Potešte oko a dušu: Sezónna kvetinová výsadba na terasu

  • 27.05.2020

Vkusné sezónne kvetinové výsadby v nádobách patria nielen na balkóny a strešné terasy, ale aj k domu, napríklad v rámci vstupného priestoru. Ak sa o ne primerane postaráme, budú tento priestor skrášľovať až do prvých mrazov a zároveň môžu pôsobiť aj reprezentačne.

Potešte oko a dušu: Sezónna kvetinová výsadba na terasu

Vyberieme si dostatočne priestranný črepník, ktorý sa štýlovo, farebne aj materiálovo hodí do daného prostredia. Dáme si záležať aj na výbere letničiek. Trendové sú zmiešané výsadby, ktoré v jednej nádobe kombinujú odlišné rastové formy – vysokú, strednú, nízku, previsnutú. Čo sa farieb listov a kvetov týka, môžeme výsadbu ladiť „tón v tóne“ alebo naopak, vzájomne v kontraste.

Postup krok za krokom

1. Drenáž

Substrát na lopatke nad kvetináčom

Do črepníka, ktorý má na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody, dáme trochu keramzitu. Následne ho naplníme ho do dvoch tretín čerstvým kvetinovým substrátom.

2. Kleoma

Výsadba kleome do črepníka

Do pozadia vysadíme letničku dominantnejšieho charakteru, ktorá bude rásť do výšky. Zvolili sme ružovo kvitnúcu kleomu s netradičnými drobnými kvetmi.

3. Železník a mliečnik

Polievanie výsadby v kvetináči

Postupne vysadíme aj ďalšie dve letničky – železník, ktorý bude vytvárať dlhšie prevísajúce výhonky, a bielo kvitnúci mliečnik, ktorý porastie viac do šírky. Rastliny po výsadbe dobre zalejeme.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku