Aké odrody jabĺk sú vhodné na dlhodobé uskladnenie?
Poznáte to. Počas jesenných mesiacov naoberáte plné debničky voňavých jabĺk, radostne ich uskladníte do pivnice a tešíte sa, že máte vy i celá vaša rodina o jablká počas zimy postarané. Aké je však vaše prekvapenie, keď už po pár týždňoch začnete z pivnice pravidelne vynášať na vedrá zhnitých plodov.
Na skutočnosť, že chcete dopestovanú úrodu dlhodobo uskladňovať, treba rozhodne myslieť už pri samotnom výbere vhodnej odrody. Vopred treba zvážiť, aké sú vaše možnosti skladovania a tomu prispôsobiť aj množstvo vysadených stromčekov. Pamätajte aj na to, že každý pestovateľský tvar prinesie iný objem úrody, preto aj podľa toho naplánujte množstvo vysádzaných stromčekov.
Vyhnúť sa treba predovšetkým odrodám, ktoré dlho nevydržia v konzistencii, v akej sme ich obrali. Ide o odrody, ktorých dužina časom „múčnatie“, čo znamená, že sa stáva mäkšou a sypkejšou. Takáto dužina vyhovuje prevažne starším ľuďom, ktorí ju dokážu lepšie požuť, momentálne sú však vyhľadávané skôr odrody s pevnou chrumkavou dužinou.
Ktoré odrody neskladujeme
Veľmi nevhodné sú odrody, ktoré rýchlo prezrievajú a strácajú svoje charakteristické vlastnosti. Typickým príkladom je odroda Golden Delicious, ktorú už v súčasnosti absolútne nepokladám za vhodnú na pestovanie v záhradách. Skladovaním v domácich podmienkach veľmi rýchlo vyzrieva a získava žlté sfarbenie a charakteristickú arómu. Toto je síce presne to, čo by sme mali od tejto odrody očakávať, súčasný trh však nastavil konzumnú spoločnosť tak, že všetci očakávajú, že plody tejto odrody budú mať sviežu zelenú farbu a dužina chrumkavú konzistenciu. Verte či nie, Golden Delicious v tomto štádiu vyzretosti nedosahuje ešte ani zlomok svojich chuťových možností.
Nuž, trhu však nerozkážeme a ak sa niekto chystá jesť túto odrodu v štádiu, keď viac pripomína kaleráb ako jablko, zabrániť mu v tom nemôžeme. Nečakajte však, že sviežo zelené goldeny vám v domácich podmienkach vydržia v tomto stave do jari. Veľmi rýchlo sa dočkáte sklamania, pretože tento stupeň si dokážu zachovať iba v špeciálnych skladovacích priestoroch, ktoré doma jednoducho nevytvoríte. Preto ak ich skutočne obľubujete v tomto štádiu zrelosti, nepestujte ich a radšej z nich z času na čas kúpte kilo-dve v obchode.
Letné a jesenné odrody
Aj tie sú nevhodné na skladovanie, hoci na priamy konzum sú ideálne. Preto ich treba pestovať, ale v rozumnej miere. To je taká, keď dokážeme množstvo dopestovanej úrody skonzumovať v čerstvom stave. Letné odrody sa totiž skladujú veľmi krátkodobo, zvyčajne vydržia iba pár týždňov. V záhrade preto zvyčajne stačí jeden strom letnej jablone. V prípade jesenných odrôd to môžu byť 2-3 stromy.
Pokiaľ ste sa našli v niektorej z vyššie uvedených možností a tieto odrody už vo vašich záhradách rastú, vždy máte niekoľko možností. Pokiaľ vám niektorá odroda nevyhovuje, môžete si ju preštepiť niektorou vhodnejšou. Pokiaľ ju chcete zachovať, odporúčam jednoznačne prednostnú konzumáciu týchto odrôd. Ešte pred tým, ako sa stratí ich svieža čerstvá chuť, zmäkne ich dužina či nebodaj začne vo veľkom v pivnici hniť.
Pokiaľ sa však ešte len chystáte na výsadbu a rozhodli ste sa pre odrody, ktoré vám aj v domácich podmienkach vydržia až do jarných mesiacov, tu je niekoľko zaujímavých odrôd, ktoré vás v dĺžke skladovania rozhodne nesklamú.
Braeburn
Neskorá novozélandská októbrová odroda, ktorá tiež patrí do skupiny svetových odrôd. Vyniká úhľadnými veľkými a ťažkými plodmi červenej farby, ktorá je v závislosti od pestovaného klonu rozdielne intenzívna a pokrýva rozdielne percento povrchu plodu. Podobne ako odroda Fuji je i odroda Braeburn teplomilná a určená iba do našich najlepších pestovateľských polôh. Plody sú tvrdé a vynikajú kyslastou príjemnou chuťou. Ich skladovanie je možné i v domácich podmienkach bezproblémovo do mája. Odroda sa zaraďuje, rovnako ako odroda Fuji, medzi odrody konvenčné, vyžaduje preto štandardnú ochranu proti hubovým chorobám.
Fuji
Japonská odroda dozrievajúca v druhej polovici októbra. Ide o jednu z najpopulárnejších zimných odrôd svetového sortimentu. Obľubu po celom svete si získala svojou šťavnatou a sladkou chuťou. Plody vynikajú tiež chrumkavosťou a vhodnosťou uskladnenia v domácich podmienkach bez poškodenia až do mája, často i dlhšie. Najznámejší klon tejto odrody je pásikavý klon Kiku 8. Ide však o klubovú odrodu, ktorej stromy možno pestovať iba vo veľkovýrobe za prísne stanovených podmienok. Dostupné sú výhradne plody tohto klonu. Potešujúcou informáciou však je, že ani ostatné klony odrody Fuji nezaostávajú v chuťových parametroch za odrodou Kiku 8. Na pestovanie vo vyšších polohách je vhodný klon Beni Shogun, ktorý dozrieva asi o dva týždne skôr. U nás sa tento klon nemnoží, výpestky sú občas dostupné v poľských prihraničných oblastiach.
Goldstar
Veľkoplodý kríženec odrôd Rubín x Vanda. Plody majú nenápadné zelené sfarbenie s ružovým líčkom na slnečnej strane. Vynikajú aromatickou, šťavnatou a voňavou dužinou krehkej konzistencie a veľmi dobrej sladkastej chuti. Zberáme ich začiatkom októbra, konzumovateľné sú od januára, skladuje sa do apríla. Odroda je ľahko tvarovateľná a rezistentná proti chrastavitosti jabloní. Možno ju pestovať vo všetkých pestovateľských oblastiach.
Granny Smith
Ďalšia z radu konvenčných odrôd svetového sortimentu. Odroda vyniká svojím charakteristickým intenzívne zeleným sfarbením, špecifickou chuťou a dlhou dobou skladovania, ktorá je až do mája. Odroda sa spolu s odrodou Braeburn zberá až v druhej polovici októbra, doprajeme jej preto najjužnejšie lokality, kde sa nám odmení pravidelnými a vysokými úrodami. Plody sú tvrdé, ich chuť je kyslastá a špecificky aromatická.
Luna
Česká odroda z rovnakého kríženia ako odroda Shalimar. Jej plody sú stredne veľké, guľovité, zelenej farby s prípadným jemným červeným líčkom na slnečnej strane. Dužina má jemnú konzistenciu, je šťavnatá, aromatická a sladká. Plody sa zberajú začiatkom októbra, konzumovať ich môžeme od konca novembra, skladujú sa do apríla. Stromy sú ľahko tvarovateľné a rezistentné proti chrastavitosti jabloní. Odroda je určená do nižších a stredných polôh.
Pinova
Nemecký kríženec odrôd Clivia x Golden Delicious. Plodí stredne veľké pekné plody kužeľovitého tvaru, šupka je oranžovo-červeného sfarbenia. Dužina je jemná, stredne šťavnatá, sladká. Plody zberáme v polovici októbra, konzumovať ich možno od decembra, skladujú sa do apríla. Odroda je ľahko tvarovateľná a málo napádaná hubovými chorobami. Pestovať ju možno v južných a chránených stredných polohách.
Shalimar
Česká odroda, ktorú zaraďujeme medzi najperspektívnejšie súčasné odrody. Ide o kríženca kvalitných odrôd Topaz x Golden Delicious. Plody sú guľaté, formou mramorovania pokryté červenou farbou. Pripomínajú odrodu Fuji. Dužina vyniká tuhou, ale jemnou konzistenciou, strednou šťavnatosťou a sladkou chuťou. Odroda je určená do teplých polôh, v prípade chránených lokalít ju môžeme pestovať i v stredných polohách. Je náročná na tvarovanie, ale je aj spoľahlivo rezistentná proti chrastavitosti a múčnatkou trpí len veľmi málo. Zber je od polovice októbra.
Sirius
Úrodná česká odroda, ktorá vzišla z kríženia odrôd Golden Delicious x Topaz. Plody sú stredne veľké až veľké, žltej farby, niekedy s nevýrazným líčkom. Skladovateľné sú do apríla. Žltkastá dužina je jemná, stredne šťavnatá, sladkastá. Stromy sa ľahko tvarujú, sú rezistentné proti chrastavitosti jabloní a málo napádané múčnatkou. Odrode najlepšie vyhovujú južné a chránené stredné polohy.
Zvonkové
Nemecká odroda, ktorá je už v súčasnosti na ústupe. Plody tejto odrody sú stredne veľké až veľké, vajcovito-kónického tvaru. Farba šupky je zelenožltá, niekedy s nevýrazným líčkom. Dužina je jemná a krehká, chuť kyslastá a aromatická. Plody zberáme až koncom októbra, konzumovateľné sú od januára a skladovateľné do apríla. Stromy sú ťažšie tvarovateľné, vyžadujú konvenčnú ochranu. Pestujeme ich v teplejších a chránených stredných polohách.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: Ing. Marián Komžík, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
neviete aká je to odroda jablka ?