Majte rastliny na dosah. Pestovanie v nádobách nie je náročné, ale má svoje zákonitosti

  • 26.05.2022

Rastliny pestované v nádobách majú len obmedzený priestor na získanie vody a živín. Pri výsadbe je preto nevyhnutné dopriať im kvalitný substrát aj poctivú drenáž, do ktorej odtečie prebytočná voda.

Výsadba v kvetináči na balkóne

Pri výsadbe rastlín do kvetináčov vždy myslíme na to, že ich korene porastú len v obmedzenom priestore. Preto im doprajeme kvalitnú zásobu živín v podobe substrátu dobre priepustného pre vodu a vzduch. Jeho zloženie závisí hlavne od skupiny rastlín, ktoré budeme vysádzať.

Bylinky vyžadujú substrát bohatý na piesok, kyslomilné rastliny sa nezaobídu bez veľkého prídelu rašeliny, zelenina a ovocie potrebujú zeminu schopnú udržať vodu s hnojivom či kompostom. Každá rastlina jednoducho potrebuje „to svoje“, iba tak sa jej bude v nádobe dariť.

Čo sa dá v kvetináči pestovať

V nádobách sa dajú pestovať akékoľvek rastliny s kompaktným rastom. Môže sa tu dobre dariť rôznym druhom zeleniny, ovocným drevinám, bylinkám aj akýmkoľvek okrasným rastlinám.

Vďaka dobrej dostupnosti veľkoobjemových kvetináčov si môžeme na balkón aj terasu zvoliť pokojne aj stredne veľké kríky v podobe oleandrov, olivovníka, granátovníka či niektorých ihličnanov. Z ovocných drevín stoja za vyskúšanie stĺpovité odrody jabloní, hrušiek, čerešní i sliviek, ale i čučoriedky či ríbezle.

Rastliny v kvetináčoch na terase

Voľba typu a veľkosti kvetináča

Veľkosť kvetináča má zodpovedať vzrastu vybranej rastliny. Počítame však s tým, že takýto kvetináč naplnený pôdou je pomerne ťažký, čo môže spôsobovať komplikácie s jeho prenášaním do interiéru na zimu. Preto ho položíme na konštrukciu s kolieskami, vďaka ktorým je manipulácia jednoduchšia. Medzi najťažšie nádoby patria keramické, ľahšie sú zo sklolaminátu alebo plastu. Pre svoje spracovanie a vlastnosti sa však na terasu či balkón najlepšie hodia keramické nádoby. Veľkým plusom sú i samozavlažovacie nádoby, do ktorých sa zmestí pomerne veľký objem vody. Odpadá tak každodenné zavlažovanie v horúcom lete a rastliny zvládnu aj našu kratšiu neprítomnosť.

Drenáž aj materiály na zazimovanie

Nech budeme do nádob vysádzať akékoľvek rastliny, pamätáme na dôkladnú drenáž. Štrk, keramzit alebo črepy zo starých kvetináčov odvedú prebytočnú vodu na dno nádoby a ďalej drenážnymi otvormi von, vďaka čomu sa nepoškodia korene trvalou vlhkosťou. Medzi drenáž a substrát môžeme dať vrstvu geotextílie alebo netkanej textílie. Drenáž sa tak nezanesie substrátom a bude dlhodobo dobre fungovať.

Pokiaľ chceme nádobu aj s rastlinami ponechať vonku celoročne, väčšie kvetináče môžeme znútra vystlať vrstvou polystyrénu, čo je možné pri nádobách pravidelných tvarov. Klasické kvetináče pred zimou zabalíme zvonka jutou alebo geotextíliou.

Drenáž v kvetináči

Starostlivosť o výsadby

Pre obmedzený objem substrátu musíme celoročne, teda aj počas zimy, dohliadať na zálievku. Kvety od jari do jesene prihnojujeme, drevinám postačí hnojenie pomaly rozpustným hnojivom v predjarí. Kríky aj stromčeky režeme v období, v ktorom je podľa druhu tento zásah vhodný.

Výber rastlín do rôznych podmienok

Aj pri rastlinách, ktoré chceme pestovať v nádobách, berieme do úvahy ich požiadavky na stanovište, najmä na svetlo. Stredomorské rastliny ako oleander či olivovník vystavíme čo najviac slnečným lúčom. Svetlomilná je však väčšina rastlín s okrasnými kvetmi. Týka sa to muškátov, petúnií, surfínií a ďalších letničiek.

V polotieni či tieni sa zameriame na pestovanie niektorých trvaliek, dobrou voľbou sú paprade, brunera veľkolistá, pupkovec jarný, z letničiek hľuznaté begónie, fuchsie a netýkavky. Do svetlejšieho polotieňa je možné vysadiť aj okrasné žihľavy známe ako koleus. Porastú aj v tieni, no tam ich sfarbenie nebude také sýte.

V nádobách nesmú chýbať ani bylinky. Ich sortiment je neskutočne bohatý, takže si vyberieme rastliny do rôznych podmienok. Ak sa nechceme obmedzovať len na klasický sortiment, môžeme vyskúšať napríklad slanomilný slanorožec, ktorý je ale nutné zalievať naozaj každý deň, alebo prírodné sladidlá, ako sú lípia sladká alebo stévia sladká. V kuchyni využijeme i netradičnú jahodovú či čokoládovú mätu, ananásovú šalviu či jahodový tymian, ktorý vonia viac po ovocí.

Bylinky v kvetináči

Pestujeme ovocie a zeleninu na terase

Aj balkón môžeme premeniť na zeleninovú záhradku, stačí vybrať tie správne nádoby a odrody zeleniny. Dokonca aj bežné odrody paprík plodia pri pravidelnej zálievke a hnojení rovnako výdatne ako na záhone.

Pri jarnom pestovaní zeleniny vo väčšom množstve sa nebojme použiť napríklad obyčajné plastové kvetináče. Sú ľahké a neodparujú toľko vody ako keramické, čo na slnečnej terase alebo balkóne oceníme. Vo väčších kvetináčoch možno bez obáv pestovať aj tyčkové odrody paradajok, uhorky, niektoré menej náročné tekvice alebo baklažány.

Na etážových záhonoch porastú jahody alebo bylinky, skvele tak využijeme aj malú plochu na vypestovanie väčšej úrody. Menšie rastliny môžeme pestovať aj vertikálne, ide o systém kvetináčov zavesený na stene. Pokiaľ sa rozhodneme pre pestovanie ovocných krov a stromčekov, základom je dostatočne veľká nádoba umiestnená na stabilné miesto. Počítame však aj s jej zazimovaním.

Text: Lucie Peukretová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Ako správne rezať jadroviny? Eduard Jakubek vás prevedie celým postupom