť šalviu, tymian, rozmarín či levanduľu. Južanskú atmosféru si jednoducho vykúzlite pomocou oleandra či olivovníka. Oleander je stále zelený krík, ktorý kvitne od júna do septembra. Na výber máte z rôznych farebných možností – bielej, červenej alebo žltej. Z okrasných rastlín sa na slnečnom balkóne bude dariť aj zvončekom, begóniám a petúniám.

Vytvorte si záhradu na balkóne či terase

Tienistý balkón/tienistá terasa

Na východnú či severnú stranu sa hodia sezónne kvitnúce rastliny v kombinácii s viacročnými rastlinami. Absolútnou klasikou sú fuchsie. Kvitnú a darí sa im tam, kde iné balkónové kvetiny chradnú. Ďalej môžete vyberať z rastlín ako je netýkavka, prilbica, zvonček, hortenzia, srdcovka nádherná alebo begónia. Z byliniek sa bude dariť mäte či pažítke, ale nemusíte sa báť ani južanských typov.

Vytvorte si záhradu na balkóne či terase

Dbajte na veľkosť nádoby

Na trhu nájdete široký výber ovocných drevín, ktoré sú vhodné aj na balkón či terasu. „Keď sa rozhodnete pre vlastnú záhradku, je dôležité zvoliť správne nádoby na pestovanie, substráty a prísady. Pre bylinky a zeleninu sú vhodné plastové kvetináče alebo prútené nádoby vystlané vrstvou igelitu. Ovocným drevinám sa dobre darí v terakotových a keramických truhliciach,“ radí odborník z Hornbachu.

Vytvorte si záhradu na balkóne či terase

Zoznam byliniek, druhov zeleniny a ovocia, ktoré sa hodia na balkónovú alebo na terasovú záhradku:

Bylinky na balkón

  • bazalka, pažítka, petržlen, žerucha, trebuľa, kôpor, ligurček, stredomorské bylinky, šalvia, rozmarín, tymian, oregano, estragón, mäta, levanduľa, medovka lekárska

Zelenina na balkón

  • paradajky, reďkovky, fazuľa, rôzne druhy šalátov, paprika, baklažán, čili papričky

Ovocie na balkón

  • jahody, ríbezle, černice, egreš, kivi, stĺpovitá jabloň

Vytvorte si záhradu na balkóne či terase

Nezabudnite na dostatok vlahy

Aby sa vašim rastlinkám darilo, potrebujú pravidelnú dávku vody. Ideálnou voľbou sú preto samozavlažovacie kvetináče, ktoré sa postarajú o dostatok vlahy, aj keď ste pár dní mimo domova. Oceníte aj počas viac dní trvajúcich horúčavách. Tipy, ako vybrať samozavlažovací kvetináč sa dozviete tu:

5 tipov, ako vybrať samozavlažovací kvetináč

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.
Pridajte sa k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachSK/

 

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik