Túžite po krásnych a zdravých jablkách? Vyberte si niektorú z týchto odrôd

  • 05.06.2017

Jablone tvoria základ našich záhrad. Vďaka svojmu veľmi dlhému času skladovania dokážeme jablká konzumovať v čerstvom stave prakticky celoročne. Tejto ich obľube zodpovedá aj ich veľmi široký sortiment. My vám predstavíme tie najnovšie a najkvalitnejšie odrody do vašej záhrady.

Odolné odrody jabloní

Stále prichádzajú na trh novšie a novšie odrody. Tie vynikajú nielen vysokými úrodami a čoraz krajším vzhľadom plodov, ale tiež mnohými ďalšími superlatívmi. Medzi tie zaraďujeme jednoduchosť pestovania, vhodnosť na dlhodobé skladovanie a odolnosť proti chorobám či škodcom.

Najvážnejšou chorobou jabloní je chrastavitosť. A práve na tú sa dlhodobo šľachtitelia sústreďujú. Odrody, ktoré si predstavíme, majú dva spoločné menovatele. Tým prvým je práve rezistencia proti chrastavitosti jabloní. Druhým je fakt, že všetky menované odrody pochádzajú z českého šľachtenia.

ADMIRAL

Admiral
Admiral

Zimná triploidná odroda so silným rastom. Dozrieva krátko po odrode Golden Delicious, rodivosť je stredná a pravidelná. Plody sa dajú v pivnici skladovať veľmi dlho, vydržia až do konca mája! Plody sú stredne veľké až veľké, plocho guľovité. Šupka je hladká, 70 – 80 % plodu je pokrytých tmavočerveným sfarbením bez hrdzavosti. Dužina je pevná, veľmi krehká, šťavnatá, rozplývavá, plnej, harmonickej, sladkokyslej chuti. Vďaka génu Vf je odroda vysoko rezistentná proti chrastavitosti, vykazuje tiež odolnosť proti múčnatke. Odporúča sa vykonávať preventívne postreky vápenatými hnojivami, aby sa predišlo fyziologickej pehavosti plodov.

AMETYST


Ametyst
Ametyst

Letná odroda atraktívneho vzhľadu. Výhony dobre obrastajú plodonosným drevom, strom vytvára riedke vzdušné koruny nenáročné na rez. Do plodnosti vstupuje veľmi skoro, rodí stredne a pravidelne. Pred zberom plody neopadávajú, v dobrom stave vydržia asi mesiac. Sú stredne veľké a aj bez prebierky plodov vyrovnané, purpurovočervenej farby. Dužina je krehká, veľmi šťavnatá, rozplývavá, príjemne aromatická. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti a málo náchylná na múčnatku.

HELIODOR

Heliodor
Heliodor

Zimná odroda, ktorej názov je odvodený z veľmi pekných plodov (pozn. Heliodor je názov žltého drahokamu). Do plodnosti vstupuje stredne skoro, plodí stredne bohato, ale pravidelne. Plody sú strednej veľkosti, žiarivej žltej farby bez krycieho sfarbenia a hrdzavosti. Dužina je dosť pevná, veľmi šťavnatá, rozplývavá, príjemne aromatická, veľmi chutná. Skladuje sa do marca až apríla. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti, málo náchylná na múčnatku, netrpí sadzovitosťou. Je vhodná do stredných polôh a veľmi vhodná do systémov ekologického pestovania.

KARNEVAL

Karneval
Karneval

Vysokoatraktívna zimná odroda s pestrými chutnými plodmi. Dozrieva na prelome septembra a októbra, približne týždeň pred odrodou Golden Delicious. Plodnosť je vysoká a pravidelná, odroda nie je náchylná na striedavú rodivosť. Skladovateľnosť v pivnici je do februára. Plody sú stredne veľké, guľovito-kužeľovité. Šupka je bez hrdzavosti, neobvykle pestrá. Dužina je biela, šťavnatá, jemne kyselkavá, príjemne ľahko aromatická. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti a múčnatke. Plody tejto odrody sú ozdobou každej záhrady.

LIPNO

Lipno
Lipno

Odroda obohacujúca jesenný sortiment. Výhony veľmi dobre obrastajú plodonosným drevom, odroda je nenáročná na rez. Do plodnosti vstupuje stredne skoro, rodí pravidelne. Plody sú veľké až veľmi veľké, vyrovnané, z ¾ panašovane prekryté krycou karmínovou farbou. Dužina je krémová, veľmi šťavnatá, rozplývavá, veľmi dobrej harmonickej chuti. Skladovanie do marca. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti a málo citlivá na múčnatku. Vďaka veľkým plodom je však náchylná na fyziologickú škvrnitosť plodov, vďaka čomu vyžaduje pravidelné postreky vápenatými hnojivami.

LUCY

Lucy
Lucy

Neskorá zimná odroda označovaná ako odroda tretieho milénia. Pochádza z mimoriadne atraktívneho kríženia populárnych a nadpriemerne chutných odrôd Topaz a Fuji. Vytvára pekne obrastajúce korunky slabšieho rastu. Skoro vstupuje do plodnosti, tá je stredne vysoká, ale pravidelná. Prebierku plodov nevyžaduje alebo ju vyžaduje iba jemnú. Dozrieva súčasne s odrodou Golden Delicious. Plody sú stredne veľké, s peknou červeňou takmer po celej ploche plodov. Dužina je pevná, aromatická, šťavnatá, veľmi dobrá, s vyrovnaným pomerom cukrov a kyselín. V chuti je poznateľný vplyv oboch rodičovských odrôd. Odroda Fuji zanechala v chuti odrody Lucy výrazné cukry, Topaz sa zas podpísal pod kyselinky a korenitosť. Odroda patrí medzi najkvalitnejšie zimné odrody súčasnosti. Je spoľahlivo rezistentná proti chrastavitosti jabloní a tolerantná k múčnatke.

LUNA

Luna
Luna

Kvalitná zimná odroda. Strom vzrastom pripomína odrodu Golden Delicious, odroda je dobrým opeľovačom. Do rodivosti vstupuje skoro, plodí bohato a pravidelne. Plody majú na rozdiel od odrody Golden Delicious menší pomer výšky a šírky, sú guľatejšie, bez hrdzavosti. Základná farba je niekedy prekrytá slabým oranžovým líčkom. Dužina je pevná, šťavnatá, výrazne aromatická, výbornej chuti. Skladuje sa do apríla, po celý čas si udržuje dobrú chuť dužiny a pevnosť, nemá sklon k vädnutiu. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti a málo náchylná na múčnatku. Nároky na polohu, pôdu a spôsob pestovania má podobné ako v prípade odrody Golden Delicious, ale bez potreby chemickej ochrany proti chrastavitosti. Vhodná je najmä do teplejších a stredných polôh.

MERKUR

Skorá zimná odroda, dozrieva súčasne s odrodou Gala, prípadne tesne po nej. Veľmi rýchlo vstupuje do plodnosti, rodí stredne bohato. Konzumnú zrelosť dosahuje krátko po zbere, napriek tomu sa skladuje až do marca. Plody sú stredne veľké, plocho-guľovité. Šupka je hladká, základná žltá farba je zo 60 – 90 % prekrytá atraktívnym jasnočerveným až purpurovým líčkom. Dužina je oranžovožltá, pevná, krehká, šťavnatá, chuť je sladká, plne aromatická, veľmi dobrá. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti a málo náchylná na múčnatku.

ORION

Orion
Orion

Veľkoplodá zimná odroda s výbornou chuťou plodov. Tvorí široké pyramidálne koruny s pravidelným stredne hustým obrastom. Do rodivosti vstupuje stredne skoro, rodí stredne bohato a pravidelne. Plody sú veľké, zelenožltej až žltej farby, niekedy s červenkastým líčkom. Dužina je pevná, veľmi šťavnatá, s vysokým harmonickým obsahom cukrov a kyselín, zvláštnej výbornej chuti. Skladuje sa do marca, v skladových priestoroch sa odporúča dodržiavať dostatočnú vlhkosť. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti, múčnatkou netrpí. Najlepšie jej vyhovujú stredné polohy, na tvarovanie sa odporúča využívať letný rez. Nevyžaduje prebierku plodov.

RED TOPAZ

Red Topaz
Red Topaz

V prípade tejto odrody ide o červenú mutáciu populárnej odrody Topaz. Vlastnosťami stromu, úrodnosťou a odolnosťou proti chorobám sa nelíši od východzej odrody. Na rozdiel od odrody Topaz sa však plody sfarbujú dočervena o 10 až 14 dní skôr, vďaka čomu je výsledné sfarbenie rozliate po celom plode. Dužina je výborná, od východzej odrody sa nelíši. Vzhľadom na skoršie vyfarbenie sa môže zberať o niečo skôr ako Topaz. Ako náhrada odrody Topaz sa hodí najmä do oblastí, kde sa pôvodná odroda vyfarbuje nedostatočne alebo neskoro, čo môže byť príčinou oneskoreného zberu a zhoršenej skladovateľnosti plodov. Intenzívne sfarbenie je tiež výhodou pre jej tržné uplatnenie.

ROZELA

Rozela
Rozela

Zimná, pestovateľsky nenáročná a veľmi úrodná odroda. Výhony tejto odrody bohato obrastajú plodonosným drevom, celkovo je nenáročná na rez. Do plodnosti vstupuje veľmi skoro, rodí bohato a pravidelne. Plody sú stredne veľké až veľké, červenej farby s výraznými lenticelami. Dužina je stredne pevná až pevná, krehká, šťavnatá, výrazne aromatická, veľmi dobrá. Skladuje sa do konca marca. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti, múčnatkou napádaná nebýva. Vhodná je do stredných a vyšších polôh, je nenáročná na pestovanie.

SHALIMAR

Shalimar
Shalimar

Je to veľmi neskorá odroda, dozrieva dva týždne po odrode Golden Delicious. Veľmi rýchlo vstupuje do rodivosti, plodí bohato a pravidelne. Konzumne dozrieva v januári, skladuje sa do apríla. Plody sú stredne veľké, guľovito-kužeľovité. Šupka je hladká, z ¾ prekrytá atraktívnym oranžovo-červeným panašovaním. Dužina je pevná, krehká, šťavnatá, s vysokým obsahom cukru i kyselín, veľmi aromatická. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti aj proti múčnatke.

SIRIUS

Sirius
Sirius

Zimná odroda. Vytvára rozložité koruny s dostatočným plodovým obrastom. Do rodivosti vstupuje stredne skoro, plodí stredne bohato a pravidelne. Plody sú stredne veľké až veľké, zelenožlté až žlté, výnimočne so jemne oranžovým líčkom. Dužina je pevná, veľmi šťavnatá, rozplývavá, výrazne aromatická, veľmi dobrej až výbornej chuti. Skladuje sa do apríla. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti a slabo náchylná na múčnatku. Vhodná je do teplých a stredných polôh.

UEB32642

Zimná odroda výrazne aromatickej, sladkej chuti. Ešte nedávno bola rozširovaná pod označením Opál. Odkedy sa však z nej stala klubová odroda, nemožno pri drobnom predaji toto označenie používať a do budúcna sa bude rozširovať pod jej kódovým označením UEB32642. Vytvára rozložité koruny stredne náročné na rez, dobre obrastá plodonosným drevom, je dobrý opeľovač. Do rodivosti vstupuje skoro, plodí stredne bohato a dosť pravidelne. Plody sú stredne veľké, žltej farby, niekedy prekryté slabým oranžovým líčkom. Dužina je pevná, krehká, stredne šťavnatá, sladká, korenistej, veľmi dobrej až výbornej chuti. Skladuje sa do apríla. Odroda je rezistentná proti chrastavitosti, múčnatkou nebýva napádaná. Nároky na podnebie a pôdu sú podobné ako u odrody Golden Delicious, vyžaduje intenzívny spôsob pestovania v tvare voľného zákrpka alebo štíhleho vretena s dobrou výživou.

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
Kutavky, priateľky arachnofóbov a staviteľky hlinených džbánov
VIDEO: Ako sušiť kvety hortenzií? Vyskúšajte túto prírodnú metódu bez námahy
VIDEO: Ako sušiť kvety hortenzií? Vyskúšajte túto prírodnú metódu bez námahy
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
Portulaka: Z buriny vynikajúca a zdravá zelenina. Vyskúšajte tieto recepty na jej spracovanie!
5 tipov, ako spracovať rakytník a prečo by sme ho mali mať v záhrade
5 tipov, ako spracovať rakytník a prečo by sme ho mali mať v záhrade